MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Chełmży dba się o seniora

Michał Malinowski
Na moralnie wątpliwe praktyki niektórych pośredników nieruchomości szczególnie są narażeni ludzie starsi, samotni, zadłużeni, niezorientowani w przepisach prawnych
Na moralnie wątpliwe praktyki niektórych pośredników nieruchomości szczególnie są narażeni ludzie starsi, samotni, zadłużeni, niezorientowani w przepisach prawnych Thinkstock
Biblioteka wraz z Chełmżyńskim Ośrodkiem Kultury podejmuje wiele inicjatyw i działań związanych z promowaniem aktywności społecznej ludzi starszych.

- Celem tych działań jest, m.in. zerwanie ze stereotypem biblioteki, w której można jedynie wypożyczać książki, budowanie jej wizerunku jako miejsca otwartego i przyjaznego dla seniorów - przekonuje Urszula Meszyńska, dyrektorka chełmżyńskiej biblioteki. - Zachęcamy ludzi starszych do odwiedzania biblioteki, proponujemy czytanie jako ciekawą formy spędzania wolnego czasu i rozwijania własnych zainteresowań.
W ofercie są na przykład spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, gdzie czytelnicy mogą rozmawiać o literaturze, spotkania z pasjami, podczas których seniorzy z całej Polski mają okazję spotkać się wirtualnie z osobami o ciekawych zainteresowaniach, cykliczne seanse filmowe o Chełmży czy kursy komputerowe dla 120 seniorów.

- Od kwietnia 2013 do kwietnia 2014 roku uczyli się podstawowej obsługi komputera w pracowni, ufundowanej przez posła Janusza Zemke - dodaje Urszula Meszyńska.

Z inicjatywy burmistrza Jerzego Czerwińskiego, w październiku 2012 roku, przy bibliotece powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jak bardzo trafny był to pomysł, świadczy ilość zapisanych słuchaczy (około 90) i wysoka frekwencja na wykładach.

- Chętnych ciągle przybywa. Zajęcia (obecnie głównie wykłady) odbywają się w sali Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury w środy od godz. 15.30. W chełmżyńskiej grupie jest wiele osób zainteresowanych podróżowaniem, korzystają więc z bogatej oferty wycieczek krajowych i zagranicznych - mówi Urszula Meszyńska.

Przy chełmżyńskiej bibliotece działa też Rękodzielniczy klub „Niteczka”. Członkinie klubu spotykają się w czwartki o godz. 16, spędzają czas wolny na robótkach ręcznych. W spotkaniach mogą brać udział wszyscy zainteresowani poznawaniem technik i rozwijaniem pasji rękodzielniczych.

Z kolei w Galerii pod Ratuszem swoje miejsce spotkań ma kabaret „Teraz My”, który wolny czas poświęca na rozwijanie pasji artystycznych. Seniorzy ćwiczą swoje role do przedstawień o różnej tematyce, w zależności od okoliczności. Są to piosenki, skecze, monologi i wiersze. Scenariusze opracowuje Maria Wiśniewska.
Przy ChOK, powstał klub gier karcianych „AS PIK”.

- Panowie spotykają się w gronie miłośników baśki i tysiąca, rozgrywają m.in. turnieje o Puchar Burmistrza Miasta i Starosty Toruńskiego - kontynuuje Urszula Meszyńska.

Członkowie klubu wyjeżdżają do innych miast na turnieje baski. W zawodach mogą wziąć udział wszyscy chętni z miasta i okolic. Gry karciane  są jedną z najpopularniejszych form rozrywki i w Chełmży cieszą się dużym powodzeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska