MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po wyborze nowego prezydenta Torunia. Co dalej? Kiedy zacznie urzędowanie?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Godzina 22.30 w niedzielę 21 kwietnia, wieczór wyborczy w hotelu Filmar. Ustępujący prezydent Torunia Michał Zaleski dzwoni z gratulacjami do swojego następcy, Pawła Gulewskiego
Godzina 22.30 w niedzielę 21 kwietnia, wieczór wyborczy w hotelu Filmar. Ustępujący prezydent Torunia Michał Zaleski dzwoni z gratulacjami do swojego następcy, Pawła Gulewskiego Grzegorz Olkowski
We wtorek 7 maja Paweł Gulewski obejmie stanowisko prezydenta Torunia. Wówczas zostanie zaprzysiężony na ten urząd.

To, że Paweł Gulewski z Koalicji Obywatelskiej, wygra drugą turę wyborów na prezydenta Torunia w kadencji 2024-2029, stało się jasne bardzo szybko po zamknięciu lokali wyborczych. Wskazywały na to wyniki z poszczególnych komisji, spływające po godzinie 21 do sztabów obu kandydatów w hotelach Bulwar i Filmar oraz publikowane na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. W każdej Paweł Gulewski odnosił zdecydowane zwycięstwo nad Michałem Zaleski. Ta tendencja się utrzymywała w kolejnych minutach. Jeszcze przed godziną 22 Michał Zaleski w wywiadach z dziennikarzami stwierdził, że wygrał jego konkurent. O godzinie 22.30 zadzwonił do Pawła Gulewskiego i pogratulował mu zwycięstwa. Nowy prezydent długo zachowywał spokój, oczywiście ciesząc się ze wspomnianej tendencji. W końcu nastąpił wybuch wielkiej radości. Ostatecznie Paweł Gulewski zdobył aż 65 procent poparcia głosujących w drugiej turze.

Po wyborach w Toruniu: prezydent elekt i radni odbiorą zaświadczenia

Kolejnym krokiem w konstytuowaniu się nowych władz będzie odbiór zaświadczeń o wyborze. Odbiorą je prezydent elekt Paweł Gulewski oraz 25 radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029, wybranych do niej 7 kwietnia. Zaświadczenia wręczy przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej. Uroczystość zaplanowano na czwartek 25 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim.

Jak już informowaliśmy, Paweł Gulewski zrezygnuje z miejsca w Radzie Miasta. Zajmie je kandydat z następnym wynikiem - z tej samej listy, z tego samego okręgu (Bydgoskie Przedmieście, Bielany, zachodnia część Chełmińskiego Przedmieścia). To Marek Krupecki.

Pierwsza sesja Rady Miasta Torunia: ślubowanie radnych i prezydenta elekta

Prezydent elekt Paweł Gulewski władzę w Toruniu przejmie 7 maja. Na ten dzień zaplanowano jego zaprzysiężenie. Dojdzie do tego podczas pierwszej, uroczystej sesji Rady Miasta kadencji 2024-2029.

- Postanowienie o terminie pierwszej sesji podejmuje komisarz wyborczy - wyjaśnia Marek Wiliński, dyrektor Biura Rady Miasta Torunia.

Uroczysta sesja Rady Miasta rozpocznie się we wtorek 7 maja o godzinie 10 w Ratuszu Staromiejskim. Poprowadzi ją radny senior, czyli najstarsza wiekem osoba wybrana do niej. Jest nią Jan Ząbik z Komitetu Wyborczego Wyborców Michała Zaleskiego.

Podczas uroczystej sesji najpierw ślubowanie złożą radni. Po nich - prezydent elekt. Wybrany też zostanie przewodniczący Rady Miasta. Faworytem do objęcia tej funkcji jest Łukasz Walkusz z KO. W wyborach do rady uzyskał najlepszy indywidualny wynik. W Radzie Miasta kończącej się właśnie kadencji był jej wiceprzewodniczącym. Z wyborem kandydata KO na przewodniczącego nie będzie najmniejszego problemu. To ugrupowanie ma bezwzględną większość w 25-osobowej Radzie Miasta. Zapewnia ją 15 radnych. To oznacza oczywiście również komfortową sytuację dla prezydenta elekta.

Po wyborach w Toruniu: co z wiceprezydentami?

Do Pawła Gulewskiego będzie należała decyzja o liczbie i obsadzie stanowisk zastępców prezydenta Torunia. Oczywiście żegnają się z nimi współpracownicy ustępującego prezydenta Michała Zaleskiego - Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól. Pierwszy z panów zajmuje je od prawie 22 lat, czyli od początków rządów w mieście swojego szefa. Już wcześniej zapowiedział rezygnację ze stanowiska, niezależnie od wyników wyborów, i przejście na emeryturę. Od spraw miasta stronić jednak nie będzie - został wybrany do Rady Miasta z listy komitetu wyborczego Michała Zaleskiego. Radnym będzie też ustępujący prezydent Michał Zaleski. Były dywagacje, czy wobec porażki w wyborach na najważniejsze stanowisko w mieście zajmie miejsce w Radzie Miasta. Michał Zaleski w wieczór po drugiej turze zapowiedział, że z niego nie zrezygnuje.

Adrian Mól jest wiceprezydentem od stycznia 2022 roku. Wróci do Rady Miasta, w której zasiadał, zanim został zastępcą prezydenta Zaleskiego. Tym razem znajdzie się w niej w opozycji, tak jak cały klub Prawa i Sprawiedliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska