MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wizerunek pełen byków

Marcin Dutkowski
Proces wymiany symboli miasta może potrwać nawet kilkanaście lat. Wszystko po to, by nie tworzyć kosztów - dowiedziały się „Nowości”.

Proces wymiany symboli miasta może potrwać nawet kilkanaście lat. Wszystko po to, by nie tworzyć kosztów - dowiedziały się „Nowości”.

To, że herb, którym nasze miasto posługuje się od 75 lat, nie jest zgodny ze źródłami historycznymi i ogólnymi zasadami heraldyki, wyszło na jaw przypadkowo.

- Do tego odkrycia przyczynił się fakt nadania Straży Miejskiej sztandaru w związku z obchodami 20-lecia istnienia formacji - wyjaśnia Magdalena Jaworska- -Nizioł, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego. - Wcześniej należało bowiem przedłożyć projekt sztandaru i uzgodnić z historykami jego merytoryczną treść oraz poprawność historyczną.

<!** reklama>Na nieprawidłowości zwrócił uwagę prof. dr hab. Krzysztof Mikulski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Zdaniem naukowca, rysunek bramy z biskupem Chrystianem powinien dochodzić do skraju tarczy, zaś ona sama powinna być zaokrąglona u dołu. Ponadto, wg opisu z 1937 r., wszystkie chorągiewki powinny być skierowane w jedną stronę, a w bocznych wieżach nie powinno być dodatkowych okien. Oprócz herbu zmienione też powinny być łańcuch prezydenta i miejska flaga.

Gdy w czerwcu ub.r. odkrycie opisały „Nowości”, urzędnicy zapowiadali, że przed wprowadzeniem poprawek konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji dokumentów, wizytówek, tabliczek i flag, na których znajduje się herb. Dzięki temu miało być możliwe określenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie wymiany i jej kosztów.

Jak sprawa wygląda dzisiaj? Zdaniem magistratu, wciąż jest jeszcze za wcześnie, by mówić o wysokości wydatków. - Pomysł wymiany herbu jest nadal aktualny - zapewnia rzeczniczka Urzędu Miejskiego. - W tej chwili wszystkie materiały trafiły do przewodniczącego Rady Miejskiej. Wprowadzenie nowych symboli wymaga bowiem zmiany statutu miasta.

- Odpowiedni projekt uchwały w tej sprawie jest już przygotowywany. Będzie konsultowany z radnymi - zapowiada Arkadiusz Goszka, przewodniczący Rady Miejskiej.

Po zaakceptowaniu zmian przez Radę Miejską nowy herb ma pojawić się natychmiast tylko w takich miejscach jak sala sesyjna czy gabinet prezydenta. Gdzie indziej wprowadzany będzie stopniowo, np. przy okazji zakładania nowych tabliczek z nazwami ulic. W ten sposób proces zastępowania błędnego herbu właściwym może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska