Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Kolejne domy szkieletowe do rozbiórki. Jaka przyszłość czeka tereny przy ul. Olbrachta?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Na rozbiórkę czekają trzy budynki przy ul. Olbrachta 19-23. Należące do gminy nieruchomości będą zburzone, ponieważ ze względu na stan techniczny, remont ich miał  być nieopłacalny. W przyszłości tereny przed bram zakładów spirytusowych zostaną wystawione na sprzedaż.
Na rozbiórkę czekają trzy budynki przy ul. Olbrachta 19-23. Należące do gminy nieruchomości będą zburzone, ponieważ ze względu na stan techniczny, remont ich miał być nieopłacalny. W przyszłości tereny przed bram zakładów spirytusowych zostaną wystawione na sprzedaż. Szymon Spandowski
W obowiązującym do 2025 roku gminnym programie opieki nad zabytkami jest m.in. mowa o ochronie i rewitalizacji budynków szkieletowych. Cóż z tego, skoro nadal są one wyburzane? Urząd Miasta poszukuje właśnie chętnych do rozbiórki trzech domów przy ul. Olbrachta. Dwa z nich to coraz rzadziej na Mokrem spotykane "pruskie mury".

"Nowości" świętują swoje 55-lecie [wersja długa]

od 16 lat

Toruń posiada sporo różnego rodzaju fachowych opracowań. Niektóre z nich to dokumenty wysokiej rangi, można o nich powiedzieć, że są półkownikami. Nie jest to błąd, określenie pochodzi od wyrazu "półka", w ten sposób są nazywane różne dzieła, które nie doczekały się praktycznego wykorzystania, ale zaraz po powstaniu wylądowały w szufladzie czy archiwum. Taki los spotkał na przykład wielokrotnie przez nas wspominany program ochrony zieleni na placach budów, który już 17. miesiąc czeka na niezbędne zarządzenie prezydenta dotyczące współdziałania różnych komórek urzędu miasta. Niestety można żywić obawy, że taki sam los spotkał również wprowadzony w ubiegłym roku gminny program opieki nad zabytkami.

Przypomnijmy, że jego autorzy pochylili się m.in. nad budynkami szkieletowymi. Odnotowali, że tego typu obiekty były charakterystyczne dla toruńskich przedmieść, a zachowane do dziś budynki są na ogół w złym stanie. Uznali, że w Toruniu powinien powstać program rewitalizacji tych obiektów, podobny do programu Toruńska Starówka. Poszli jeszcze dalej i uznali, że w Toruniu powinien także powstać procedury dotyczące translokacji budynków szkieletowych.

W jaki sposób należy chronić budynki szkieletowe w Toruniu?

"Zdarzać się mogą sytuacje gdy obiekt szkieletowy z różnych przyczyn, nie będzie mógł być objęty programem rewitalizacji in situ, a tym samym skazany na zagładę - czytamy. - W praktyce konserwatorskiej dopuszczalna jest, gdy zawodzą inne metody ochrony, translokacja obiektu w inne, historycznie i krajobrazowo uzasadnione miejsce. Takim translokacjom mogą być również poddawane obiekty szkieletowe, które ze swojej natury są łatwe do skrupulatnej rozbiórki i skrupulatnego montażu w innym miejscu".

Jak to wygląda w praktyce?

W teorii wygląda to ładnie i rzeczywiście takim programem można się pochwalić. Praktyka jednak najwyraźniej pozostaje bez zmian. W Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się ogłoszenie o planowanej rozbiórce trzech budynków przy ul. Jana Olbrachta 19-23. Znajdują się one przed bramą zakładów spirytusowych, dwa są szkieletowe, jeden jest w całości murowany. Z dokumentacji wynika, że zostały one przeznaczone do rozbiórki ze względu na ich zły stan, który czyni remont nieopłacalnym. Dodajmy, że wszystkie nieruchomości należą do gminy, zatem utrzymanie ich w należytym stanie było obowiązkiem miasta. Jakie plany mają jego władze względem sąsiadujących z dawnym Polmosem terenów?

- Po dokonaniu rozbiórki nieruchomość ta będzie przygotowywana do wykorzystania inwestycyjnego poprzez ustalenie możliwości zabudowy wielorodzinnej, w tym celu konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy na tę funkcję - wyjaśnia Malwina Jeżewska, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Docelowo nieruchomość ta po uzyskaniu decyzji będzie przygotowywana do sprzedaży w drodze przetargu publicznego nieograniczonego.

O tym, że teren i otoczenie najstarszego działającego w tym samym miejscu zakładu przemysłowego Torunia się zmieni informowaliśmy już w 2018 roku, gdy rada miasta przyjmowała nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta. Przypomnijmy, że między ulicami Chrobrego, Kościuszki i Batorego urbaniści widzą już nie budynki fabryczne, ale wielorodzinne i usługowe.

Co pozostanie do rewitalizowania?

Z pewnością znajdą się i tacy, którzy powiedzą, że przeznaczone do rozbiórki budynki nie miały wielkiej wartości zabytkowej. Warto jednak pamiętać, że tego typu budynków zostało niewiele. Rozbiórki jednak trwają, raptem kilka tygodni temu zburzony został dom przy Podgórnej 45, wcześniej ten sam los spotkał budynki przy ul. Kościuszki i Wiązowej. Kilka innych ma już wydane zgody na rozbiórki. Jak się do tego mają zapisy gminnego programu opieki nad zabytkami, w którym jest m.in. mowa o tym, że szkieletowa zabudowa jest dla toruńskich przedmieść istotna i należy opracować program jej rewitalizacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska