Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W założeniu był las

Redakcja
Po publikacji 23 maja artykułu „Leśna Polana? Przerąbane” oraz odpowiedzi rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych prezentujemy stanowisko dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu.

Po publikacji 23 maja artykułu „Leśna Polana? Przerąbane” oraz odpowiedzi rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych prezentujemy stanowisko dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu.

W nawiązaniu do artykułu „Leśna Polana? Przerąbane” (Nowości, 23.05.2012 r. ) oraz odpowiedzi rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w tej sprawie (Nowości, 26.05.2012 r.) przedstawiam fakty mające istotne znaczenie dla kwestii wycinki drzew na działce 36/38 na osiedlu „Wrzosy–Polana”.

<!** reklama>1. Obszar osiedla Wrzosy Polana w planie ogólnym miasta Torunia (uchwała nr X/58/86 MRN z dnia 27 stycznia 1986r.), przeznaczony był pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne - symbol planu C33MN. W obszarze tym znajdowała się m.in. cała działka nr 36/38 obr. 26, o powierzchni 0,8637ha, położona przy ul. Tartacznej 64 - porośnięta lasem o pow. 0,7328ha.

2. W dniu 18 grudnia 1997r. Rada Miasta Torunia uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Wrzosy Leśne - Polana” w Toruniu (uchwała nr 621/97), w którym utrzymano przeznaczenie podstawowe dla terenów położonych w rejonie ulic Wiklinowej i Tartacznej, tj. zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (symbol planu A17MJ). W planie, mając na względzie ochronę istniejącego drzewostanu, ustalono duże powierzchnie działek budowlanych (ok. 2000m kw.) oraz ściśle określono obszary zabudowy tak, by budowa domów jak najmniej ingerowała w substancję leśną. Na działce nr 36/38 wyznaczono obszar dla zabudowy jednorodzinnej o pow. ok. 400 m kw (0,0400 ha). Na pozostałej części działki nie było możliwości budowy domów. Zgodnie z przepisami poza obszarem zabudowy wyznaczonym w planie można lokalizować obiekty małej architektury (oczka wodne, altany, urządzenia sportowe i rekreacyjne) oraz miejsca postojowe.

Głównym założeniem planu było wyznaczenie na Wrzosach - Polanie dużych działek pod zabudowę rezydencjalną z enklawami istniejącej zieleni leśnej - do zachowania (prywatny las na działce budowlanej). Zgodnie z tą zasadą działki zostały wydzielone i w części zagospodarowane - zgodnie z wyznaczonymi obszarami zabudowy wyznaczonymi w planie.

Powyższe ustalenia i ograniczenia obowiązywały w momencie nabycia nieruchomości przez nowych właścicieli, w roku 2005 r.

3. W związku z pismem Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych o nie posiadaniu przez Dyrekcję Lasów Państwowych „zgód leśnych” z roku 1986, niezbędnych do wydania decyzji zezwalającej na wyłączenie lasu z produkcji leśnej, Zarząd Miasta Torunia w dniu 18 stycznia 2001 r. wystąpił do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego o uzupełnienie zezwoleń na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne - pod budownictwo jednorodzinne na osiedlu Polana. Wniosek Zarządu dotyczył przeznaczenia na cele nieleśne wszystkich lasów prywatnych o łącznej pow. 1,8351ha - przeznaczonych w planie ogólnym z 1986r. pod budownictwo mieszkaniowe (C 33 MN).

W załączniku do wniosku obejmującego m.in. działkę 36/38 podkreślono, że zmiana przeznaczenia pomimo że - zgodnie z ustawą planistyczną - dotyczy całej nieruchomości, nie będzie oznaczała wycinki całego drzewostanu - ma umożliwić usunięcie drzew jedynie w obszarach wyznaczonych w planie pod zabudowę.

W dniu 14 lutego 2001r., po rozpatrzeniu wniosku Zarządu Miasta Torunia, Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał decyzję zezwalającą na przeznaczenie gruntów leśnych pod budownictwo mieszkaniowe dla terenu Wrzosy Polana.

4. W roku 2009 Rada Miasta Torunia przystąpiła do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla „Wrzosy Leśne - Polana” (uchwała 502/09 z dnia 15 marca 2009 r.). W toku procedury wpłynął wniosek właścicieli nieruchomości nr 36/38 o możliwość wydzielenia działek budowlanych na terenie leśnym. Propozycja zmiany planu została oprotestowana przez mieszkańców osiedla, ze względu na negatywne oddziaływanie na sąsiednie nieruchomości i niekorzystne skutki środowiskowe (podstawa do kolejnych przekształceń terenów leśnych na cele budowlane).

Po analizie wszystkich uwarunkowań, przede wszystkim środowiskowych i społecznych, Prezydent Miasta Torunia nie uwzględnił wniosku właścicieli nieruchomości - tym samym Miejska Pracownia Urbanistyczna utrzymała w planie dotychczasowe przeznaczenie i zasady zabudowy i zagospodarowania nieruchomości 36/38, mianowicie: wyznaczono nieprzekraczalną linię zabudowy tylko na obszarze obecnie zabudowanym budynkiem mieszkalnym a pozostały teren działki, sklasyfikowany jako las, pozostawiono bez możliwości zabudowy. W części dotyczącej zasad ochrony środowiska ustalono maksymalną ochronę istniejącego drzewostanu, tj. zakaz wycinki drzew, z wyłączeniem drzew chorych, obumarłych i będących w kolizji z planowaną lokalizacją budynków, dojściami, dojazdami, miejscami postojowymi oraz prawidłową eksploatacją infrastruktury technicznej na działce budowlanej. Jednocześnie z rygorów tych wyłączono - ze względu na dużą powierzchnię działki - lokalizację niewielkich, terenowych urządzeń sportowych o nawierzchni przepuszczalnej (boisko do badmintona, mini golf itp.).

Rada Miasta Torunia uchwaliła plan w 2011r. (uchwała nr 208/11 z dnia 24 listopada 2011r.).

5. Do tej pory priorytetem w planach miejscowych sporządzanych dla osiedla Wrzosy Polana była jak najmniejsza ingerencja w środowisko przyrodnicze - zwłaszcza w istniejące w tym rejonie tereny leśne. Plany - jako akty prawa miejscowego - kładły nacisk na ich ochronę, jako głównego istotnego elementu zagospodarowania osiedla. Mieszkańcy osiedla, pomimo licznych ograniczeń w prawie zabudowy nieruchomości, akceptowali rygorystyczne ustalenia planistyczne, rozumiejąc sens i potrzebę ochrony wartości przyrodniczych. Tym bardziej niezrozumiały jest zaistniały fakt wycinki dużego areału leśnego na całej nieruchomości 36/38.

6. Gmina Miasta Toruń nie jest stroną w postępowaniach dotyczących wyłączenia z produkcji gruntów leśnych. prowadzonych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, jednakże w związku z licznymi zapytaniami i interwencjami mieszkańców, w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z wydaną decyzją wystąpiono do Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych o kopie wyżej wymienionych dokumentów.

Anna Stasiak
Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska