Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń pamięta o Polskim Państwie Podziemnym. Były też życzenia dla terytorialsów

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego obchodzono w Toruniu 27 września tradycyjnie przed pomnikiem poświęconym dowódcom Okręgu Pomorskiego ZWZ AK
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego obchodzono w Toruniu 27 września tradycyjnie przed pomnikiem poświęconym dowódcom Okręgu Pomorskiego ZWZ AK Grzegorz Olkowski
Przed pomnikiem upamiętniającym komendantów Okręgu Pomorskiego ZWZ-AK w Toruniu oddano w środę 27 września hołd Polskiemu Państwo Podziemnemu. Świętowano tu także Dzień Wojsk Obrony Terytorialnej.

SPRAWDŹ: Które gry planszowe z Książnicy Kopernikańskiej cieszą się największym zainteresowaniem?

od 16 lat

27 września przypada Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. To nawiązanie do wydarzenia z początków II wojny światowej. 27 września 1939 roku w broniącej się jeszcze przed Niemcami Warszawie utworzono Służbę Zwycięstwu Polski. Z niej, w kolejnych latach wojny, powstał najpierw Związek Walki Zbrojnej, a potem Armia Krajowa. Utworzenie SZP uważane jest za początek budowy Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu nie tylko w dziejach II wojny światowej.

Obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego przed pomnikiem w Toruniu

W Toruniu Dzień Polskiego Państwa Podziemnego obchodzony jest przed pomnikiem ku czci dowódców Okręgu Pomorskiego ZWZ AK, znajdującym się na skwerze przy kościele garnizonowym na placu św. Katarzyny. Inicjatorką jego ustawienia była gen. Elżbieta Zawacka, żołnierz Armii Krajowej i jedyna kobieta wśród cichociemnych. Na tablicy na pomniku upamiętnieni zostali Józef Chyliński, Rudolf Ostrihansky, Jan Pałubicki, Józef Ratajczak i Franciszek Trojanowski.

Polecamy

Na obchody w środę 27 września zaprosili przed pomnik prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Dorota Zawacka-Wakarecy i prezydent Torunia Michał Zaleski. Przybyli Sławomir Kopyść z zarządu województwa i starosta toruński Marek Olszewski, kombatanci, delegacje kilku szkół i ich poczty sztandarowe.

- Pamiętamy o tych, którzy byli odważni. Ciągle na nowo odczytujemy z czcią pięć wyrytych na tablicy na pomniku nazwisk. Należą do toruńskiego skarbca pamięci. Oddajemy im należny hołd. Pamięć odwołujemy też do postaci gen. Elżbiety Zawackiej. Dzięki życiu tych bohaterskich ludzi potrafimy dziś docenić wolnościowe marzenia naszych sąsiadów, Ukrainek i Ukraińców. Walczą też o wolną Europę, nasz spokój. Musimy to docenić, nawet jeśli są trudne chwile w naszych relacjach - mówił prezydent Zaleski.

Przed pomnikiem przedstawiciele władz i kombatanci złożyli kwiaty.

Życzenia dla terytorialsów z Torunia w dniu ich święta

Uroczystość na placu św. Katarzyny było też okazją do złożenia życzeń żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. 27 września przypada święto tej formacji. To także nawiązania do wydarzenia z 27 września 1939 roku. WOT są uznawane za kontynuatorów dziedzictwa Armii Krajowej.

Polecamy

Życzenia z okazji święta prezydent Zaleski skierował do terytorialsów służących w Toruniu - w Centrum Szkolenia WOT i *. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska