Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Ile miasto wydaje na nowe nasadzenia i jak próbuje je ratować przed suszą?

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Jak wynika z danych przekazanych przez miasto, w ubiegłym roku w Toruniu posadzono 617 drzew i 23 786 krzewów. Zapytaliśmy urzędników, jak służby dbają o nowe nasadzenia i ile miasto na to przeznacza środków.
Jak wynika z danych przekazanych przez miasto, w ubiegłym roku w Toruniu posadzono 617 drzew i 23 786 krzewów. Zapytaliśmy urzędników, jak służby dbają o nowe nasadzenia i ile miasto na to przeznacza środków. Grzegorz Olkowski
Jak wynika z danych przekazanych przez miasto, w ubiegłym roku w Toruniu posadzono 617 drzew i 23 786 krzewów. Zapytaliśmy urzędników, jak służby dbają o nowe nasadzenia i ile miasto na to przeznacza środków.

Zobacz wideo: Tyle trzeba zapłacić za ogródek letni na starówce

od 16 lat

Jak ostatnio pisaliśmy w "Nowościach", miejska zieleń nie ma łatwo. Zdarza się, że usychają całe aleje drzew, jak w przypadku np.nasadzeń przy ul. Długiej.

- Jeśli dodamy do suszy problem złego materiału, złej techniki sadzenia, a do tego złego siedliska, mamy takie efekty, jakie mamy - wyjaśniał w obszernej rozmowie z "Nowościami" Mariusz Warachim, arborysta z fundacji Zielone Kujawy oraz Koalicji Wpływamy na Toruń.

Toruń. Gdzie miasto posadziło drzewa?

O to, co robi miasto, by utrzymać zieleń, zapytaliśmy w toruńskim ratuszu. - W zakres bieżącej pielęgnacji terenów zieleni wchodzi m.in. koszenie, wygrabianie i krawędziowanie trawników, pielęgnacja drzew, krzewów, traw ozdobnych i bylin poprzez odchwaszczanie, cięcia, usuwanie odrostów, nawożenie, zwalczanie szkodników i zapobieganie chorobom oraz regularne zbieranie śmieci i innych zanieczyszczeń - przekazała Malwina Jeżewska, rzeczniczka prasowa prezydenta Torunia.

Polecamy

- Dodatkowo podlewane są drzewa młodsze. Na terenie parków, skwerów i zieleńców w ciągu roku wykonywane są również takie prace jak opróżnianie śmietników kilka razy w tygodniu, oczyszczanie alejek, placów i schodów, konserwacja i naprawy elementów małej architektury oraz utrzymywanie czystości na wybiegach dla psów, placach zabaw i siłowniach zewnętrznych. Koszt rocznego utrzymania terenów zieleni miejskiej to 4,3 mln zł - wylicza Jeżewska.

Z danych przekazanych przez ratusz wynika, że w ubiegłym roku miasto zleciło posadzenie 617 drzew, 23 786 krzewów, w tym bylin i traw ozdobnych oraz założono 2 łąki kwietne, których koszt to 2,236 zł. W zestawieniu tym nie ujęto nasadzeń zastępczych.

W ramach zadania „Wykonanie nasadzeń drzew wraz z ich trzyletnią pielęgnacją w Toruniu”, 406 drzew pojawiło się m.in. przy ulicach: Przy Kaszowniku, Wojska Polskiego, Kopernika, Wały gen. Sikorskiego, Słowackiego, Matejki, Mickiewicza, św. Jakuba, Szosa Chełmińska, Mazowiecka, Gagarina, św. Antoniego, Żwirki i Wigury, Ligi Polskiej, Olimpijska, Polna oraz na terenach zieleni: Park Glazja, skwer przy Al. Św. Jana Pawła II, Park Miejski, Gagarina, Polna. Koszt tego zadania wyniósł 622 tysiące zł.

Miasto chwali się także zazielenieniem 10 wiat przystankowych. - Posadzono wokół nich 93,6 m2 zimozielonych paneli z bluszczu pospolitego odmiany Woerner. W sąsiedztwie wiat posadzono też 31 drzew gatunku klon zwyczajny, lipa drobnolistna, grab kolumnowy i robinia akacjowa - wymienia Malwina Jeżewska.

Co z zielenią w trakcie suszy?

Rzeczniczka prezydenta zapewnia, że miasto stara się sadzić gatunki dobrze znoszące susze i miejskie warunki. - Jednym z najczęściej sadzonych drzew w Toruniu jest lipa różnych gatunków i odmian. Są to drzewa, które sprawdzają się w trudnych warunkach miejskich, a ponadto miododajne i przyjazne owadom zapylającym.

Polecamy

Jak miasto walczy ze skutkami suszy? - Firmy zajmujące się pielęgnacją drzew na bieżąco kontrolują stan napełnienia worków do kropelkowego nawadniania, czyli treegatorów, a tam, gdzie ich nie ma, realizują podlewanie bezpośrednio do bryły korzeniowej - wyjaśnia Jeżewska. Ponadto na terenach miejskich, gdzie znajdują się systemy nawadniające, wydłużono czas podlewania.

- Późnym wieczorem i we wczesnych godzinach rannych dwa specjalne beczkowozy uzupełniają stwierdzane niedobory wody, zgłaszane na bieżąco przez pracowników Wydziału Środowiska i Ekologii UMT. Koszt takiego dodatkowego podlewania drzew to 1.720,00 zł dziennie - podsumowuje rzeczniczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska