Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń ze specjalnym wyróżnieniem w konkursie "Giganci Kultury" 2023

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Wideo
od 16 lat
Podczas wielkiej gali "Gigantów Kultury" w Warszawie uhonorowano instytucje, marki oraz osobistości, które nie tylko wspierają rodzimą kulturę, ale również są zaangażowane w promocję sztuki oraz dziedzictwa narodowego. Specjalne wyróżnienie w kategorii "Przestrzeń Kultury" otrzymało Miasto Toruń.

W ostatnią środę wieczorem (21.06) podczas uroczystej gali na Zamku Ujazdowskim w Warszawie wyłoniono laureatów prestiżowego projektu "Giganci Kultury 2023" organizowanego przez POLSKA PRESS GRUPĘ. Jego celem było uhonorowanie instytucji oraz osobistości mających szczególny wpływ na rozwój naszego kraju.

- Dzisiaj ma miejsce bardzo ważne święto. To święto twórców i artystów, ale także tych, którzy polską kulturę wspierają. Tych spółek, bez których to wspieranie byłoby niemożliwe. Nie wszystkich Pan Bóg obdarzył talentem żeby tworzyć, ale każdy może wspierać polską kulturę, do czego serdecznie zachęcam - powiedziała redaktor naczelna Polska Press Grupy Dorota Kania.

Podczas środowej gali wyróżnienie w imieniu Torunia odebrał Adrian Mól, wiceprezydent miasta
Podczas środowej gali wyróżnienie w imieniu Torunia odebrał Adrian Mól, wiceprezydent miasta Polska Press Grupa

Specjalnie wyróżnienie dla Torunia

Nagroda "Giganci Kultury" została przyznana w sześciu kategoriach. To "Przestrzeń Kultury" - zwyciężyło Muzeum Tatrzańskie, "Zaangażowanie w Kulturę" - pierwsze miejsce Polska Opera Królewska, "Inwestycja" - tu wygrało Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, "Wydarzenie Kulturalne" - tu przyznano wspólną nagrodę "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" (Muzeum Narodowe w Lublinie) i "Łempicka" (Muzeum Narodowe w Krakowie), "Mecenas Kultury" - zwyciężyła spółka PGE i "Osobowość Kultury" - Ignacy Czwartos.

Kapituła nagrody "Giganci Kultury" postanowiła przyznać również wyróżnienia specjalne. Otrzymali je:

  • Joanna Siedlecka
  • Krzysztof Musiał (Mecenas Kultury)
  • Muzeum Czartoryskich (Wydarzenie Kulturalne)
  • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie (Inwestycja)
  • Baltic Neopolis Orchestra (Zaangażowani w kulturę)
  • Miasto Toruń (Przestrzeń Kultury)

- Dziękuję w imieniu wszystkich mieszkańców Torunia. To wielkie wyróżnienie w roku, który jest dla nas szczególny. 550 lat temu urodził się w naszym mieście Mikołaj Kopernik, z czego jesteśmy dumni i z czego jesteśmy znani. Dziękuję kapitule za zauważenie naszych starań. To tym bardziej ważne, że właśnie rozpoczęliśmy starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - powiedział Adrian Mól, wiceprezydent Torunia odbierając wyróżnienie

Miasto z piękną panoramą i... problemami

Turyści kochają Toruń. Rekordowy był rok 2019. Wtedy miasto odwiedziło 2,5 miliona turystów. W 2020 roku ta liczba zmalała, oczywiście z powodu pandemii koronawirusa. Od kolejnego - znów rośnie. Ta fala turystów napotyka, niestety, w Toruniu na problemy. Jest nią choćby przeciągająca się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego, bardzo popularnego miejsca spacerowego w centrum miasta. Miała się zakończyć w czerwcu. Dziś termin oddania przebudowanego Bulwaru do użytku trudno przewidzieć. Nowym elementem nad Wisłą mają być pawilony do obsługi ruchu turystycznego, budowane na wysokości ulic Łaziennej i Żeglarskiej. Budzą kontrowersje - są obawy, że przesłonią piękną panoramę toruńskiej starówki widzianą z Kępy Bazarowej, uznaną za jeden z cudów Polski.

Przedłużające się prace na Bulwarze Filadelfijskim powodują problem z dojazdem do starówki i wyjazdem z niej. Inny to deficyt miejsc parkingowych w centrum miasta. W tym roku służby miejskie w weekendy są zmuszone zamykać wjazd do zabytkowej części Torunia. Rozwiązaniem byłoby uruchomienie na obrzeżach miasta piętrowych parkingów park&ride. Ich budowa też się przedłuża. Poza tym są obawy, czy turyści zechcą w tym miejscu zostawić samochody. Do tego niezbędna jest sprawnie funkcjonująca komunikacja miejska, którą dotrą do centrum Torunia.

ECFC - spojrzenie w przyszłość

Miasto jednak patrzy daleko w przyszłość. Już wkrótce rozpocznie się budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE (ECFC). To państwowa instytucja kultury założona pod koniec 2019 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Torunia i Fundację Tumult, której celem jest wybudowanie w mieście stałej siedziby Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE. Poza tym ECFC ma prowadzić działalność wystawienniczą, kulturalną, edukacyjną i naukową.
Tu warto dodać, że Festiwal EnergaCAMERIMAGE przynosi miastu nie tylko prestiż, ale też pokaźne zyski.

Jego organizatorzy policzyli, że 5,3 mln zł zostawili w Toruniu goście 30. edycji Festiwalu EnegraCAMERIMAGE, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. Kolejne ponad 4,7 mln zł wydali w mieście organizatorzy imprezy - m.in. na transport, noclegi i wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Toruń ze specjalnym wyróżnieniem w konkursie "Giganci Kultury" 2023 - Plus Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska