Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu odbył się XXV Zjazd Kawalerzystów II RP

Anita Etter
Przez trzy dni w Grudziądzu odbywał się jubileuszowy XXV Zjazd Kawalerzystów II RP. Takiego widowiska nad Wisłą nie było od pięciu lat.

Zajazdy kawalerzystów za każdym razem mają inną oprawę. Tym razem nowością była defilada wszystkich pułków oraz rycerzy z różnych epok, którzy przeszli przez miasto. Takiej defilady nie było w Grudziądzu od 1938 roku. Kawalerzyści w punktualnie o godzinie 11 wyruszyli z koszar przy ul. Hallera przez wiadukt, ul. Focha, al. 23 Stycznia na błonia nadwiślańskie.

- To był piękny widok, szczególnie jak schodzili wiaduktem w ulicę Focha. Morze koni i kawalerzystów - mówi Bogdan Roliński, który na rowerze jechał za kawalerią przez miasto. - Mam mnóstwo zdjęć. To będzie pamiątka dla przyszłych pokoleń.

Do Grudziądza przyjechało w piątek sześciu z zapowiadanych siedmiu kawalerzystów, w tym czterech absolwentów Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu z 1936, 1937 i 1939 roku: płk Emil Mentel, ppłk Zbigniew Makowiecki, rtm. Tadeusz Bączkowski, rtm. Jerzy Brzozowski, por. Józef Adamczyk i por. Wacław Wereńczuk. Nie dojechał ppłk Marian Michniewicz, który w marcu skończył 100 lat. W sobotę na błoniach odbyła się parada z udziałem Reprezentacyjnego Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego oraz grup rekonstrukcyjnych. Można było zobaczyć przekrój polskiej jazdy zaprezentowany przez dwie chorągwie Chorągiew Husarską Marszałka Województwa Pomorskiego z Gniewu i Chorągiew Husarską Ziemi Chełmińskiej z Chełmna.

- Jestem z 16. Pułku Ułanów - mówi dwunastoletni Filip Lewandowski z Nowego nad Wisłą. - Namówiłem też dziadka i tatę, by wstąpili do pułku. Tata ma stadninę więc konie to nie problem. Do Grudziądza przyjechaliśmy z dziewięcioma końmi, które wypożyczamy innym ułanom. Ja też mam swojego konia, ale dzisiaj tylko pomagam. Podoba mi się to, co robię. W Gniewie występujemy też jako husaria.

W niedzielę, po mszy w intencji kawalerzystów i tych którzy kultywują tradycje kawaleryjskie w Muzeum przy ul. Wodnej otwarto dwie wystawy. Pierwsza to wystawa kolekcji Aleksandra Wyrwińskiego, nieżyjącego już kolekcjonera przedmiotów związanych z kawalerią, miłośnika broni kawaleryjskiej i uczestnika wielu zjazdów począwszy do pierwszego. Te cenne i unikatowe zbiory to dar przekazany przez jego żonę. Druga z kolei wystawa, którą można było oglądać przez cały dzień na dziedzińcu to 44 fotografie autorstwa Macieja Przybyłka wykonane podczas zjazdów kawaleryjskich i rekonstrukcji szarży pod Krojantami. Również wczoraj kawalerzyści i goście zjazdu złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, którego rozkazem powstało w Grudziądzu Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Zjazd zakończył się tradycyjnie posiedzeniem Rady Fundacji Na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, która od 1989 roku organizuje coroczne zjazdy.

 

Zobacz galerię:

W Grudziądzu odbył się XXV Zjazd Kawalerzystów II RP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska