Wizyty w domach muzyków i ich opowieści o tym, czym zajmują się po pracy, to jedna z propozycji TOS na czas epidemii, która wymusiła zamknięcie sal koncertowych. Na fanpage’u orkiestry muzycy mówią też o swojej drodze zawodowej urozmaicając wypowiedzi graniem, przybliżają budowę instrumentów i sposób wydobywania z nich dźwięku. Na orkiestrowym FB znajdziemy poza tym filmy edukacyjne, ciekawostki muzyczne i techniczne, zajrzymy do przechowalni instrumentów i dowiemy się, jak podnieść fortepian.
Polecamy
Poezja na Wielki Tydzień
Najbliższe dni na wirtualnych „scenach” Teatru im. Horzycy będą przebiegać w nastroju zbliżającej się Wielkanocy. Już dzisiaj, 9 kwietnia, o godz. 19 na Facebooku rozpocznie się transmisja z teatralnego Salonu Poezji Online. Na spotkanie zatytułowane „A Nazareńczyk został sam" złożą się - związane z atmosferą oczekiwania, postu, zadumy i Wielkiej Nocy - wiersze m.in. Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Juliana Tuwima, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego i Leopolda Staffa. Wybrali je Beata Banasik i Paweł Paszta, czytać będą aktorzy TWH.
Dzień później, w piątek 10 kwietnia, o godz. 18 na fanpage’u teatru będzie można zobaczyć nagranie inscenizacji pt. „Ostatnia Wieczerza” inspirowanej obrazem Leonarda da Vinci.
„Podążając za historią biblijną, a także za motywem pożegnania w kulturze i sztuce, przygotowaliśmy improwizowany spektakl. Na proscenium dużej sceny Teatru Horzycy przez dwie godziny w Wielki Czwartek 2019 roku aktorzy przedstawiali działania oparte na różnych wątkach powiązanych z Ostatnią Wieczerzą, kruchością życia, chlebem i pożywieniem, Biblią i pamięcią, śmiercią i duchami, tajemnicą, malarstwem, ciałem. Tłem stały się fragmenty muzyki powiązanej z tematem Wielkiej Nocy, takich kompozytorów jak Bach, Pergolesi, Mozart” - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Przedsięwzięcie było pomysłem malarza i scenografa Jerzego Michała Murawskiego w ramach jego projektu pt. „Dziennik podróży z Ostatnią Wieczerzą”. Kostiumy wykorzystane na scenie pochodziły z rozwijanej przez artystę w ostatnich latach instalacji - żywego obrazu Ostatniej Wieczerzy. Reżyserował Paweł Paszta.
Wykłady i ćwiczenia
Już dziś, w czwartek 9 kwietnia, o godz. 18 kolejną transmisję wykładu na swoim facebookowym profilu przeprowadzi Książnica Kopernikańska. Bohaterem wieczoru będzie Leon Szymański, współtwórca i żołnierz Legionu Bajończyków we Francji oraz Błękitnej Armii Józefa Hallera. Postać mieszkańca Podgórza i Torunia, właściciela firmy ogrodniczej, bibliotekarza i społecznika, który zginął na Barbarce, przedstawi dr Katarzyna Tomkowiak.
Muzyczną propozycję dla pozostających w domu ma Toruńska Agenda Kulturalna. To internetowe lekcje śpiewu. Na stronie www.tak.torun.pl i na kanale Youtube zamieszczono już pierwszy odcinek e-warsztatów wokalnych prowadzonych przez Wioletę Markowską, absolwentkę Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, uczestniczkę telewizyjnego programu „The Voice of Poland”. Pierwsze z trzech wirtualnych spotkań poświęcone jest przygotowaniu głosu, wokalnej rozgrzewce i treningowi dykcji.
Wystawę pt. „Sztuczny ból. Współczesna sztuka Ukrainy" CSW „Znaki Czasu” miało otworzyć 3 kwietnia. Centrum przygotowuje wirtualną wersję tej ekspozycji. Wstępem do niej są komentarze kuratorów - Krzysztofa Białowicza z CSW i Natalii Ivanovej z YermilovCentre w Charkowie. Można ich posłuchać na Facebooku.
W głąb sztuki
Placówki kultury nie zapominają o najmłodszych. CSW zaprasza ich na kolejną „Wyprawę w głąb sztuki online”. Przygotowało nowe ciekawe „zadania do działania” tym razem inspirowane fotografiami z konkursu „Wystaw się w CSW 2020”. Jak zwykle ze strony instytucji pobrać można do druku karty z zadaniami nie tylko plastycznymi.
Kto lubi malować, rysować, wyklejać, rzeźbić, lepić, może zostać uczestnikiem wirtualnych zajęć Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Ćwiczenia plastyczne do wykonania w domu można znaleźć na stronie http://galeriadziecka.com/plastyka-w-domu-fika. Wkrótce znajdą się też na facebookowym profilu GiOPTD. A po lekcji można obejrzeć wirtualną „Wystawę słoneczną” złożoną z dziecięcych prac.

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?