Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wydał zgodę na przeprowadzenie badań na toruńskim bulwarze

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W poniedziałek Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu wydał zgodę na przeprowadzenie badań. W przedstawionym przez wykonawcę  planie tych badań, zostały uwzględnione uwagi zgłoszone przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz ministerialnego biegłego.
W poniedziałek Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu wydał zgodę na przeprowadzenie badań. W przedstawionym przez wykonawcę planie tych badań, zostały uwzględnione uwagi zgłoszone przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz ministerialnego biegłego. Grzegorz Olkowski
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu wydał zgodę na przeprowadzenie badań archeologicznych w miejscu, gdzie pod koniec ubiegłego roku zostały odkryte pozostałości szpitalno-klasztornego kompleksu św. Ducha.

Odkryte napisy na zabytkowej kamienicy

od 16 lat

W poniedziałek 26 czerwca Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na badania archeologiczne na toruńskim bulwarze. Dokument jest prawomocny, przedstawiciel inwestora, czyli Urzędu Miasta, odebrał zgodę we wtorek.

Polecamy

Sytuacja na bulwarze, o czym wielokrotnie pisaliśmy, budzi spore emocje i kontrowersje. Dotyczą one również badań archeologicznych. Po odkryciu pomiędzy Bramą Klasztorną i Koszarami Racławickimi fragmentów gotyckich budynków, konserwator wojewódzki nakazał wstrzymanie prowadzonych w tym miejscu prac budowlanych w celu przeprowadzenia w tym miejscu pełnowymiarowych badań archeologicznych. Urząd Miasta ogłosił w sumie trzy przetargi. Dwa z nich zostały unieważnione, w trzecim wystartowało konsorcjum złożone z archeologów z UMK oraz Muzeum Okręgowego. Ich konkurentem była Pracownia Archeologiczna Alagierscy z Chodzieży. Konsorcjum wyceniło badania na 876 tysięcy złotych, zaś pracownia na 188 tysięcy i przetarg wygrała.

Polecamy

Zwycięska oferta również wywołała dyskusje, archeologowie, którzy wzięli w niej udział uznali, że przeprowadzenie rzetelnych badań w takim miejscu i za takie pieniądze, jest niemożliwe. Opinię na temat przedstawionego przez Pracownię programu badań wydał Narodowy Instytut Dziedzictwa, zastrzeżenia NID dotyczyły m.in. planowanego użycia koparki do zdejmowania wierzchniej warstwy gruntu.

- Uwagi NID zostały włączone do programu badań - mówi Joanna Sosnowska z toruńskiego WUOZ-u. - Poprosiliśmy również o opinię ministerialnego rzeczoznawcę. - Pani profesor Krystyna Sulkowska-Tuszyńska oceniła program pozytywnie, wprowadziła kilka swoich uwag dotyczących reliktów architektury.

Te uwagi zostały w programie badań uwzględnione. Wykopaliska w miejscu, w którym znajdował się jeden z najstarszych szpitali na terenie państwa zakonnego, a także najprawdopodobniej najstarszy kościół Torunia, rozpoczną się zapewne w przyszłym tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska