Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń dla Ukraińców. Otworzyliśmy nie tylko serca, ale i drzwi domów!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Ukraińców przybyło już do Polski ponad 600 tysięcy. Wszyscy mogą liczyć na pomoc Polaków
Ukraińców przybyło już do Polski ponad 600 tysięcy. Wszyscy mogą liczyć na pomoc Polaków Polska Press
"Naturalny, ludzki odruch" - mówią ci, którzy udostępnili uchodźcom z Ukrainy swoje mieszkania, domy, pokoje. Tylko w Toruniu i okolicy już ponad setka Ukraińców znalazła bezpieczne schronienie w prywatnych lokalach.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2022 - od marca podwyżki

od 16 lat

Trudno zliczyć adresy, pod którymi w zaledwie kilka dni trafili w Toruniu i okolicy uciekający z wojennej zawieruchy Ukraińcy.
Marta Żytkowska z Torunia udostępniła piętro domu dwóm matkom z małymi dziećmi. To pani Alla z trzyletnią pociechą i pani Lidia z dziećmi w wieku 7 i 9 lat. Obie są nauczycielkami i już wiadomo, że będą w Toruniu miały pracę. Pani Marta natomiast ze swojego gestu nie robi wielkiej sprawy. Mówi, że wystarczyło im jedno spojrzenie z mężem i... już wiedzieli, że tak trzeba.

Wielkie wsparcie

Tylko Kościół Chrześcijan Baptystów przyjął do siebie już przynajmniej 35 osób (ta liczba wciąż rośnie). "Nowości" spotkały jego pastora w środę, gdy przywoził do punktu recepcyjnego w Toruniu (hotel "Kopernik") kolejną rodzinę z granicy. To Alina, Siergiej i ich trzy córeczki: Monika (3 miesiące), Arisza (3 lata) i Samina (4 lata). Opisaliśmy sprawę i reakcja była błyskawiczna.

Podjęliśmy decyzję, że związek wynajmie i opłaci mieszkanie dla rodziny z Ukrainy na pół roku - przekazał nam Tomasz Jeziorek, przewodniczący NSZZ Solidarność regionu toruńsko-włocławskiego. - Jeśli nie będzie to akurat rodzina Aliny i Siergieja, to skorzysta podobna, w równie dramatycznym położeniu.

Polecamy

Jeśli ktoś chce wesprzeć lokalowo czy finansowo toruńskim baptystom, którzy naprawdę z wielkim poświeceniem pomagają Ukraińcom, to polecamy kontakt telefoniczny z pastorem: kom. 570 946 721.

Warto tu zaznaczyć, że Ukraińcy znajdują w Toruniu bezpieczną przystań nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale i hotelach czy apartamentach. Przykładem działalność Ally Stolińskiej.

Hostel "Przy szpitalu" na Bielanach - pani Alla przyjmuje tu kolejne rodziny!

Alla Stolińska z pochodzenia jest Ukrainką, ale w Toruniu mieszka i pracuje już długo. Prowadzi wraz z mężem hostel. To pokoje "Przy szpitalu" na Bielanach, przy ulicy Borowiackiej 13. Atak Rosji na jej ojczysty kraj był dla niej momentem, w którym błyskawicznie podjęła decyzję: trzeba pomóc. Zresztą, tak zareagowała cała jej rodzina.

Pani Alla sprowadza i kwateruje w Toruniu kolejne już ukraińskie rodziny. Podkreśla, że pomaga jej całe ofiarne grono ludzi o wielkich sercach. Swoją działalność nazwali "Życie dla Ukrainy". Obecnie zbierają np. sprzęty (mogą być używane) dla kwaterowanych Ukraińców, takie jak mikrofalówki czy kuchenki, ale też po prostu pieniądze. Jeśli ktoś chce pomóc, może kontaktować się z panią Allą telefonicznie: kom. 888 739 935. Jeśli od razu nie odbierze (naprawdę jest w wirze pracy), to odczyta SMS i odpowie.

WARTO WIEDZIEĆ. Jak przyjąć gości z Ukrainy? Praktyczne wskazówki psycholog Katarzyny Podlewskiej

  • *"Poza ciepłem i wytchnieniem, bardzo istotną sprawą dla Twoich gości może być dostęp do internetu. Pamiętaj, że często na Ukrainie zostają ich rodziny i przyjaciele – będą chcieli mieć z nimi kontakt. Dlatego prosimy udostępnij mu hasło do wifi lub w jakikolwiek inny sposób pozwól mu na „podłączenie się” do internetu. Na pewno będą Ci ogromnie wdzięczni, a pozwoli im to uspokoić się.
  • *Kontakt z bliskimi jest bardzo, bardzo ważny. Upewnij się, że wiedzą, gdzie mają spać i gdzie jest łazienka – reszta może poczekać na następny dzień. Twoi goście mogą spać przez długi czas lub nawet przez kilka dni. To nie jest bezczynność. Kiedy ludzie przeżywają tak ciężkie chwile, mogą być wyczerpani i wdzięczni, że znajdują się w czystym, bezpiecznym i cichym miejscu. Kiedy się będą mieli na to szanse, mogą poczuć się znacznie bardziej uspokojeni i będziesz mógł zacząć przedstawiać im, jak działa Twój dom.
  • Niektóre rzeczy mogą wymagać powtórzenia. Jeśli Twoi goście nie mówią zbyt dobrze po polsku, być może będziesz musiał poprosić o pomoc, być może o tłumacza. Tłumacz Google też może pomóc. Gestykulacja i proste rysunki mogą być szybkim sposobem na pokonanie wielu przeszkód w porozumieniu się. Język ukraiński i polski nie są znowuż tak różne!
  • *Zapewnij gościom bezpieczne miejsce do spania. Muszą też mieć możliwość jedzenia – możecie jeść posiłki wspólnie, ale może być tak, że będą potrzebowali miejsca na przygotowanie własnego jedzenia (pamiętaj, aby zastanowić się, gdzie mogą przechowywać swoje jedzenie i kiedy mogą korzystać z kuchni". (Cytujemy za: "Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy" psycholog Katarzyny Podlewskiej, Fundacja Human Doc).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska