Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Jak się bronić przed hejtem i stalkingiem w sieci? Młodzi pytają, adwokaci objaśniają

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Przez cały październik, także w Toruniu, adwokaci rozjaśniają prawo młodzieży. W tym roku radzą, jak bronić się przed hejtem i stalkingiem w sieci; uczą rozróżniać poszczególne zjawiska i podpowiadają, jak reagować. Na zdjęciach: uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych (ZSMEiE) w Toruniu na spotkaniu z adwokat Edytą Bocianiak.
Przez cały październik, także w Toruniu, adwokaci rozjaśniają prawo młodzieży. W tym roku radzą, jak bronić się przed hejtem i stalkingiem w sieci; uczą rozróżniać poszczególne zjawiska i podpowiadają, jak reagować. Na zdjęciach: uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych (ZSMEiE) w Toruniu na spotkaniu z adwokat Edytą Bocianiak. Agnieszka Bielecka
Stalking i hejt w sieci, kradzież wizerunku i danych - wszystko to, niestety, młodzi poznają na własnej skórze. Jak mogą się bronić? W Toruniu w październiku podpowiadają im prawnicy w ramach II edycji ogólnopolskiej akcji "Adwokaci rozjaśniają prawo".

Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych przy ul. św. Józefa w Toruniu. Adwokat Edyta Bocianiak spotyka się z uczniami tego technikum po raz kolejny już. Smutne jest to, że wiele młodych osób doświadczyło na własnej skórze cyberhejtu czy cyberstalkingu. Budujące natomiast, że są chłonni wiedzy. Chcą wiedzieć, jak się bronić.

- W ramach II edycji ogólnopolskiej akcji "Adwokaci rozjaśniają prawo" przez cały październik także w Toruniu spotkamy się z uczniami szkół, które zgłosiły takie zapotrzebowanie. Staramy się przekazać jak najwięcej praktycznej wiedzy na temat stalkingu, hejtu, kradzieży wizerunku itp. oraz odpowiedzieć na nurtujące młodych pytania. A tych nie brakuje - podkreśla adwokat Edyta Bocianiak, koordynatorka akcji w Toruniu.

Hejt i stalking w sieci - problem wręcz powszechny

Statystycznie na pięć pozytywnych komentarzy w sieci przypadają dwa negatywne. Konto ze zmyślonymi danymi tylko wydaje się anonimowe. Mowa nienawiści w sieci niesie taką samą odpowiedzialność prawną, jak nienawiść wyrażona wprost. Podszywanie się pod kogoś w mediach społecznościowych jest karane - w cyberświecie fałszywe oskarżenia nie znikają. To najważniejsze fakty, które w tym roku przypominają adwokaci.

Adwokaci w całym kraju ponownie wyszli z inicjatywą edukacyjną. Tym razem po to, by pokazać młodzieży, jak się bronić przed cyberhejtem, cyberstalkingiem oraz jak prawnie zwalczać nienawiść w świecie Internetu. Od 3 października w szkołach w całej Polsce adwokaci „rozjaśniają prawo”. W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które zgłosiły się do programu, adwokaci i aplikanci adwokaccy prowadzą zajęcia dla uczniów VII i VIII klas szkoły podstawowej, II i III klas liceów oraz techników.

W akcji biorą udział adwokaci i aplikanci ze wszystkich 24 izb adwokackich w kraju. Tym razem z zajęć między innymi o odpowiedzialności za słowo pisane, hejcie i cyberprzemocy w Internecie skorzysta kilkanaście tysięcy uczniów. Akcja trwa do końca października Do akcji włączyła się także Kujawsko-Pomorska Izba Adwokacka w Toruniu. Koordynatorem akcji w Izbie w Toruniu - jak piszemy na wstępie - jest adwokat Edyta Bocianiak.

Adwokat: "Uczulamy, by stalkingu nie ignorować, bo będzie eskalował"

-Już na początku spotkań okazuje się, że młodzi dobrze znają problem. wskazuje. Ze szczegółami opowiadają o stalkingu, o którym słyszeli lub którego nawet sami doświadczyli. Uświadamiamy nastolatków, jakie działania prawne mogą podjąć w przypadku, gdy są prześladowani i uczulamy na to, że ignorowanie takich zachowań może doprowadzić do jeszcze poważniejszych skutków - relacjonuje adwokat Edyta Bocianiak.

Prawnicy z uczniami omawiają m.in. formy środków zapobiegawczych w sprawach dotyczących stalkingu oraz wskazują na treść art. 190 a kodeksu karnego (kara za stalking). -Przy tej okazji młodzież zawsze zadaje pytania o dodatkowe przestępstwa związane z naruszeniem prywatności takie jak kradzież czy naruszenie miru domowego - dodaje prawniczka.

Hejt, zniesławienie, zniewaga - jakie są między nimi różnice? O tym również adwokaci rozmawiają z uczniami. Wskazują na różnicę między tymi przestępstwami i na różną odpowiedzialność karną za dane przestępstwo. Na spotkaniach mowa jest również o fałszywym oskarżeniu, czyli o przestępstwie polegającym na podniesieniu przed organami ścigania zarzutu, że inna osoba popełniła przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne.

Polecamy najciekawsze grupy o Toruniu na Facebooku:

-Oczywiście, omawiamy też ze szczegółami hejt jako mowę nienawiści, która służy do rozpowszechniania antyspołecznych uprzedzeń i dyskryminacji ze względu na takie cechy jak: narodowość, pochodzenie etniczne, światopogląd. Na koniec zawsze wskazujemy numery telefonów, instytucje do których można zwrócić się po pomoc. I mamy nadzieję, że w ten sposób skutecznie "rozjaśniamy prawo" - podsumowuje adwokat Edyta Bocianiak.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska