Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węgiel opróżni portfela

Aleksandra Grzona
Mimo że jesteśmy liderem na europejskim rynku węgla w jego wydobyciu, to krajowe ceny za ten surowiec są z roku na rok coraz wyższe.

 

Mimo że jesteśmy liderem na europejskim rynku węgla w jego wydobyciu, to krajowe ceny za ten surowiec są z roku na rok coraz wyższe.

Ceny węgla już z początkiem lata poszły w górę. Trudno więc było wyprzedzić podwyżkę i skorzystać z niższych stawek. Teraz zapłacimy średnio o 30 złotych więcej za tonę surowca. Przykładowo, orzech wysokokaloryczny to wydatek rzędu 750 do 770 złotych. Jesienią ubiegłego roku ten sam rodzaj węgla kosztował średnio o 20 złotych mniej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku miału. Za ten o kaloryczności 21000 kJ zapłacimy 550 złotych, czyli o ok. 30 złotych więcej niż ubiegłej jesieni.

- Nie da się ukryć niezadowolenia klientów i trudno się im dziwić, skoro ceny rosną z roku na rok. Wynika to z sytuacji w kopalniach – wyjaśnia Jerzy Lewandowski , właściciel Składu Opału „ABC". - Zwykle na przełomie marca i kwietnia obserwujemy spadek cen, by potem, tuż przed sezonem grzewczym, odnotować znaczne podwyżki.

Mimo to chętnych nie brakuje.

- Ruch zaczął się u nas już w sierpniu, bo każdy chce kupować suchy towar. Najczęściej o tej porze sprzedajemy większe ilości węgla głównie ogrodnikom, osobom korzystającym z zapomogi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a także emerytom i rencistom, którzy zdążyli odłożyć pieniądze już latem – mówi Adriana Murawska ze składu opału przy ul. Dworcowej 60. - Oczywiście przyjdzie też czas na klientów kupujących surowiec na worki, ale takich jest najwięcej, gdy temperatura za oknem spada 20 stopni poniżej zera.

Z pewnością nie należy do nich Krystian Gołębiewski, którego kilka dni temu spotkaliśmy w składzie węgla.

- To najlepsza pora, żeby pomyśleć o opale na zimę. Dziś postanowiłem kupić tylko worek opału, żeby sprawdzić jego kaloryczność. Za kilka dni pewnie zdecyduję się na trzy tony, które w zupełności wystarczą, aby ogrzać mój niewielki dom.

Zatrważająco wygląda też sprawa w przypadku oleju opałowego, którego cena nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Według danych z internetowego portalu branżowego olej-opałowy.pl na początku września 2011 litr oleju kosztował średnio 3,70 zł, czyli około 40 groszy mniej niż aktualnie. Powodem takiego stanu rzeczy jest wzrost cen ropy naftowej, od czerwca o blisko 30 procent.

Zobacz galerię: Węgiel opróżni portfela

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska