Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend w Toruniu [imprezy, koncerty, wydarzenia]

n
Piątek upłynie pod znakiem obchodów patriotycznych z okazji 18 stycznia. Nie zabraknie też innych atrakcji. W "Od Nowie" zagrają "Echo" i "MGM", a w "Bunkrze" odbędzie się koncert metalowy.

Piątek upłynie pod znakiem obchodów patriotycznych z okazji 18 stycznia. Nie zabraknie też innych atrakcji. W "Od Nowie" zagrają "Echo" i "MGM", a w "Bunkrze" odbędzie się koncert metalowy.

Jeżeli wiecie o imprezie, którą warto dodać do naszego weekendowego przewodnika, to piszcie na "Facebooku".

PIĄTEK (18 stycznia)



Obchody z okazji 93. rocznicy powrotu Torunia do Macierzy. Program uroczystości 18 stycznia:
  • 11.00 - złożenie kwiatów na grobie Ottona Steinborna na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego,
  • 11.10 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego przy Collegium Maius,
  • 16.00 - wernisaż wystawy „Manifest patriotyzmu czy akt desperacji? Ślady powstania styczniowego w Muzeum Okręgowym w Toruniu” w Ratuszu Staromiejskim,
  • 16.30 - 17.40 Halleriada na Rynku Staromiejskim (walki na bagnety, pokazy musztry, pokaz życia obozowego przy ognisku, opowieści frontowe, mennica gen. Hallera - bicie monety okazjonalnej, upamiętniającej przyłączenie Torunia do macierzy w roku 1920),
  • 17.00 - uroczystość pod pomnikiem gen. Józefa Hallera,
  • 17.20 - przemarsz spod pomnika gen. Józefa Hallera na Rynek Staromiejski z udziałem ułanów Jeździeckiego Klubu Sportowego im. Pomorskiej Brygady Kawalerii z Grubna oraz pododdziałów wojska
  • 17.40 - uroczystość na Rynku Staromiejskim (pomiędzy Ratuszem a Pocztą Polską) oraz inscenizacja nawiązująca do czasu szkolenia i formowania Armii Polskiej we Francji i walk w Szampanii w wykonaniu Jeździeckiego Klubu Sportowego im. Pomorskiej Brygady Kawalerii z Grubna: pokaz umiejętności grupowej jazdy konno, spacer po koniach, budowanie zaufania koni do kawalerzystów, indywidualne umiejętności władania białą bronią,
  • 18.15 - defilada Szwadronu Jazdy RP Pomorza Nadwiślańskiego zakończona trzema wystrzałami z armatki.

Dwór Artusa (ul. Rynek Staromiejski 6)

GODZINA 19. Pierwszy z cyklu koncertów z okazji jubileuszu 35-lecia Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Jako pierwsza na deskach toruńskiego Dworu Artusa wystąpi Dominika Eska. Artystkę usłyszymy w interpretacji Sonaty C-dur W.A. Mozarta oraz lirycznych miniatur  F. Chopina, które stanowią niejako obraz romantycznej stylistyki, noszącej znamiona sentymentalizmu, dramatyzmu, brawurowej wirtuozerii, pięknego kolorytu brzmienia i ornamentalnej faktury. Repertuar koncertu ma na celu odkrycie przed publicznością ogromu środków muzycznych, obfitości i zróżnicowania stylistycznego twórczości mistrzów.


Studencki Klub Pracy Twórczej Od Nowa (ul. Gagarina 37a)

GODZINA 20. Dla miłośników rockowej muzyki na żywo klub „Od Nowa” przygotował wyjątkowe wydarzenie, jakim jest koncert dwóch zespołów: Echo i MGM. Echo to hardrockowy kwartet, który
- mimo krótkiej działalności - ma już na swoim koncie wiele występów na żywo. To właśnie w trakcie koncertów można zobaczyć prawdziwe i niezwykle energetyczne oblicze zespołu. MGM to toruńska grupa, która jest w trakcie pracy nad nowym albumem. Niebawem w sklepach pojawi się jej nowy album. W trakcie koncertu na pewno nie zabraknie premierowych utworów w wykonaniu Gonza i przyjaciół, jak również dobrze znanych piosenek Usłyszymy takie utwory, jak: „Bohater”, „Kot”, czy „Letni dzień”
<!** reklama>



Rendez-vous club and restaurant (ul. Strumykowa 5)

GODZINA 20. Impreza charytatywna na rzecz podopiecznych toruńskiego schroniska dla zwierząt. W jej trakcie odbędzie się zbiórka pieniędzy oraz rzeczy dla zwierząt: koców, karmy, kojców. Ponadto podczas imprezy konkursy z nagrodami. Wstęp 5 zł (pieniądze przeznaczone w całości dla schroniska), wstęp bezpłatny dla osób, które przyniosą "fanty" dla zwierzaków.

SOBOTA (19 stycznia)



„Dom
Muz” (ul. Podmurna 1)

GODZINA 11. Z myślą o feriach zimowych toruński „Dom Muz”
przygotował dla rodziców i dzieci oryginalne, rodzinne warsztaty
ceramiczne. To doskonała okazja do wspólnej zabawy, na którą nie zawsze
jest czas w tygodniu. Organizatorzy warsztatów zapewniają wszystkie
niezbędne materiały m.in.: glinę i narzędzia, przy użyciu których można
zrobić przedmioty codziennego użytku, na przykład kubek czy miskę albo
zupełnie inne przedmioty, które później będą doskonałym prezentem dla
babci i dziadka z okazji ich święta. Oczywiście, uczestnicy warsztatów
będą mogli wytworzone przez siebie przedmioty zabrać do domu. Zajęcia
poprowadzi Gabriela Kutyba. Koszt warsztatów dla jednej osoby to 10 zł.
Obowiązują wcześniejsze zapisy.

„Cafe Bajarka”, Kozacka 17

GODZINA 15. „Cafe Bajarka” zaprasza w sobotnie popołudnie dzieci w wieku od dwóch do czterech lat na „Baśniowy bal karnawałowy”. W tym dniu obowiązują specjalnie przygotowane na ten dzień stroje - przebrania, które przypominają najpiękniejsze bajki i baśnie. Oprócz świetnej zabawy, tańca i muzyki nie zabraknie innych atrakcji. W programie zaplanowano m.in.: warsztaty plastyczne dla najmłodszych i zajęcia grupowe. Podczas dwugodzinnej zabawy nie zabraknie przekąsek i napojów. Dla wielu uczestników sobotnia impreza będzie pierwszym balem w życiu. Koszt uczestnictwa w balu to 19 złotych od osoby. Warto wcześniej zarezerwować miejsce (obowiązują przedpłaty w wysokości 10 złotych).
Klub Muzyczny Bunkier (ul. Wola Zamkowa 2)

GODZINA 18. Dla fanów mocnego brzmienia zagrają Manslaughter (Energetyczny Thrash/Death), Medebor (Melodic Doom/Death), Evilence (Melodic Death/Thrash Metal), TAZ (Thrash metal), Nihil Quest (Hardrock). W czasie koncertu publiczność usłyszy najnowszy materiał w repertuarze kapel.

NIEDZIELA (20 stycznia)



Klub Muzyczny Bunkier (ul. Wola Zamkowa 2)

GODZINA 20. Jak zapowiadają organizatorzy, toruński stand-up kontratakuje. Nowy rok, nowe żarty. Tym razem na scenie dwóch ciągle jeszcze młodych i dobrze zapowiadających się komików. Hubert Kotarski to jeden z prekursorów toruńskiego stand-up’u, lub jak nazywany jest w pewnych kręgach ojciec założyciel. Człowiek, który samym wyjściem na scenę kupuje sobie publiczność. Jego obserwacje rzeczywistości niejednokrotnie zadziwiają nawet jego samego. Mateusz Świerski to ten co nikogo nie lubi. Komik zawsze trafiający w najsłabszy punkt i odsłaniający absurdy codzienności. Filozof i wizjoner z nieco wybujałą fantazją. Dodatkowo podczas imprezy odbędzie się open mice. Każdy będzie mógł wejść i zejść ze sceny. Wstęp wolny.



Baj Pomorski (ul. Piernikarska 9)
GODZINA 12. Teatr Baj Pomorski w niedzielne południe zaprasza dzieci na wyjątkowe przedstawienie. „Słowik” wyreżyserowany jest przez Jacka Pietrusińskiego. To chińska baśń, w której ptak o imieniu Nugin rywalizuje z mechanicznym słowikiem z Japonii o względy cesarza. W przedstawieniu wykorzystano motywy muzyczne i plastyczne kultury chińskiej. Spektakl kierowany jest dla dzieci w wieku od 4 lat.



Muzeum Etnograficzne w Toruniu (Wały gen. Sikorskiego 19)**
GODZINA 12. W przeddzień święta Babci i Dziadka Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na niedzielną imprezę rodzinną. Mile widziane są wszystkie pokolenia, zwłaszcza zaś babcie i dziadkowie oraz ich wnuki. W programie przewidziano wiele atrakcji, które połączą rodziny we wspólnym działaniu.
Podczas imprezy nie zabraknie zatem dawnych bajek, tricków i łamigłówek. Bohaterowie dnia będą również mogli zaproponować uczestnikom spotkania znane sobie zabawy. Dziadkowie i babcie będą też mieli okazję wykazać się znajomością tajemniczych akcesoriów służących do zabawy w czasach ich dzieciństwa, zarówno na salonach, jak i w wiejskiej izbie. Wnuki wśród dawnych zabawek dziecięcych, z pewnością znajdą coś dla siebie.

WYSTAWY



Biblioteka Pedagogiczna (ul. Dąbrowskiego 4)Fotografie Mateusza Kiszki "Martwa Wisła" pokazują cały odcinek
Martwej Wisły od tamy do ujścia Bałtyku. Na zdjęciach znalazły się
wymierające obecnie wsie rybackie, wraki statków, Stocznia Gdańska,
grobla zbudowana w XVII wieku oraz Westerplatte. Zdjęcia powstały
głównie z potrzeby ocalenia pejzażu, który znika bezpowrotnie.

Mateusz Kiszka - absolwent studiów magisterskich Katedry Fotografii
Uniwersytetu Artystycznego (dawniej ASP) w Poznaniu. Prezentowane na
wystawie fotografie są jego pracą dyplomową. Autor mieszka w Toruniu i
zajmuje się fotografią, video i dźwiękiem Jego zdjęcia wcześniej
pokazywane były na wystawach zbiorowych: Zderzenia (Wozownia, Toruń,
2010),  Przeciąg III ( Zachęta Sztuki Współczesnej, Szczecin, 2011).  

Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10 do 19 oraz  w soboty w godz. od 10 do 15. Wstęp wolny.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka (Filia przy ul. Kościuszki 41/47)

GODZINA 8-16. Do 15 lutego można oglądać niezwykły ogród, który w środku zimy pojawił się w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Jest to wystawa ponad stu prac dzieci, które za pomocą różnych technik plastycznych pokazały, jak wygląda świat roślin w ich wyobraźni. Wystawę „Ogrody dziecięcej wyobraźni” charakteryzuje bogata kolorystyka i różne spojrzenia na sztukę. Być może dlatego, że są to prace dzieci i młodzieży w różnym wieku i osiemnastu krajów m.in.: z Rosji, Macedonii, Bułgarii, Słowacji czy Czech. Na wystawie nie brakuje też prac z niezwykłego kraju, jakim jest Tajlandia. To doskonały plan na spędzenie wolnego dnia podczas ferii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska