Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń w misji marsjańskiej

gk
ABM Space (na zdjęciu: Sebastian Meszyński i Maciej Ślęk) zajmuje się technologiami kosmicznymi
ABM Space (na zdjęciu: Sebastian Meszyński i Maciej Ślęk) zajmuje się technologiami kosmicznymi Sławomir Kowalski
W branży kosmicznej to wydarzenie na pewno zostanie zauważone. W najbliższy poniedziałek w Toruniu i w Pile rozpocznie się Polska Symulowana Misja Marsjańska. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w naszym kraju.

Chodzi o misję analogową, która rozpocznie się 31 lipca a zakończy 14 sierpnia. Jest to symulacja maksymalnie zbliżona do prawdziwej, załogowej wyprawy kosmicznej, przeprowadzana w środowisku, które odzwierciedla warunki misji międzyplanetarnej (jak m.in. surowe otoczenie). Projekty tego typu realizowane są przez największe agencje kosmiczne, a w ostatnich latach przeprowadzono między innymi europejsko-rosyjską misję MARS 500, a także misję na Hawajach, a konkretnie na zboczach wulkanu Manua Loa.

Misje analogowe stanowią niezbędną cześć przygotowań do przyszłych misji kosmicznych, ponieważ zapewniają stosunkowo niskie ryzyko i są niedrogim sposobem testowania urządzeń i procedur w symulowanym środowisku.

Toruńska firma ABM Space będzie gościła międzynarodowy zespół symulujący załogową misję na Marsa – PMAS 2017, organizowaną przez The Space Generation Advisory Council (SEPG) działającą na rzecz ONZ w ramach Program Zastosowań Przestrzeni Kosmicznej.

Czytaj też: Cała Polska na tropie pirata z autostrady

W siedzibie ABM Space w Toruniu zorganizowane zostanie Centrum Kontroli Misji, zarządzające przebiegiem misji w środowisku marsjańskim w Pile. Jest to pierwszy taki projekt na terenie Polski, jednak nie po raz pierwszy Polacy aktywnie uczestniczą w takim przedsięwzięciu. Od wielu lat przy współpracy z Mars Society i Mars Society Polska, inżynierowe z ABM, a także naukowcy z polskich placówek i organizacji pozarządowych uczestniczą w symulacjach misji załogowych i bezzałogowych, organizowanych w bazach MDRS (Utah) i FMARS (Devon Island), na Saharze, w Alpach, czy też w ramach konkursów łazików marsjańskich.

Przypomnijmy, że ABM Space to młoda i ambitna toruńska firma (zatrudnia ok. 15 osób, głównie programistów, studentów informatyki stosowanej oraz automatyki i robotyki), która – współpracując z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) – może pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami na skalę światową.

Zobacz także

Podniebne akrobacje na szarfach w wykonaniu estońskiej artystki Grete Gross można było obejrzeć dziś dwukrotnie przy fontannie Cosmopolis. Spektakl zatytułowany "Elina" odbył się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych.

"Elina" w Toruniu. Akrobacje przy Cosmopolis [ZDJĘCIA]

Spółka ABM Space szczyci się m.in. projektem ReMy, współorganizowanym przez ESERO, czyli dział edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest to konkurs, a więc rodzaj rywalizacji, w której udział bierze 75 szkół z całej Polski. Poszczególne zespoły poprzez internet logują się do toruńskiego łazika, który znajduje się na firmowym, odpowiedni uformowanym polu marsjańskim (3x4 metry) i wykonują kosmiczne misje, poznając przy okazji i metody pomiarowe, i geologię Marsa.

Projekt ten zyskał ogromną popularność i w grudniu ubiegłego roku Narodowe Centru Badań i Rozwoju zdecydowało o jego rozszerzeniu. W obecnym roku w Toruniu ma powstać największe pole marsjańskie w Europie. Właściwie będą to cztery pola, każde o powierzchni 100 mkw., na których kosmiczną misję – po wniesieniu opłaty – będzie mógł zaliczyć każdy pasjonat tego typu wypraw.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (30 + 31.07-01.08.2017) | POLSKA:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska