Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd miasta oceni jakość życia torunian

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Od dziś do 5 grudnia na wszystkich osiedlach Torunia będzie można spotkać ankieterów, którzy zapytają o zadowolenie z życia w mieście.

Od dziś do 5 grudnia na wszystkich osiedlach Torunia będzie można spotkać ankieterów, którzy zapytają o zadowolenie z życia w mieście.

<!** Image 3 align=none alt="Image 199654" sub="Wzór identyfikatora ankietera badania pokazany jest na plakatach w mieście [Fot.: Sławomir Kowalski]">Toruńscy urzędnicy, podążając śladem swoich kolegów z innych miast, postanowili sprawdzić poziom satysfakcji mieszkańców w kontekście działań samorządu.

- Takie badania prowadzą już urzędy miast w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Częstochowie oraz - od niedawna - w Bydgoszczy - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Grupa 40 ankieterów dotrze do co najmniej 600 mieszkań i domów w całym mieście i zapyta torunian, jak oceniają jakość życia w naszym mieście, ale także, jaka jest w tej sprawie rola samorządu lokalnego. <!** reklama>

Wyniki badań mają posłużyć w pracach magistratu nad planowaniem przyszłych budżetów, wieloletnich planów inwestycyjnych, prognoz finansowych. Mają one wskazać kierunki podejmowanych przez władze miasta decyzji i uchwał.

- Zakończeniem zbierania danych będzie ich podsumowanie, a także wyłonienie tych zakresów, które są być może problematyczne albo niejednoznacznie definiowane przez torunian - wyjaśnia Michał Zaleski. - Wówczas będą jeszcze prowadzone pogłębione badania. Na pewno będziemy mieli z nimi do czynienia w dwóch sferach - inwestycji miejskich i w sferze kształtowania budżetu miasta, bo decyduje on o tym, jak miasto funkcjonuje.

Przeprowadzeniem badania zajmie się za 17 tys. złotych firma Biostat z Rybnika. Ankieterzy zapukają do naszych drzwi pomiędzy godziną 9 a 18. Wypełnienie 10 stron ankiety ma potrwać około 20 minut.

- Pracownicy Biostatu będą mieli specjalne identyfikatory, których wzór został przedstawiony na plakatach wywieszonych między innymi w pojazdach komunikacji miejskiej - mówi Małgorzata Ptaszek z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT. - Każdy ankieter będzie też wyposażony w kopię listu intencyjnego podpisanego przez pana prezydenta.

Ankieta została opracowana we współpracy z Zespołem Realizacji Badań Pryzmat, działającym przy Instytucie Socjologii UMK. Kwestionariusz podzielony został na 13 działów zawierających w sumie 42 pytania zamknięte. Ankietowany do wyboru będzie miał 5 możliwości, gdzie „1” oznacza bardzo złą jakość życia, a 5 - bardzo dobrą.

Pytania dotyczą m.in. infrastruktury drogowej, gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa, edukacji, kultury, czystości czy bezpieczeństwa w kontekście działań Straży Miejskiej.

Końcowy raport z badania ma powstać do końca stycznia przyszłego roku. Jego wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej: www.konsultacje.torun.pl.


Kogo odwiedzi ankieter?

Badanie jest anonimowe i potrwa do 5 grudnia. Będzie przeprowadzone na wszystkich toruńskich osiedlach w godzinach od 9 do 18.

Respondentami mogą być osoby pełnoletnie mieszkające w Toruniu co najmniej od trzech miesięcy.

Adresy respondentów dobierane są losowo podczas wizyty ankietera na danym osiedlu.

Wypełnienie ankiety ma potrwać około 20 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska