MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pełna zmiana zasad i ulg! Szykują się istatne zmiany dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności

redpp
Pełnomocnik rządu zajmujący się osobami niepełnosprawnymi, Łukasz Krasoń zapowiedział wprowadzenie ważnych zmian. Regulować mają one system orzekania o niepełnosprawności. Wynika to z faktu, że obecnie ten system jest uznawany za niespójny i niejednorodny. Co i dla kogo się zmieni?
  • Zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności. W rozmowie z PAP zapowiedział je Łukasz Krasoń.

  • Podział obecnego systemu orzekania jest wyraźnie niespójny, niejednorodny i powinien ulec zmianie według Łukasza Krasonia. Nieraz te same osoby w różnych jednostkach orzeczniczych tego samego szczebla otrzymują zupełnie inne klasyfikacje.

  • Pełnomocnik rządu wyraził nadzieję, że zmiany da się wprowadzić już w tej kadencji i to nie na jej koniec. Czy będzie to już w 2024 roku? To wydaje się raczej wątpliwe.

Czym ma być nowy system orzekania o niepełnosprawności?

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych zapowiedział w rozmowie z PAP, że ma powstać nowy system orzekania o niepełnosprawności. Łukasz Krasoń wyraził nadzieję na to, że system ten powstałby już w tej kadencji rządu (raczej wcześniej niż pod jej koniec). Ale na czym miałoby to polegać?

Szanse na korzystne zmiany

Obecnie trwa przygotowywanie i analizowanie propozycji konkretnych zmian. Przy wsparciu partnerów społecznych były przygotowywane analizy i propozycje, które dają podwaliny pod interesujące rozwiązania. Łukasz Krasoń zaznaczył, że można w tym zakresie czerpać z rozwiązań stosowanych poza granicami naszego kraju.

Wydaje mi się, że jesteśmy w sytuacji dużo bardziej komfortowej niż pięć, czy nawet dwa lata temu. Przede wszystkim mamy na to środki z Unii Europejskiej - zauważył Łukasz Krasoń.

Mowa jest tu nawet o setkach milionów złotych, które potencjalnie mogą zostać przeznaczone na wprowadzenie oraz wdrożenie zupełnie nowego, rewolucyjnego systemu orzecznictwa w Polsce.

Problemy obecnego systemu orzekania o niepełnosprawności

W czym tkwi obecny problem aktualnego systemu orzekania o niepełnosprawności? Podział wygląda tak, że są zespoły wojewódzkie i powiatowe. Już na jednym szczeblu orzekanie jest bardzo niespójne. Łukasz Krasoń zauważył, że:

Często osoby z tą samą niepełnosprawnością, np. w województwie mazowieckim, dostają inny stopień niepełnosprawności niż osoby w podobnej sytuacji w województwie opolskim.

Jego zdaniem system powinien być scentralizowany pod względem nadzoru - właśnie przy jego stanowisku, czyli przy pełnomocniku rządu do spraw osób niepełnosprawnych. Krasoń zauważył również, że nowy system powinien opierać się o aspekty funkcjonalne, które mają umożliwiać indywidualne potrzeby konkretnych osób.

Co to miałoby oznaczać? Celem nowych rozwiązań byłoby uproszczenie systemu oraz danie ludziom poczucia dostrzegania człowieka w niepełnosprawnym.

Na kolejnych stronach galerii przedstawiamy, ile dostaną seniorzy w kwietniu! >>>

Najlepszy miesiąc na przejście na emeryturę. Otrzymasz najwy...

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska