Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlopy tacierzyńskie kosztem macierzyńskich? W polskich rodzinach bez zmian, nadal to matki zostają na urlopie z potomstwem

Alicja Cichocka-Bielicka
Wciąż to kobiety zostają z nowonarodzonym potomstwem na urlopie w domu, ojcowie decydują się na to sporadycznie
Wciąż to kobiety zostają z nowonarodzonym potomstwem na urlopie w domu, ojcowie decydują się na to sporadycznie Arkadiusz Dembinski/Polskapresse
Mężczyźni coraz chętniej decydują się na urlop ojcowski - tak wynika z danych ZUS w regionie za ostatnie lata. Zdaniem socjologów wcale nie oznacza to zmian w podejściu do ojcostwa.

Statystyki ZUS wydają się obiecujące. W 2018 roku w regionie 10, 1 tys. ojców poprosiło o przysługujące im dwa tygodnie urlopu ojcowskiego, rok wcześniej 8,8 tys. Socjologowie ostrożnie podchodzą do takich danych.

- Wzrost liczby ojców, którzy zdecydowali się na dwa tygodnie urlopu ojcowskiego niewiele tak naprawdę nam mówi - dr Katarzyna Suwada z UMK specjalizująca się w socjologii rodziny uważa, że można się co najwyżej dziwić, że ojcowie do tej pory nie korzystali z takiej możliwości. - Jeśli chcielibyśmy zobaczyć zmiany społeczne w podejściu do roli ojca należy obserwować choćby dane dotyczące podejmowanych przez mężczyzn urlopów rodzicielskich .

Polecamy

Urlop rodzicielski następuje po 20 tygodniach macierzyńskiego i trwa 32 tygodnie. Rodzice mogą dzielić go między siebie. Ilu ojców z regionu zdecydował się zostać z dzieckiem w domu? Niewielu, rok temu dokładnie 215, na ponad 20 tys. kobiet. Dr Suwada kilka lat temu badała to zjawisko. W wywiadach kobiety mówiły, że urlop rodzicielski to ich przywilej i jak podkreśla toruńska badaczka niechętnie chciały dzielić się nim z ojcem dziecka. Wielu ojców nie było też świadomych, że mają prawo do takiego urlopu na równi z matką. Socjolożka prowadziła też wywiady z ojcami, którzy zdecydowali się zostać z dzieckiem w domu. Wbrew obiegowej opinii, motywacją nie były względy finansowe, a więc fakt, że partnerka zarabia więcej. Badania pokazały, że kobiety w takich układach zarabiały tyle samo lub niedużo mniej.

WARTO ZOBACZYĆ

Coraz bardziej zaczynają być widoczne efekty prac przy zagospodarowaniu terenu na toruńskim osiedlu Jar. W połowie marca podpisano umowę z firmą Bud-Tech. Na Jarze pojawią się m.in. promenady, pomosty, place zabaw i siłownie zewnętrzne. Planowana jest też budowa miejsc aktywnego wypoczynku. Nadal trwają intensywne prace przy zagospodarowaniu terenu wokół stawu na osiedlu Jar. Termin zakończenia robót planowany jest wiosną przyszłego roku. Więcej szczegółów na zdjęciach w galerii!

Zmiany na osiedlu Jar: coraz bardziej widoczna strefa relaks...

- Na urlop rodzicielski decydowali się mężczyźni z dużych miast z klasy średniej z wyższym wykształceniem, bardzo świadomi nierówności pomiędzy kobietami i mężczyznami - mówi dr Suwada. - Mówimy też o ojcach, dla których narodziny dziecka są najważniejszym wydarzeniem w życiu i którzy rodzicielstwo traktują jak obowiązek i odpowiedzialność.

Zgodnie z obowiązującym prawem mężczyźni mogą skorzystać także z urlopu macierzyńskiego czyli zostać z dzieckiem również po jego narodzinach - pierwsze 14 tygodni jest wyłącznie dla matki, ale kolejne 6 tygodni może wziąć ojciec. To jednak rzadkość, w ubiegłym roku w skali regionu z tego przywileju skorzystało raptem 766 mężczyzn i 18,3 tys. kobiet.

Warto obejrzeć: Skyway 2019

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska