W pierwszej kolejności obowiązek alimentacyjny względem dzieci, które nie są jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, obciąża rodziców. Gdy jedno z rodziców nie wywiązuje się ze swojego obowiązku alimentacyjnego, obowiązek zaspokojenia jego usprawiedliwionych potrzeb obciąża w pierwszej kolejności drugiego z rodziców, gdy ma on możliwość realizacji tego obowiązku.
Dopiero gdyby żadne z rodziców nie było w stanie wypełnić swego obowiązku alimentacyjnego, wejdzie w grę posiłkowy obowiązek krewnego dalszego, np. dziadków. Obowiązek alimentacyjny dziadków wobec wnuka powstaje dopiero wtedy, gdy żadne z rodziców nie jest w stanie wypełnić swego obowiązku alimentacyjnego. Dodatkowo dziadkowie są zobowiązani do płacenia alimentów na wnuka, jeśli znajduje się on w niedostatku. Jest to sytuacja, w której uprawniony do alimentacji nie posiada żadnych środków utrzymania lub gdy nie może w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Zakres obowiązku alimentacyjnego dziadków limitowany jest ich możliwościami zarobkowymi i majątkowymi. Jeśli dziadkowie pobierają emeryturę, która z trudem wystarcza im na ich własne potrzeby, nie można wymagać by płacili jeszcze alimenty na rzecz wnuka.
Przeczytaj także:
Zwłaszcza, jeśli z uwagi na podeszły wiek, nie mogą podjąć pracy zarobkowej. Dziadkowie nie będą także zobowiązani do płacenia alimentów, jeśli drugie z rodziców zapewnia realizację wszystkich potrzeb dziecka. Dziadkowie mogą uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem wnuka, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje obowiązek alimentacyjny przepisami art. 128 - 144(1). W myśl art. 129 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem, przy czym jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Zgodnie natomiast z § 2 powołanego przepisu, krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.
Przepis art. 132 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi natomiast, iż obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.
Zobacz także:

Śpimy krócej i coraz gorzej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?