Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Torunianie bawili się na weselu w Gibach! Trafili na kwarantannę!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Wesele w Gibach na Podlasiu stało się źródłem potwierdzonych zakażeń koronawirusem nie tylko w powiecie sejneńskim. Na imprezie bawiła się setka gości, także 5 z Torunia. Według sanepidu, nawet połowa może być zakażona!

Jak przekazał Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, na weselu w Gibach bawiło się 5 osób z Torunia. Informację o tym sanepid toruński otrzymał 16 czerwca. Wszyscy uczestnicy wesela z Kujawsko-Pomorskiego objęci zostali kwarantanną. Wszystkim zostały też wykonane testy na obecność koronawirusa. Wyniki znane były 18 czerwca - były ujemne. Weselników zatem zwolniono z kwarantanny.

Historia tego wesela pokazuje, jak złudna okazało się przekonanie niektórych, że koronawirus "już odpuścił". Giby to niewielka miejscowość koło Sejn na Podlasiu. 6 czerwca odbyło się tutaj huczne wesele, na którym bawiło się około 100 gości. Przyjechali z kilku regionów, m.in. woj. kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Było to jedno z pierwszych wesel po odmrożeniu tej branży przez rząd, ogłoszonym przez premiera.

Polecamy

Dziś wiadomo, że wśród zarażonych koronawirusem jest radna gminna z Gib, wójt gminy, jego żona i dwoje dzieci (to potwierdzono testami 23 czerwca), a także osoby spoza powiatu sejneńskiego. Agnieszka Moroz, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Sejnach wczoraj przekazała w rozmowie z TVN24, że impreza była źródłem potwierdzonych zakażeń w Toruniu, Olsztynie, Gdańsku i Ełku. Moroz nie wykluczyła, że zarazić mogła się nawet połowa gości. Jak przekazał jednak (powyżej) Adrian Mól, ostatecznie testy weselników z Torunia wyszły ujemne.

Jeśli chodzi o Sejneńszczyznę, to wspomniana radna i wójt z rodziną są pierwszymi przypadkami zakażeń w tym rejonie. Kwarantanną zostało najpierw objętych kilku pracowników Urzędu Gminy w Gibach, ponieważ 10 czerwca na radna obecna była sesji rady gminy. W sesji uczestniczyło wówczas 13 radnych, kilku urzędników, sołtysi oraz przedstawiciele policji, straży granicznej i starostwa powiatowego w Sejnach.

Bon turystyczny 500 plus to coś, o czym mówi się od kilku tygodni. Początkowo kwota świadczenia miała wynieść 1000 zł i być zależna od zarobków. Ostatecznie jednak bon ten otrzymają wyłącznie osoby, którym przysługuje świadczenie 500 plus. Sprawdźcie, jak złożyć wniosek i gdzie będzie można wykorzystać bon.  >>>>CZYTAJ DALEJ

Bon turystyczny 500 plus. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Wójt gminy Giby Robert Bagiński przekazał, że od poniedziałku pozostali urzędnicy będą pracowali, ale urząd będzie zamknięty dla mieszkańców. Wójt także udał się na domową kwarantannę. Ma lekkie objawy przeziębienia, ale generalnie czuje się dobrze - przekazał. Dla petentów od początku tygodnia zamknięte jest całe Starostwo Powiatowe w Sejnach.Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sejnach, na kwarantannie przebywa obecnie 90 osób.

Polecamy

Jak to jest z weselami?

27 maja na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami będzie można organizować wesela 2020.

- Od 6 czerwca umożliwiamy organizację wesel - zapowiedział premier. - Oczywiście wesela 2020 nie będą wyglądać tak jak dotychczas. Rząd opracował wytyczne, które zawierają informacje, jak przyjęcie może wyglądać oraz ile osób może zostać zaproszonych. Wesela można organizować na 150 osób - dodał premier.

Jak widać zatem, impreza w Gibach była jedną z pierwszych, która odbyła się po odmrożeniu przez rząd branży weselnej. Jak dokładnie przebiegała? Czy zastosowano się do niej do wszystkich wytycznych? Czy zakażeniu gości w ogóle można było w takich okolicznościach uniknąć? Z pewnością wyjaśniać będzie to miejscowy sanepid.

Jakie obostrzenia obowiązują w tym roku organizatorów wesel i uczestników? Oto lista na zaleceń i ograniczeń, na które muszą przygotować się weselnicy w czasie epidemii koronawirusa:

  • Maksymalna liczba uczestników wesela nie może być większa niż 150 osób.
  • Goście nie muszą nosić maseczek, oprócz obsługi. I w tym przypadku mamy do czynienia z absurdalną sytuacją, bo w kościele obowiązek zasłaniania ust i nosa przez gości został utrzymany.
  • W imprezie nie mogą uczestniczyć osoby przebywające na kwarantannie i izolacji, z objawami przeziębienia, a także, co oczywiste, osoby zarażone koronawirusem.
  • Organizatorzy muszą mieć kompletna listę gości i obsługi imprezy wraz z danymi kontaktowymi, które w razie potrzeby będą udostępnione służbom sanitarnym.
  • O ile to możliwe, przy jednym stole powinna zasiadać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym.
  • Jeśli realizacja tego zalecenia nie jest możliwa, przy jednym stole powinno siedzieć o 20 proc. mniej gości niż w standardowym usadzeniu.
  • Odległość między brzegami stołów powinna wynosić minimum 2 metry.
  • Jeśli stoły będą oddzielone od siebie specjalnymi przegrodami o wysokości minimum 1 metra, odległość między brzegami stołów może wynosić 1 metr.
  • Goście przy stole mają zajmować miejsca “na szachownicę”, czyli nie mogą siedzieć naprzeciw siebie.
  • Jeden kelner może obsługiwać maksymalnie 15 osób.
  • Kelnerzy obsługują te same stoły podczas całej imprezy.
  • Bufety samoobsługowe są dozwolone, ale pod warunkiem wyznaczenia osoby do ich obsługi.
  • Goście weselni muszą mieć dostępne bez ograniczeń środki dezynfekcyjne — w sali weselnej i toaletach.
  • Właściciel obiektu ma obowiązek zapewnienia obsłudze imprezy rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk.
  • Pomieszczenia powinny być często wietrzone.
  • Co godzinę powinny być czyszczone i dezynfekowane toalety, poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, podłogi, blaty.
  • Do zadań właściciela obiektu/organizatora należy również sprawdzanie, czy uczestnicy wesele przestrzegają wprowadzonych zasad.
  • W przypadku stwierdzenia oznak choroby (kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu), gość nie powinien zostać wpuszczony na teren obiektu.
24 czerwca Toruń obchodzi Święto Miasta. Choć gród założono blisko 800 lat temu, nadal nie mamy dostępu do morza, nie doczekaliśmy się też sklepu Ikea. Istnieje za to wiele innych powodów, dla których warto mieszkać w Toruniu. Zebraliśmy dla Was 10 ciekawostek o mieszkańcach Torunia. Oto współczesny portret miasta. SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH  STRONACH >>>opr. Sara WatrakZobacz także: TYLKO U NAS: Toruńskie VIP-y ze swoimi ojcami. Mamy zdjęcia

10 faktów o Toruniu. Tego na pewno nie wiedziałeś!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska