Tu stacja odmłodzony Toruń Główny! Jest co podziwiać

Tu stacja odmłodzony Toruń Główny! Jest co podziwiać

Szymon Spandowski

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Dworzec Główny przed otwarciemPrace remontowe na dworcu głównym finiszują

Dworzec Główny przed otwarciem Prace remontowe na dworcu głównym finiszują ©Grzegorz Olkowski

Dziś zostanie oficjalnie otwarty wyremontowany kosztem ponad 47 milionów złotych największy toruński dworzec. Stacja w dość ekspresowym tempie przeszła pierwszą gruntowną modernizację od 50 lat. Już nie musimy się jej wstydzić!
Dworzec Główny przed otwarciemPrace remontowe na dworcu głównym finiszują

Dworzec Główny przed otwarciem Prace remontowe na dworcu głównym finiszują ©Grzegorz Olkowski

[break]
Zegar, który podczas modernizacji wrócił na swoje stare miejsce nad wejściem głównym, zaczął odmierzać nowy czas dla największego toruńskiego dworca. W otoczeniu i wewnątrz przejętego przez miasto od kolei kompleksu, zmieniło się niemal wszystko, łącznie z funkcją, jaką będą teraz pełniły dworcowe obiekty. Obok kas biletowych i poczekalni pojawiły się pomieszczenia przeznaczone do wynajęcia. Zamiana dworca na położone między torami centrum handlowo-usługowe udała się z różnym skutkiem.
O ile hostel w budynku dawnej poczty okazał się strzałem w dziesiątkę, o tyle wiodące na pierwsze piętro wielkie ruchome schody, które zdominowały halę główną, zdecydowanie psują dobre wrażenie, jakie robi cała reszta.

Tak czy inaczej, dworzec odzyskał swój blask i wreszcie nie będzie trzeba się go wstydzić. Remont miał kosztować 43,5 miliona złotych, ostatecznie jednak pochłonął ponad 47 milionów złotych.

- Aby na dworcu było jeszcze piękniej i by całość jeszcze lepiej wpisywała się w historyczny charakter obiektu, zlecono prace dodatkowe, np. odnowienie wiaty na peronie 1 czy zamianę pokrycia wiat ze stalowego na szklane - mówi Sylwia Derengowska z toruńskiego magistratu.

Dworzec zostanie oficjalnie otwarty dziś przed południem. Jego modernizacją zajęła się toruńska firma budowlana Fijałkowski i Ska.

PRZECZYTAJ: Tradycja i nowoczesność spotkały się między torami
PRZECZYTAJ: Setki brodaczy na peronach, czyli o początkach dworca Toruń Główny

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo