Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu raz w miesiącu darmowa pomoc lekarska dla każdego

wap
Grzegorz Olkowski
Raz w miesiącu, zawsze w sobotę w godzinach od 10 do 15 każdy bez żadnych formalności i dokumentów będzie mógł skorzystać w Toruniu z darmowej porady i pomocy lekarza. To nowa akcja fundacji „Neuca dla zdrowia”.

Pierwszy raz przychodnia „Otwarte Drzwi”, będzie działać w najbliższą sobotę 27 maja w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych, przy ulicy Skłodowskiej-Curie 82/84 w Toruniu, gdzie każda potrzebująca osoba bez żadnych formalności i dokumentów będzie mogła skorzystać z porady i pomocy lekarza. Chorym wydawane będą również za darmo podstawowe leki i opatrunki, które przekazane zostały fundacji przez sponsorów.

Przychodnia będzie czynna w sobotę raz w każdym miesiącu w godz. 10.00 -15.00. Pomocy udzielać będą studenci medycyny, nad którymi nadzór sprawować będzie wykwalifikowany lekarz.

Czytaj też: Wielki zlot mercedesów w Toruniu już od 26 maja PROGRAM

- Fundacja działa na rzecz zdrowia. Przychodnia powstaje dlatego, bo pragniemy zmniejszać nierówność w dostępie do opieki medycznej. Nie chcemy, by brak pieniędzy był przeszkodą w leczeniu – tłumaczy Bogusława Golus-Jankowska z zarządu fundacji „Neuca dla zdrowia”.

Powstanie przychodni jest możliwe dzięki współpracy z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miasta Torunia.

- Takie międzysektorowe połączenie sił zawsze przynosi lepszy efekt - mówi Beata Korzeniewska, prezes Fundacji. - Z doświadczenia wiemy, że najwięcej pacjentów z pomocy przychodni korzysta jesienią i zimą, mamy więc czas na to, aby się dobrze do tego okresu przygotować.

Zobacz także

Jedna stłuczka wystarczy, by cena obowiązkowego ubezpieczenia OC wzrosła prawie o 50%.Sprawdź, jaki procent kierowców z miast wojewódzkich deklaruje przynajmniej jedną stłuczkę [kolejne zdjęcia].dane na podst. ponad 370 tys. kalkulacji wykonanych w kalkulatorze OC/AC mfind.plSzkodowość kierowcy to jeden z podstawowych czynników, który wpływa na ostateczną cenę obowiązkowej polisy OC. Co ciekawe, dla ubezpieczycieli nie jest istotna wielkość samej szkody, lecz sam fakt jej wystąpienia. Nieważne zatem, czy kierowca spowoduje drobną stłuczkę czy groźny wypadek - ostatecznie oznacza to dla niego podwyżkę w takim samym stopniu. Czytaj też: Nowa warszawa coraz bliżej WIZUALIZACJEEksperci kalkulatora OC/AC mfind.pl sprawdzili na przykładzie 35-letniego kierowcy Opla Astry 1.6 z 2013 roku, jak bardzo wzrasta cena polisy OC w zależności od liczby spowodowanych szkód komunikacyjnych. Już jedna stłuczka podniosła cenę ubezpieczenia o 46%. Z kolei, gdyby badany przez nas kierowca spowodował dwie stłuczki w ciągu dwóch lat, musiałby zapłacić aż o 157% więcej. Od kilku już lat zatajenie przed ubezpieczycielem informacji o szkodach jest niemal niemożliwe. Firmy ubezpieczeniowe mają bowiem dostęp do rejestru szkód prowadzonego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i analizują wprowadzane dane już na etapie kalkulacji składki. A w którym mieście jest najwięcej kierowców, którzy płacą więcej z powodu stłuczek na swoim koncie?Na podstawie około 370 tys. kalkulacji, eksperci porównywarki OC/AC mfind.pl sprawdzili także, z których miast wojewódzkich pochodzi najwięcej szkodowych kierowców. Okazało się, że na czele tego zestawienia znalazły się Wrocław i Gdańsk. Niemal co piąty kierowca z obu tych miast zadeklarował, że był sprawcą przynajmniej jednej stłuczki lub wypadku. Z kolei na przeciwległym biegunie znalazły się Gorzów Wielkopolski, Kielce i Lublin. W tych miastach tylko 14% kierowców przyznało, że było sprawcami szkody komunikacyjnej.Czytaj też: Wielki zlot mercedesów w Toruniu PROGRAM- Wyniki naszej analizy pokrywają się ze sporządzonym przez nas raportem o cenach OC w miastach wojewódzkich - zauważa Bartosz Salwiński, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl. - To właśnie we Wrocławiu i Gdańsku są one najwyższe. Średnio, polisa OC w obu tych miastach kosztowała w 2016 roku odpowiednio 1230 i 1203 złote. Potwierdza się zatem, że wysokie ceny wynikają między innymi z wysokiej szkodowości kierujących. Warto też pamiętać o tym, że finansowe skutki kolizji mogą być odczuwalne jeszcze długi czas po samym zdarzeniu. Niektórzy ubezpieczyciele sprawdzają szkodowość kierowców aż do siedmiu lat wstecz - ostrzega Salwiński.Czytaj też: Będzie można przekroczyć prędkość w mieście nawet o 50 km/h?!

W tych miastach kierowcy powodują najwięcej szkód. Który Toruń?

Swoją pomoc w formie wolontariatu zadeklarowali już członkowie Rady Seniora UMT.

To już druga tego typu inicjatywa fundacji w województwie. Pierwsza przychodnia działała od ubiegłego roku w Bydgoszczy przy al. Ossolińskich i udzieliła pomocy blisko 200 pacjentom.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska