Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czterech toruńskich szkołach utworzono oddziały dla uczniów z Ukrainy

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
W X LO utworzono dwa oddziały dla młodych Ukraińców
W X LO utworzono dwa oddziały dla młodych Ukraińców Grzegorz Olkowski
Trzy podstawówki i jedno liceum to placówki oświatowe w Toruniu, w których utworzone zostały oddziały dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Do poszczególnych szkół na Rubinkowie, Skarpie i w centrum miasta trafiają dzieci w różnym wieku. Zajmują się nimi nie tylko nauczyciele, ale także specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Tajemnice Lewobrzeża

od 16 lat

- W trzech szkołach podstawowych i jednej ponadpodstawowej ruszyły oddziały przygotowawcze dla uczniów - obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W każdej z placówek spotkają się dzieci i młodzież w określonym wieku - poinformował w mediach społecznościowych prezydent Michał Zaleski.

Oddziały dla dzieci i młodzieży w Ukrainy powołano w:

  • Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Osikowej - uczniowie klas I-III,
  • Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Dziewulskiego - uczniowie klas IV-VI,
  • Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Wyszyńskiego - uczniowie klas VII-VIII,
  • X Liceum Ogólnokształcącym przy pl. św. Katarzyny- uczniowie klas I-II (dwa oddziały).

Polecamy

"Szesnastka" na toruńskim Rubinkowie krótko po rozpoczęciu rosyjskiej agresji i napływie pierwszych uchodźców zgłosiła chęć utworzenia oddziałów dla młodych Ukraińców. Szkoła ma odpowiednie warunki lokalowe i zatrudniła nauczyciela zza wschodniej granicy, który biegle posługuje się językami polskim i ukraińskim.

- Od kilku lat jest u nas jedenastka ukraińskich dzieci, które dobrze się zaaklimatyzowały. Uznaliśmy, że chętnie pomożemy kolejnym - tłumaczy Grażyna Górska, dyrektorka SP nr 16 przy ul. Dziewulskiego w Toruniu. - Przyjęliśmy też niewidomą ukraińską dziewczynkę do jednej z klas integracyjnych. Wszyscy czujemy ogromną odpowiedzialność za te dzieci dotknięte okrucieństwem wojny. Często musimy im pomagać doraźnie, bo przyjechały do Polski w jednym ubraniu. W taką pomoc angażują się nasi nauczyciele i rodzice innych uczniów.

W Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Osikowej w poniedziałek sytuacja była bardzo dynamiczna. Rano do utworzonego tam oddziału przygotowawczego zapisanych było 10 dzieci, a przed południem klasa liczyła ich już 12.

- Zrobimy wszystko, by te maluchy znów mogły cieszyć się utraconym tak brutalnie dzieciństwem. Na pierwszym miejscu wcale nie stawiamy edukacji, ale integrację i naukę języka polskiego. Chcemy, by poczuły się u nas bezpiecznie - mówi Iwona Muszyńska, dyrektorka "dwudziestej trzeciej". - W pomoc angażują się też starsi ukraińscy uczniowie, którzy chodzili do naszej szkoły przed wojną. Jako wolontariusze pomagają m.in. w świetlicy. Wspiera nas też jedna z mam, która uciekła z Ukrainy. Jest psychologiem dziecięcym, co bardzo się teraz przydaje.

Polecamy

Oddziały przygotowawcze dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które powstały w czterech toruńskich szkołach, mogą okazać się niewystarczające. Miasto rozważa więc kolejne lokalizacje. Takie klasy gotowe są uruchomić dwa toruńskie licea: to II LO na Skarpie oraz IX LO na Rubinkowie.
Polecamy nasze grupy na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska