Toruń: Radni rozpatrzą projekt uchwały upamiętniający postać...

Toruń: Radni rozpatrzą projekt uchwały upamiętniający postać Grzegorza Ciechowskiego

Tomasz Bielicki

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Fernando Menisa, który jest projektantem wielofunkcyjnej sali na Jordankach, nagrodziliśmy Złotą Karetą „Nowości” w kategorii kultura

Fernando Menisa, który jest projektantem wielofunkcyjnej sali na Jordankach, nagrodziliśmy Złotą Karetą „Nowości” w kategorii kultura ©Jacek Smarz

Magistracka komisja pozytywnie zaopiniowała pomysł nazwania placu przed salą na Jordankach imieniem Grzegorza Ciechowskiego.
Fernando Menisa, który jest projektantem wielofunkcyjnej sali na Jordankach, nagrodziliśmy Złotą Karetą „Nowości” w kategorii kultura

Fernando Menisa, który jest projektantem wielofunkcyjnej sali na Jordankach, nagrodziliśmy Złotą Karetą „Nowości” w kategorii kultura ©Jacek Smarz

[break]
Przypomnijmy, że pod koniec roku radny Bartłomiej Jóźwiak złożył w imieniu klubu radnych PO wniosek o zorganizowanie konsultacji społecznych w tej sprawie.

Kwestię uhonorowania lidera grupy Republika poruszono także na ostatnim posiedzeniu magistrackiej Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Kultury i Promocji, która zajmuje się m.in. nazewnictwem ulic, placów itp. oraz pomników i tablic pamiątkowych. Radni jednogłośnie przegłosowali pozytywną opinię w tej sprawie.

- To bardzo dobry pomysł, który nie powinien budzić żadnych kontrowersji. Ustaliliśmy, że w ramach porozumienia ponadklubowego będzie to projekt uchwały całej komisji. Chciałbym, aby jak najszybciej trafił pod głosowanie rady miasta - mówi „Nowościom” radny Bartłomiej Jóźwiak. - Grzegorz Ciechowski był i jest znany w całej Polsce. To wybitny muzyk, która związał swoje życie i karierę z Toruniem. Wielokrotnie podkreślał toruńskie korzenie Republiki.

W piętnastą rocznicę


W tym roku jest dość szczególna okazja ku temu, aby wyróżnić postać tego utalentowanego muzyka, poety i kompozytora. 22 grudnia minie bowiem 15 lat od jego śmierci.

Grzegorz Ciechowski studiował w Toruniu filologię polską na UMK, a także założył w piwnicach starej „Od Nowy” (obecnie Dwór Artusa) legendarną Republikę. W pierwszą rocznicę jego śmierci odsłonięto pamiątkowy głaz przed budynkiem klubu „Od Nowa” na Bielanach. Cały zespół uhonorowano również Katarzynką w Piernikowej Alei Gwiazd.

- Toruń kocham. Kiedy tylko tu przyjeżdżam, czuję się jak u siebie - mówił Grzegorz Ciechowski 13 października 2001 roku przed ostatnim koncertem Republiki w Toruniu.

Nagroda za nagrodą


Sąsiedztwo sali koncertowej, która jest tak bardzo wielofunkcyjna, jak muzyk był wszechstronny, wydaje się idealnym miejscem do uhonorowania jego osoby.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku „Nowości” podsunęły władzom miasta pomysł nadania nowoczesnym swingom nazw patronów związanych z Toruniem. Wśród propozycji również pojawił się oczywiście Grzegorz Ciechowski.

Sala, przy której mieści się plac, zdobywa nagrodę za nagrodą. Niedawno pisaliśmy o laurach dla „Bryły Roku 2015”. Wczoraj w Warszawie odbyło się rozstrzygnięcie kolejnego konkursu, tym razem organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. I ponownie budynek zaprojektowany przez Fernando Menisa zdobył wyróżnienie.

I z pewnością to nie jest koniec. 24 maja czeka nas jeszcze ogłoszenie laureatów konkursu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Czekają na głosy


Obiekt jest też w gronie finalistów walczących o Nagrody Architektoniczne „Polityki”. Laureata wybierze profesjonalne jury, jednak internauci także mogą oddać swój głos do 15 maja na stronie: www.polityka.pl/architektura.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pol (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Kandydat dobry ale Pan Rydzyk bardziej zasluzyl na to wyroznienie !! Jak juz zbeszczesza jego nazwiskiem ul. Gagarina to moza i hale zbryzgac tym nazwiskiem !!!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo