Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie sesje Rady Miasta Torunia przed nowym rokiem: nadzwyczajna i uroczysta [zdjęcia]

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Toruńscy radni w czwartek, 28 grudnia odbyli aż dwie sesje Rady Miasta. Pierwsza z nich miała charakter nadzwyczajny i dotyczyła bieżących spraw. Druga to sesja uroczysta związana z 790. rocznicą nadania Toruniowi praw miejskich.
Toruńscy radni w czwartek, 28 grudnia odbyli aż dwie sesje Rady Miasta. Pierwsza z nich miała charakter nadzwyczajny i dotyczyła bieżących spraw. Druga to sesja uroczysta związana z 790. rocznicą nadania Toruniowi praw miejskich. Grzegorz Olkowski
Toruńscy radni w czwartek, 28 grudnia odbyli aż dwie sesje Rady Miasta. Pierwsza z nich miała charakter nadzwyczajny i dotyczyła bieżących spraw. Druga to sesja uroczysta związana z 790. rocznicą nadania Toruniowi praw miejskich.

Do Torunia wróciła chorągiew Toruńskiego Pułku Strzelców

emisja bez ograniczeń wiekowych

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady radni pochylili się nad: uchwałą dotyczącą uzgodnienia projektu uchwały Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego zmieniającej uchwałę w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Drwęcy, uchwałą zmieniającą uchwałę w sprawie przyznania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków na terenie Gminy Miasta Toruń w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz nad zmianami w budżecie na rok 2023.
Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia odbyła się o godz. 14 w Dworze Artusa. Obrady zorganizowano w związku z 790. rocznicą nadania praw miejskich i 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. W programie sesji były m.in. wystąpienia prezydenta Michała Zaleskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego i wykład na temat historii chorągwi Toruńskiego Pułku Strzelców. Odbyło się też uroczyste wręczenie Medali Kopernikańskich.

Polecamy

Zabytkowy sztandar na sesji

Ze wspomnianym już wykładem wiąże się wystawienie bardzo cennego eksponatu z Muzeum Artylerii w Toruniu. To pierwszy sztandar 63. Pułku Piechoty. Pod nim w 1919 roku formacja stawiała pierwsze kroki, w styczniu 1920 roku wkraczała do Torunia, a później toczyła krwawe boje podczas wojny z bolszewikami.
Głównymi fundatorami chorągwi byli bracia Feliks i Jan Boltowie. Informują o tym oryginalne plakietki zachowane na drzewcu. Chorągiew służyła pułkowi do 1923 roku, gdy - już wtedy 63. Pułk Piechoty otrzymał sztandar ufundowany przez mieszkańców Pomorza, a wręczony jednostce przez generała Władysława Sikorskiego. Chorągiew powędrowała wtedy do Muzeum Wojska w Warszawie. Opuściła jego magazyny w 1988 roku i dzięki zabiegom Bogusława Uziembły ozdobiła zorganizowaną w Muzeum Okręgowym wystawę z okazji 70-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Później znów zamknęły się za nią drzwi warszawskiego magazynu, a na kolejny powrót trzeba było czekać ponad 30 lat. Zabytek jest w bardzo złym stanie, musi zatem pilnie trafić w ręce konserwatorów.

Reanimacja ponad stuletniego materiału będzie kosztowna, o fundusze na ten cel zabiega m.in. Stowarzyszenie Nasz Podgórz oraz radny Wojciech Klabun, którego z 63. Pułkiem Piechoty łączą więzy rodzinne. Na liście osób, dzięki którym chorągiew wróciła do Torunia, znajduje się również Witold Głębowicz, wicedyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Wojciech Bartoszek, Dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, pod które podlega toruńskie Muzeum Artylerii przy ul. Sobieskiego, a także dr Sławomir Łaniecki, członek Rady Programowej MWL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska