Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Torunianie zalegają z abonamentem RTV na ok. milion złotych

Redakcja
Będą nowe sposoby na zbieranie abonamentu tvBędą nowe sposoby na zbieranie abonamentu tv
Będą nowe sposoby na zbieranie abonamentu tvBędą nowe sposoby na zbieranie abonamentu tv Grzegorz Olkowski
Wiele osób ma wątpliwości, co do „podatku od telewizora”. Trwają prace nad opłatą audiowizualną, która ma zastąpić abonament RTV, jednocześnie urzędy skarbowe ścigają niepłacących.

- Opłata na telewizję właściwie nie funkcjonuje, ale nie ma się czemu dziwić, skoro swego czasu sam Donald Tusk nawoływał Polaków, żeby nie płacili abonamentu - mówi poseł Łukasz Zbonikowski. - Kiedy pieniążki jednak są potrzebne, to ruszyła ostra akcja windykacyjna. I tak słabo idzie, bo ludzie już się odzwyczaili od płacenia. Dlatego rząd wpadł na pomysł, żeby wprowadzić parapodatek za telewizję. Zrobiono to w najprostszy sposób, czyli przez obciążenie wszystkich, bez próby egzekucji czy wyliczania odbiorników.
[break]
Wiele osób w ramach buntu nie tyle nie płaci, co w ogóle nie rejestruje odbiorników.
- Nie zamierzam płacić na media, które działają na tych samych zasadach co stacje komercyjne z reklamami, realizując misję w godzinach najmniejszej oglądalności - oburza się pan Paweł.
Obecnie za ściąganie abonamentu, czytaj ściganie abonentów, odpowiada Poczta Polska.
- Zadanie to jest realizowane przez upoważnionych pracowników, kontroli nie przeprowadzają listonosze - informuje Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
Problem w tym, że na 14,5 miliona gospodarstw zaledwie połowa ma zarejestrowane odbiorniki, a terminowo abonament opłaca siedem procent.
O pomoc w egzekucji pocztowcy chętnie zwracają się do skarbówki. Tylko w Toruniu mieszkańcy zalegają z abonamentem RTV na ok. milion złotych.
- Do naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu, jako organu egzekucyjnego, od czerwca 2013 roku wpłynęły dotychczas 8593 tytuły wykonawcze, stanowiące podstawę do prowadzenia egzekucji administracyjnej należnego abonamentu RTV - informuje Joanna Jaworska, rzecznik prasowy I Urzędu Skarbowego w Toruniu. - Tytuły wystawione i przekazane przez wierzyciela - Pocztę Polską - opiewały na łączną kwotę należności głównych, bez odsetek za zwłokę i kosztów egzekucyjnych, ponad 577 tys. zł. Z kwoty tej zrealizowano w toku postępowania egzekucyjnego 260 tys. złotych.
- W Drugim Urzędzie Skarbowym w Toruniu od początku 2014 roku na 2200 zakończonych spraw wpłacono ponad 80 tys. złotych - podaje Edyta Masternak, rzecznik II Urzędu Skarbowego.
Ale nie ma się czemu dziwić, skoro - jak punktuje posłanka Twojego Ruchu Zofia Popiołek - np. Ministerstwo Zdrowia, posiadając 342 odbiorniki radiowe i telewizyjne, w 2012 r. płaciło jedynie za 119 z nich. Ministerstwo argumentowało, że reszta odbiorników jest nieużytkowana, ale według ustawy abonament należy płacić za każdy sprawny odbiornik. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapłaciło o 11 tys. zł za mało, a za radia w autach służbowych nie zapłaciło Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Środowiska oraz resort transportu. Kancelaria Sejmu uiściła opłatę za abonament z niemal dwumiesięcznym opóźnieniem.
Abonament ma zastąpić opłata audiowizualna, powiązana według różnych pomysłów z rachunkiem za prąd lub podatkiem od nieruchomości. Zmieni się sposób dystrybucji pieniędzy i część trafi do wszystkich nadawców, także komercyjnych, w formie konkursów na programy misyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska