Nasza Loteria

Toruńska kultura przeniosła się do internetu. Oto kolejne zapowiedzi transmisji, warsztatów i wykładów

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Toruńska Orkiestra Symfoniczna na razie nie może występować, ale mimo to nie pozwala o sobie zapomnieć słuchaczom
Toruńska Orkiestra Symfoniczna na razie nie może występować, ale mimo to nie pozwala o sobie zapomnieć słuchaczom Jacek Smarz
Wiolonczelistka odnawia stare meble i maluje na nich fantastyczne wzory. Skrzypaczka układa bukiety. Hobby muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej można poznać zaglądając na jej facebookowy profil. Kolejne odcinki cyklu #TOSnaszapasja pojawiają się w weekendy.

Wizyty w domach muzyków i ich opowieści o tym, czym zajmują się po pracy, to jedna z propozycji TOS na czas epidemii, która wymusiła zamknięcie sal koncertowych. Na fanpage’u orkiestry muzycy mówią też o swojej drodze zawodowej urozmaicając wypowiedzi graniem, przybliżają budowę instrumentów i sposób wydobywania z nich dźwięku. Na orkiestrowym FB znajdziemy poza tym filmy edukacyjne, ciekawostki muzyczne i techniczne, zajrzymy do przechowalni instrumentów i dowiemy się, jak podnieść fortepian.

Polecamy

Poezja na Wielki Tydzień
Najbliższe dni na wirtualnych „scenach” Teatru im. Horzycy będą przebiegać w nastroju zbliżającej się Wielkanocy. Już dzisiaj, 9 kwietnia, o godz. 19 na Facebooku rozpocznie się transmisja z teatralnego Salonu Poezji Online. Na spotkanie zatytułowane „A Nazareńczyk został sam" złożą się - związane z atmosferą oczekiwania, postu, zadumy i Wielkiej Nocy - wiersze m.in. Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Juliana Tuwima, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego i Leopolda Staffa. Wybrali je Beata Banasik i Paweł Paszta, czytać będą aktorzy TWH.

Dzień później, w piątek 10 kwietnia, o godz. 18 na fanpage’u teatru będzie można zobaczyć nagranie inscenizacji pt. „Ostatnia Wieczerza” inspirowanej obrazem Leonarda da Vinci.

„Podążając za historią biblijną, a także za motywem pożegnania w kulturze i sztuce, przygotowaliśmy improwizowany spektakl. Na proscenium dużej sceny Teatru Horzycy przez dwie godziny w Wielki Czwartek 2019 roku aktorzy przedstawiali działania oparte na różnych wątkach powiązanych z Ostatnią Wieczerzą, kruchością życia, chlebem i pożywieniem, Biblią i pamięcią, śmiercią i duchami, tajemnicą, malarstwem, ciałem. Tłem stały się fragmenty muzyki powiązanej z tematem Wielkiej Nocy, takich kompozytorów jak Bach, Pergolesi, Mozart” - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Przedsięwzięcie było pomysłem malarza i scenografa Jerzego Michała Murawskiego w ramach jego projektu pt. „Dziennik podróży z Ostatnią Wieczerzą”. Kostiumy wykorzystane na scenie pochodziły z rozwijanej przez artystę w ostatnich latach instalacji - żywego obrazu Ostatniej Wieczerzy. Reżyserował Paweł Paszta.

Wykłady i ćwiczenia
Już dziś, w czwartek 9 kwietnia, o godz. 18 kolejną transmisję wykładu na swoim facebookowym profilu przeprowadzi Książnica Kopernikańska. Bohaterem wieczoru będzie Leon Szymański, współtwórca i żołnierz Legionu Bajończyków we Francji oraz Błękitnej Armii Józefa Hallera. Postać mieszkańca Podgórza i Torunia, właściciela firmy ogrodniczej, bibliotekarza i społecznika, który zginął na Barbarce, przedstawi dr Katarzyna Tomkowiak.

Muzyczną propozycję dla pozostających w domu ma Toruńska Agenda Kulturalna. To internetowe lekcje śpiewu. Na stronie www.tak.torun.pl i na kanale Youtube zamieszczono już pierwszy odcinek e-warsztatów wokalnych prowadzonych przez Wioletę Markowską, absolwentkę Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, uczestniczkę telewizyjnego programu „The Voice of Poland”. Pierwsze z trzech wirtualnych spotkań poświęcone jest przygotowaniu głosu, wokalnej rozgrzewce i treningowi dykcji.

Wystawę pt. „Sztuczny ból. Współczesna sztuka Ukrainy" CSW „Znaki Czasu” miało otworzyć 3 kwietnia. Centrum przygotowuje wirtualną wersję tej ekspozycji. Wstępem do niej są komentarze kuratorów - Krzysztofa Białowicza z CSW i Natalii Ivanovej z YermilovCentre w Charkowie. Można ich posłuchać na Facebooku.

W głąb sztuki
Placówki kultury nie zapominają o najmłodszych. CSW zaprasza ich na kolejną „Wyprawę w głąb sztuki online”. Przygotowało nowe ciekawe „zadania do działania” tym razem inspirowane fotografiami z konkursu „Wystaw się w CSW 2020”. Jak zwykle ze strony instytucji pobrać można do druku karty z zadaniami nie tylko plastycznymi.

Kto lubi malować, rysować, wyklejać, rzeźbić, lepić, może zostać uczestnikiem wirtualnych zajęć Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Ćwiczenia plastyczne do wykonania w domu można znaleźć na stronie http://galeriadziecka.com/plastyka-w-domu-fika. Wkrótce znajdą się też na facebookowym profilu GiOPTD. A po lekcji można obejrzeć wirtualną „Wystawę słoneczną” złożoną z dziecięcych prac.

Trwa głosowanie...

Czy korzystasz z internetowej oferty kulturalnej toruńskich instytucji?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska