Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włocławek spuścił wodę, stan wody w Wiśle podwyższył się. Czy Toruniowi grozi powódź?

Piotr Bednarczyk, JW-N
Do zalania Bulwaru Filadelfijskiego jeszcze daleko
Do zalania Bulwaru Filadelfijskiego jeszcze daleko Grzegorz Olkowski
Do soboty włącznie możemy spodziewać się podwyższonego stanu Wisły. Do największych powodzi w historii Torunia jednak będzie daleko.

WIDEO: Te zwierzęta przyszły na świat w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym!

od 16 lat

Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało w końcówce stycznia ostrzeżenie dotyczące wysokiego stanu Wisły. Na podstawie informacji z Wydziału Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Gdyni z Biuro Prognoz Hydrologicznych przewidziano wzrosty stanu wody w strefie wody wysokiej, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Wysoki stan Wisły w Toruniu

Jest to związane ze spływem wód opadowo-roztopowych z górnej części dorzecza, na Wiśle od zbiornika Włocławek do Tczewa.

W piątek (2 lutego) w godzinach południowych sytuacja w okolicach toruńskiej starówki wyglądała na bezpieczną. Nie było zagrożenia, że woda dostanie się na teren, na którym trwa właśnie przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego.

Polecamy

- Na razie nie mamy żadnych sygnałów o podtopieniach i raczej nie będziemy już mieć, bo Włocławek nie przewiduje dodatkowych spustów wody z tamy - mówi Wojciech Pryczek, kierownik Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wydziału Ochrony Ludności. - Stan Wisły w tej chwili wynosi 514 centymetrów.

Dodajmy że ostrzeżenie obowiązuje do 3 lutego, do godziny 22.

Kilkanaście powodzi w historii

W historii Torunia sprzed regulacji Wisły znanych jest kilkanaście wielkich powodzi. Największe potrafiły podpływać pod początek najniżej położonych ulic starówki. Średniowieczne stany powodziowe są zaznaczone tabliczkach, stanowiących atrakcję turystyczną i umieszczonych na Bramie Mostowej (wlot ulicy Mostowej) oraz na Koszarach Racławickich przy Bulwarze Filadelfijskim.

Do zalania Bulwaru Filadelfijskiego jeszcze daleko
Do zalania Bulwaru Filadelfijskiego jeszcze daleko Grzegorz Olkowski

Dzisiaj, po regulacji, podwyższone stany wody mogą nastąpić w przypadku nadmiernych opadów lub wiosennych roztopów na południu Polski. Wówczas woda dopływa do Torunia i nie mieści się w wyznaczonym w XIX wieku korycie. Jej nadmiar rozlewa się na niezabudowanych łąkach przy rzece. Nie uszkadza domów ani osiedli mieszkalnych, gdyż takie nie są lokowane poniżej poziomu tzw. wody stuletniej. Podtapianiu ulegają łąki i parki przy samej rzece oraz tereny ogródków działkowych (Rudak, Bydgoskie Przedmieście).

Z kolei okoliczne miejscowości - Górsk, Mała i Wielka Nieszawka - albo są położone wyżej, albo są chronione wałem.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

W okresie powojennym najwyższy stan Wisły w Toruniu wynosił 867 cm w czerwcu 1962 roku, natomiast najniższy miał miejsce 2015 roku i wynosił 108 cm.

Ostatnio Toruń zalany był w 2010 roku

Ostatnia "duża" powódź miała miejsce 23 maja 2010 roku. Stan wody wynosił wtedy 859 centymetrów.

Dwanaście lat temu, kiedy woda sięgnęła miejskich bram, było podobnie. Rekord powodzi z 2010 roku został zanotowany 23 maja, stan wody wynosił wtedy 859 centymetrów. Druga fala powodziowa, która dotarła do Torunia w czerwcu, wspięła się na wysokość 790 centymetrów.

W 2010 roku zalanych zostało około 1300 miejskich hektarów. Pod wodą znalazło się 3.677 ogródków działkowych, dwanaście posesji, klub sportowy Budowlani, camping Tramp oraz Ośrodek Terapii Uzależnień w Czerniewicach.

Z magazynów przeciwpowodziowych wydano wtedy 90 790 worków do piasku, 1 383 metrów kwadratowych geowłókniny, 800 metrów kwadratowych folii budowlanej oraz 15 kompletów zapór przeciwpowodziowych. Do budowy tych zapór zużyto 7 660 ton piasku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska