Umowy na rozbudowę Łódzkiej i Trasy Staromostowej podpisane

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Przebudowa i docelowa organizacja ruchu na ulicy Łódzkiej
Przebudowa i docelowa organizacja ruchu na ulicy Łódzkiej
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Pierwsze łopaty na obu budowach zostaną wbite na początku grudnia. Czas na wykonanie zadania - koniec listopada przyszłego roku. Kto będzie pierwszy - Kobylarnia czy PBDI?

Wczoraj podpisane zostały dwie umowy: na rozbudowę ul. Łódzkiej i budowę kolejnego fragmentu Trasy Staromostowej w ciągu Szosy Chełmińskiej - między średnicówką a Bema. Pierwszym zadaniem zajmie się firma PBDI.
[break]
- Zakres prac przewiduje przebudowę ul. Łódzkiej od ul. Andersa do Lipnowskiej i ronda wybudowanego wraz z nowym mostem - mówi Mateusz Kurzawski, wicedyrektor MZD. - Otrzymamy dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Przebudowane zostaną także chodniki, drogi rowerowe, powstanie nowe oświetlenie i odwodnienie. Co istotne, w ramach prac udrożniony zostanie bajpas wokół ronda, który na razie jest zamknięty. Poprawi to płynność ruchu w tym rejonie.
Wykonawca przygotowuje organizację ruchu na czas robót. Wiadomo już, że choć kierowcy mogą spodziewać się utrudnień, to przejezdność przez Łódzką ma zostać utrzymana. Trzeba liczyć się jednak z przewężeniami, zmniejszeniem prędkości i przekładaniem ruchu.
- Do pracy przystąpimy z początkiem grudnia. Zaczniemy od wycinki drzew, robót przygotowawczych. Myślę, że wczesną wiosną będziemy mogli przystąpić do realizacji robót drogowych na nowej jezdni. Po ich wykonaniu ruszy przebudowa istniejącego odcinka - mówi Paweł Średniawa z PBDI.
Drugim zadaniem, które zostanie wykonane w ramach podpisanej wczoraj umowy, będzie budowa odcinka Trasy Staromostowej. Zajmie się nim Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia.

- Chodzi o fragment Szosy Chełmińskiej od Bema do średnicówki. Przebudowane i poszerzone zostanie m.in. skrzyżowanie z ul. Bema. Po stronie zachodniej Szosy Chełmińskiej powstanie dodatkowa jezdnia. Pojawią się nowe chodniki, drogi rowerowe i cała infrastruktura techniczna - mówi Kurzawski.
Dla wykonawcy będzie to pierwsza inwestycja w Toruniu. - Chcemy udowodnić, że nasza firma jest godna zaufania. Mieszkańcy regionu mieli już zresztą okazję, by się o tym przekonać - mówi Michał Niemyt z PBDiM Kobylarnia. Firma ta ma na swoim koncie m.in. dokończenie budowy autostrady A1, którą porzucił jej poprzedni wykonawca. - Patrząc na lokalizację, w której powstanie Trasa Staromostowa, a także mieszczącą się tam zabytkową zabudowę, możemy powiedzieć, że mamy doświadczenie z tak specyficznym rodzajem robót. Niedawno podobne prace realizowaliśmy także w Bydgoszczy - dodaje Jerzy Łuczak z Kobylarni.
Obie firmy zobowiązały się do ukończenia prac do 30 listopada 2015 roku. Kto zdąży przed terminem? Drogowcy rzucili wczoraj nieco żartobliwie wyzwanie wykonawcom. Jeśli jedna z budów zakończy się szybciej, uda się uniknąć przecinania wstęgi tego samego dnia.
Przypomnijmy, że budowę odcinka staromostówki miała sfinansować Irlandzka Grupa Inwestycyjna, inwestor Solarisa. W związku z wycofywaniem się IGI z przedsięwzięcia miasto postanowiło wybudować drogę, a następnie dochodzić zwrotu kosztów. - O odzyskaniu pieniędzy od Solarisa porozmawiamy, kiedy dowiemy się, kto zostanie ostatecznie jego inwestorem. Wiemy, że Irlandczycy szukają firmy, która postawi obiekt. Na razie nie mamy kontaktu z IGI - mówi prezydent Zaleski.

INFO
Rozbudowa Łódzkiej i Trasa Staromostowa

- Rozbudowa Łódzkiej od Andersa do Lipnowskiej pochłonie 11,6 mln zł. Obejmuje fragment o długości 1,3 km.
- Budowa odcinka Trasy Staromostowej będzie kosztowała 9,5 mln zł. W pierwszym etapie powstanie fragment od skrzyżowania z ul. Bema do średnicówki o długości 400 metrów.

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
[email protected]
ciekawe czy został przewidziany dojazd do domów przy ul Zimowej i Włocławskiej tj. wjazd od strony miasta. Przy drodze dwupasmowej i braku lewoskrętu w ul Zimową to gratuluje pomysłu. projektant byłby bezmózgowiem i powinien zapłacić mieszkańcom za dożywotne męczarnie i zawracanie do miejsca zamieszkania na najbliższym skrzyżowaniu np. przy Ceramice.
c
czytelniczka
ulice: Gen.Bema, Gen.Andersa
l
loco
Super a co z prostą , która miała odciążać rondo w stronę Czerniewic i z drogami dojazdowymi do posesjii od ul.Łódzkiej
Dodaj ogłoszenie