Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Otwarto Dom Polsko-Ukraiński: "To miejsce dla wszystkich mieszkańców Torunia"

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Porady psychologiczne, prawne, warsztaty filmowe czy teatralne - to wszystko ma się odbywać w nowo otwartym Domu Polsko-Ukraińskim na toruńskiej starówce. - To miejsce, jak sama nazwa wskazuje, jest dla wszystkich mieszkańców Torunia - wyjaśnia Tatiana Dembska, prezes fundacji Dobra dla Dobra.
Porady psychologiczne, prawne, warsztaty filmowe czy teatralne - to wszystko ma się odbywać w nowo otwartym Domu Polsko-Ukraińskim na toruńskiej starówce. - To miejsce, jak sama nazwa wskazuje, jest dla wszystkich mieszkańców Torunia - wyjaśnia Tatiana Dembska, prezes fundacji Dobra dla Dobra. Grzegorz Olkowski
Porady psychologiczne, prawne, warsztaty filmowe czy teatralne - to wszystko ma się odbywać w nowo otwartym Domu Polsko-Ukraińskim na toruńskiej starówce. - To miejsce, jak sama nazwa wskazuje, jest dla wszystkich mieszkańców Torunia - wyjaśnia Tatiana Dembska, prezes fundacji Dobra dla Dobra.

Zobacz wideo: Tyle trzeba zapłacić za ogródek letni na starówce

od 16 lat

Tatiana Dembska wyjaśnia, że wolontariusze Domu Polsko-Ukraińskiego będą wspierać uchodźców w adaptacji w Polsce. - Zapewnimy pomoc psychologiczną oraz w legalizacji pobytu i pracy. Postaramy się wspierać we wszystkim, co jest związane z życiem w nowym kraju - tłumaczy.

W Domu Polsko-Ukraińskim ma się odbywać wiele wydarzeń kulturalnych. - Planujemy warsztaty rękodzieła, wieczory filmowe czy stworzenie grupy grupy teatralnej. Zapraszamy tutaj wszystkich mieszkańców Torunia, nie tylko uchodźców - podkreśla prezes fundacji Dobra dla Dobra.

Dom Polsko-Ukraiński w Toruniu. Będzie pomoc psychologiczna

Jednym z wolontariuszy w nowo powstałym domu jest Bogdan. Wcześniej udzielał się w jednym z toruńskich punktów, gdzie zbierane były dary dla Ukrainy. - Myślę, że zawsze jest potrzeba, żeby różne społeczności się poznawały i wspierały - zwraca uwagę wolontariusz. - Już na Ukrainie prowadziłem klub dla młodzieży przedsiębiorczej i chciałbym też to robić tutaj.

Polecamy

Julia Halka z Kijowa od półtora roku mieszka w Toruniu. Jest psychologiem i pomaga uchodźcom z Ukrainy, którzy trafili do Polski. - Porady często dotyczą adaptacji dzieci w nowych przedszkolach i szkołach - zauważa. - Ich mamy także potrzebują wsparcia w odnalezieniu się w nowej sytuacji i jednocześnie zadbania o swój stan psychiczny.

Prezydent Zaleski: Toruń okazał się miejscem otwartym

- Rodziny tych kobiet zazwyczaj zostały w Ukrainie. Ich mężowie i synowie są w armii, więc naturalnie potrzebują wsparcia w trudnych momentach - wyjaśnia Julia Halka. - Dużo uchodźców nie ma już do czego wracać, bo stracili domy i bliskich. Chcieliby tu zostać i potrzebują pomocy w odnalezieniu się w nowym miejscu.

Polecamy

Dom Polsko-Ukraiński zaczął działać w miejskim lokalu przy ul. Jęczmiennej 10. - Jesteśmy z tego dumni, że Toruń okazał się miastem otwartym i przyjaznym - rzeczywistej tolerancji - powiedział podczas otwarcia prezydent Michał Zaleski. - Rozumiemy ból i wielkie cierpienie tych, którzy uciekają przed wojną i chcemy im pomóc. To dobre toruńskie podejście, za co chciałbym wszystkim mieszkańcom Torunia podziękować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska