Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W podzięce dla wojewody Stefana Łaszewskiego [Album Rodzinny]

Roman Such
Tak prezentował się nieistniejący Pomnik Poległych Korpusu Pomorskiego na terenie koszar przy pl. Św. Katarzyny
Tak prezentował się nieistniejący Pomnik Poległych Korpusu Pomorskiego na terenie koszar przy pl. Św. Katarzyny Archiwum
W naszym albumie pozostajemy jeszcze w świątecznym, trzeciomajowym nastroju. Pozostajemy w Toruniu, ale cofamy się w czasie do 1925 roku.

Wówczas, w piątym roku powrotu Torunia do Rzeczpospolitej, odsłonięto pomnik pierwszego wojewody pomorskiego, prawnika, działacza niepodległościowego, Stefana Łaszewskiego.

- Na długo przed godziną 12-tą w południe, u zbiegu ulic Franciszkańskiej i Wałów, przed gmachem województwa (obecny budynek uniwersytecki) zebrały się niezliczone tłumy ludności oraz stowarzyszenia, korporacje i cechy - donosił reporter wielokrotnie cytowanego na naszej stronie „Słowa Pomorskiego” - W pobliżu stanęła kompania honorowa policji państwowej z orkiestrą. Punktualnie o godz. 12 przybył pan wojewoda dr Wachowiak w towarzystwie członków rodziny ś.p. Stefana Łaszewskiego. Pomnik wystawiono staraniem pana wojewody, a kosztem powiatów i miast Torunia i Grudziądza.

Zobacz także:

W najbliższy weekend 12-13 maja otwarty zostanie Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. To pierwszy w Polsce skansen poświęcony osadnictwu olenderskiemu. W tych dniach w godz. 11.00-16.00 bezpłatnie zwiedzić będzie można nowy oddział Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Zobaczcie, co nas tam czeka.Na terenie Parku znajdują się 3 zagrody, składające się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarskich. Przeniesione zostały z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzą z XVIII i XIX w. Obiekty te to najcenniejsze, zachowane do dnia dzisiejszego, przykłady architektury charakterystycznej dla osadników olenderskich.Zobacz także: "Chryja pod Radiem Maryja". Organizacje feministyczne świętowały 73. urodziny o. Tadeusza Rydzyka [ZDJĘCIA]Wśród nich znajduje się jeden z trzech ocalałych na tym terenie domów podcieniowych, zbudowany we wsi Kaniczki w 1757 r., jedyna zachowana do dziś zagroda z częścią mieszkalną, inwentarską i stodołą pod jednym dachem pochodząca ze wsi Niedźwiedź (ok. 1790), czy jedyny wolno stojący spichlerz z Wielkiego Zajączkowa z początku XIX w. Zagrody wzbogacone zostały małą architekturą, w postaci piwniczek, studni i płotów, obsadzone zielenią i uzupełnione przydomowymi ogródkami i sadami. Główna droga wytyczona została wzdłuż wału przeciwpowodziowego zabezpieczającego koryto Wisły, w poprzek której powstały równoległe pasy pół, które oddzielają kanały odwadniające, obsadzone wierzbami. Na powierzchni ponad 5 ha, zrekonstruowany został fragment wsi o najbardziej charakterystycznym dla osadnictwa olenderskiego układzie, czyli tzw. rzędówki bagiennej.Lokalizacja Parku nie jest przypadkowa. Wielka Nieszawka posiada bogatą historię związaną z menonitami i osadnictwem olenderskim. Ich obecność odnotowana została w tej wsi już na początku XVII w, a do końca II wojny światowej był to jeden z głównych ośrodków życia tej społeczności, która założyła tu gminę wyznaniową wraz z domem modlitwy. Pozostałością po nich jest włączony w obręb Parku cmentarz menonicki, do niedawna zniszczony i zaniedbany, obecnie uporządkowany z wyeksponowanymi nagrobkami.NowosciTorun

Otwarcie Olenderskiego Parku Etnograficznego [ZDJĘCIA]

- W 1772 roku usunięty został przez Prusaków, urzędujący wówczas z Chełmnie ostatni wojewoda pomorski Franciszek Czapski. Od tego dnia jęczało Pomorze pod strasznym uciskiem politycznym, narodowym i ekonomicznym zaborcy - przypomniał pan wojewoda podczas odsłonięcia pomnika i przedstawił zasługi pierwszego włodarza naszego regionu. - Stefan Łaszewski urodził się 3 stycznia 1862 roku w Brąchnówku pod Chełmżą. Był duszą młodzieży w gimnazjach w Pelplinie i Chełmnie, stojąc jako prezes na czele Filaretów. Po studiach uniwersyteckich, jako adwokat, rozwinął ogromną działalność społeczną. W czasach najcięższej niewoli występował z otwartą przyłbicą jako Polak wierny i prawy .

Stefan Łaszewski tworzył polską administrację na Pomorzu. W październiku 1919 został powołany, a w styczniu 1920 roku faktycznie objął funkcję wojewody pomorskiego. Sprawował ją do 20 lipca 1920. Od 1922 roku był jednym z prezesów Najwyższego Trybunału Administracyjnego. Zmarł dwa lata później w Warszawie, w marcu 1924 roku, pochowany został w Peplinie.

Pomnik pierwszego wojewody, podobnie jak inne gloryfikujące polskich bohaterów, został zniszczony przez niemieckiego okupanta. Ale i dzisiaj możemy się przy nim zatrzymać na chwilę zadumy. W 1997 r. już nie na 3 Maja, ale w listopadzie, na Święto Niepodległości, odsłonięto zrekonstruowany obelisk wojewody Łaszewskiego.

Zobacz także:

Dzień Strażaka w Kujawsko-Pomorskiem! Wojewódzkie obchody Mi...

Data 3 maja 1925 roku znajduje się także na innym, niestety nieistniejącym już monumencie. Na terenie koszar przy pl. św. Katarzyny, na obecnym dziedzińcu X Liceum Ogólnokształcącego w okresie międzywojennym znajdował się pomnik Poległych Korpusu Pomorskiego, ufundowany przez sztab i dowódcę DOK VIII. Najczęściej można trafić na zdjęcie tego pomnika, przysłoniętego jednak przez oddziały żołnierzy, którzy lubili się pod nim fotografować. Dzisiaj ten pomnik specyficznej urody, o jakimś niepowtarzalnym klimacie, możemy oglądać w pełnej okazałości, dzięki uprzejmości pana Macieja Śmieli, od którego przed laty otrzymaliśmy tą wyjątkową fotografię. Na zbliżeniu pamiątkowa tablica, przyznajmy, że również z zaskakującym napisem, rozpoczynającym się od słów: „Nie płacze matka na grobie syna, że z niego proch już i mogiła.

Zrobiło się u nas nieco smutnawo i refleksyjnie, a przecież kto żyw, pamiętnego 3 maja 1925 roku, po patriotycznych uroczystościach podążał za miasto.

- Największym powodzeniem cieszyły się tramwaje,które bezpłatnie przewoziły tłumy dzieci od dworca miejskiego do Cegielni (park na Bydgoskim Przedmieściu). Opodal wznosił się i opuszczał wojskowy balon na uwięzi. Sprzedawano losy uprawniające do odbycia powietrznej podróży. Na wojskowym stadionie pomimo chłodu rozegrano liczne zawody sportowe...

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska