Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie tajemnice sali koncertowej na Jordankach

Tomasz Bielicki
Hiszpański architekt Fernando Menis od 2004 roku stoi na czele własnej pracowni „Menis Arquitectos”
Hiszpański architekt Fernando Menis od 2004 roku stoi na czele własnej pracowni „Menis Arquitectos” Adam Zakrzewski
Najnowocześniejszy toruński obiekt zostanie uroczyście otwarty w grudniu. Czym inspirował się jego projektant? Jaki efekt można uzyskać mieszając zwykły beton z pokruszoną cegłą oraz do czego służą ruchome sufity?

[break]
- Ten obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby odzwierciedlał współczesną wizję Torunia; aby pokazał duszę tego miasta w bezpośrednim nawiązaniu do atmosfery starówki. Wierzę, że gdy jego budowa zostanie zakończona, wszyscy będą zadowoleni - mówił zafascynowany toruńskim gotykiem Fernando Menis dwa lat temu w rozmowie z „Nowościami”.

Nietypowe połączenia

- Staraliśmy się stworzyć budynek ponadczasowy, nieodwołujący się do współczesnych trendów w modzie architektonicznej. Dzięki temu powstanie coś unikalnego, coś co szybko się nie zestarzeje - twierdził

Hiszpański projektant hołduje w swojej pracy surowym architektonicznym formom nawiązującym do kształtów natury. Często sięga po drewno, kamień i beton, zestawiając ich kolory i faktury oraz wydobywając walory ich struktury grą światła i cieni. Ten koncepcyjny zmysł można dostrzec spacerując po wnętrzach sali na Jordankach, gdzie w nowatorski sposób połączył beton z cegłą. „To coś w rodzaju mojego listu miłosnego do lokalnej społeczności” - mówił mediom.

Basen, kościół i ogród

Sala na Jordankach jest jego pierwszą architektoniczną realizacją w Polsce. Podobny pod względem wielofunkcyjności projekt stworzył na rodzinnej Teneryfie. Powstało tam Centrum Artystyczno-Kongresowe „Magma”. Na koncie ma tak oryginalne projekty jak chociażby basen na berlińskiej Szprewie, kościół św. Zbawiciela na Teneryfie, czy Agora Garden Tower w Tajpej. W tym ostatnim przypadku zaprojektował obiekt będący połączenie luksusowego wieżowca oraz ogrodu.

- Przy budowie sali na Jordankach wykorzystano ten sam materiał, z którego korzystali również Rzymianie. Przy projekcie tego obiektu ogromny nacisk położono na dominującą przewagę funkcji artystycznych. Obiekt jest wyjątkowy ze względu na możliwość zmiany akustyki przy pomocy ruchomych sufitów - twierdzi Fernando Menis. - Prawdopodobnie będzie to jedyny taki budynek na świecie.

Spotkanie już dziś

O kulisach jego powstania hiszpański architekt opowie osobiście już dziś podczas otwartego spotkania w Czytelni CSW. Będzie można też posłuchać opowieści o jego pozostałych realizacjach na świecie. Warto wspomnieć, że Fernando Menis jest profesorem Uniwersytetu Europejskiego na Wyspach Kanaryjskich oraz przewodniczącym Laboratorium Innowacji w Architekturze i Designie na Teneryfie. Początek spotkania o godz. 18.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska