Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Dlaczego dom przy Wybickiego wyleciał w powietrze? Co ustalił biegły, a czego ustalić się nie udało?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Ostatniego dnia sierpnia 2021 roku potężna eksplozja po prostu rozniosła jednorodzinny dom przy ulicy Wybickiego 12 w Toruniu. Wybuch uszkodził również okoliczne budynki, na szczęście nikt nie zginął ani nie został ranny.
Ostatniego dnia sierpnia 2021 roku potężna eksplozja po prostu rozniosła jednorodzinny dom przy ulicy Wybickiego 12 w Toruniu. Wybuch uszkodził również okoliczne budynki, na szczęście nikt nie zginął ani nie został ranny. Grzegorz Olkowski
Na opinię biegłego w sprawie głośnego wybuchu przy ulicy Wybickiego w Toruniu prokuratura czekała prawie rok. Na to, aby poznać szczegóły, my musieliśmy czekać jeszcze dłużej. Ale się doczekaliśmy. Jak się można było domyślać, budynek unicestwiła eksplozja gazu. Do wybuchu nie doszło jednak w miejscu jego wycieku.

Skąd pochodzą świąteczne drzewka? Odwiedź z nami plantację choinek!

     

od 16 lat

Potężna eksplozja, która w ostatni dzień sierpnia 2021 roku rozniosła jednorodzinny dom przy ul. Wybickiego 12 w Toruniu, odbiła się echem po całym kraju. Zdjęcia płonącego gruzowiska, uszkodzonych sąsiednich budynków i aut pojawiły się we wszystkich serwisach informacyjnych. Siła wybuchu rzeczywiście była ogromna, na szczęście nikomu nic się nie stało. Zniszczony dom był pusty, zaś pogoda tego dnia fatalna, więc nikogo nie było w pobliżu.

Polecamy

Z powodu eksplozji z sąsiednich domów, w których powylatywały drzwi i okna, zostało ewakuowanych prawie sto osób. Ostatni powrócili do swoich uszkodzonych mieszkań wieczorem. Przy przeszukiwaniu gruzowiska toruńscy strażacy skorzystali z pomocy kolegów z jednostek poszukiwawczych z Chełmży i Gdańska. W miejscu katastrofy pracowali do nocy.

Jakie konsekwencje groziły sprawcy wybuchu?

Tuż po wybuchu Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać eksplozji materiału łatwopalnego i zawalenia się budynku jednorodzinnego, uszkodzenia elewacji i szyb w sąsiednich budynkach oraz uszkodzenia znajdujących się w pobliżu pojazdów. Sprawcy tego czynu groziła kara od roku do 10 lat więzienia.

Na kiedy miała być gotowa ekspertyza?

W określeniu przyczyny wybuchu kluczowa była ekspertyza biegłego. Początkowo miała być gotowa w październiku 2021 roku, okazało się jednak, że sprawa jest bardziej skomplikowana. Terminy się zmieniały, ostatecznie prokuratorzy otrzymali ekspertyzy mniej więc rok po wybuchu. Gdy wtedy o tym pisaliśmy, nie mogli nam jednak podać szczegółów. Jak się sprawy mają teraz? Czy prokuratura postawiła komuś zarzuty i czy wiadomo, w jaki sposób doszło do eksplozji?

Czym zakończyło się postępowanie w sprawie wybuchu przy Wybickiego?

- Postępowanie zostało umorzone wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu - informuje "Nowości" prokurator rejonowy Marcin Licznerski. - W opinii z zakresu pożarnictwa biegły wskazał, iż po przeanalizowaniu zgromadzonego materiału, w opiniowanym przypadku, najbardziej prawdopodobną przyczyną jego zaistnienia był wybuch mieszaniny gazowej gazu ziemnego z powietrzem, spowodowany wyciekiem gazu z usuniętej instalacji gazowej znajdującej się w kotłowni budynku. Powodem wybuchu gazu w budynku przy ul. Wybickiego 12 w Toruniu mogło być odcięcie pieca gazowego od instalacji gazowej, co spowodowało powstanie mieszaniny wybuchowej i doprowadziło do powstania niebezpieczeństwa dla budynku i znajdujących się w jego sąsiedztwie budynków, pojazdów i osób. Bodźca energetycznego, który zainicjował zdarzenie nie udało się ustalić z powodu znacznych zniszczeń, którym uległ budynek.

Polecamy

Gdzie w takim razie doszło do eksplozji?

- W ocenie biegłego, do wybuchu spowodowanego uszkodzeniem instalacji gazowej, nie doszło w miejscu wycieku gazu, lecz na pierwszym piętrze budynku, a zniszczenia spowodowane wybuchem gazu były większe w górnej części budynku z powodu tego, iż gaz ziemny jest lżejszy od powietrza i jako taki gromadzi się w górnej części budynków - wyjaśnia prokurator Licznerski. - Jak wskazał biegły, w przypadku zamknięcia zaworu zamykającego dopływ gazu do pieca gazowego znajdująco się w pomieszczeniu piwnicznym posesji przy ul. Wybickiego 12 w Toruniu, mogło dojść do wycieku gazu w miejscu odłączenia tego pieca gazowego, na skutek wycieku gazu z instalacji znajdującej się wewnątrz pieca gazowego oraz części rur znajdujących się pomiędzy zaworem gazowym i piecem. Jednakże ilość gazu, która by mogła wyciec z instalacji gazowej, po zakręceniu zaworu, byłaby niewystarczająca do powstania zniszczeń ujawnionych podczas zaistniałego zdarzenia. Jednocześnie, z uwagi na zakres zniszczeń, biegły wykluczył inną przyczynę inicjacji zdarzenia niż wybuch mieszaniny gazowej.

Jak już wcześniej informowaliśmy, działka na której stał zniszczony dom jednorodzinny, bardzo szybko została uprzątnięta i wystawiona na sprzedaż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska