MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. W drugiej turze zagłosują mieszkańcy Torunia i trzech podtoruńskich gmin

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Wideo
od 7 lat
W zaplanowanej na niedzielę drugiej turze wyborów samorządowych wyłaniany będzie prezydent Torunia oraz wójtowie gmin Chełmża, Lubicz i Zławieś Wielka.

Przypomnijmy, że w wyborach na prezydenta Torunia w kadencji 2024-2029 żaden z ośmiorga kandydatów nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Konieczna jest więc druga tura, zaplanowana na niedzielę 21 kwietnia. Przeszli do niej kandydaci z dwoma najlepszymi wynikami.

Są to:

  • Paweł Gulewski (Koalicja Obywatelska) - w pierwszej turze: 38,28 procent poparcia i 26 548 głosów w pierwszej turze,
  • Michał Zaleski (Komitet Wyborczy Wyborców Michała Zaleskiego) - 26,41 procent poparcia i 18 315 głosów w pierwszej turze.

Druga tura wyborów na prezydenta Torunia: kim są kandydaci?

Prezydentem Torunia na kadencję 2024-2029 zostanie ten z kandydatów, który w drugiej turze uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.

Paweł Gulewski ma 43 lata. Należy do Platformy Obywatelskiej. W latach 2020-2024 był wiceprezydentem Torunia. Michał Zaleski ma 71 lat. Od 2002 roku jest prezydentem Torunia. Wcześniej był miedzy innymi prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Druga tura wyborów na prezydenta Torunia: jak i gdzie głosujemy?

Zasady głosowania w drugiej turze wyborów w niedzielę 21 kwietnia będą identyczne jak w pierwszej. Nie zmieniają się siedziby obwodowych komisji wyborczych, w których odbędzie się głosowanie oraz godziny ich otwarcia - od 7 do 21. Różnicą będzie to, że tym razem każdy wyborca otrzyma tylko jedną kartę go głosowania. Znajdować się na niej będą dwa nazwiska, oczywiście kandydatów, którzy przeszli do drugiej tury. Ważny głos oddaje się poprzez postawienie znaku "X" w kratce przy nazwisku wybranego kandydata, Znak "X" musi być co najmniej dwiema liniami przecinającymi się w obrębie kratki.

W dniu drugiej tury wyborów samorządowych, w niedzielę 21 kwietnia w Toruniu przejazdy miejskimi autobusami i tramwajami są bezpłatne. Ma to ułatwić dotarcie do lokali wyborczych. Zamieszkałe w Toruniu osoby z niepełnosprawnością mogą zamówić transport na głosowanie pod numerem telefonu 505 472 652.

Druga tura wyborów na prezydenta Torunia: kiedy będą znane wyniki?

Oficjalne wyniki drugiej tury Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi zapewne najwcześniej w poniedziałek pod koniec dnia. Nieoficjalne mogą być jednak znane nawet jeszcze w niedzielę, przed północą. W Toruniu wyniki z poszczególnych obwodowych komisji wyborczych będą zbierać i sumować sztaby kandydatów, które zbiorą się w niedzielny wieczór.

Dodajmy, że w Toruniu do dwóch tur wyborów na prezydenta miasta doszło tylko tylko raz - w 2002 roku, czyli przy okazji pierwszych bezpośrednich wyborów prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów gmin. Zmierzyli się w nich wówczas Jan Wyrowiński i Michał Zaleski. Wygrał ten drugi. Kolejne wybory na prezydenta Torunia, w roku 2006, 2010, 2014 i 2018 Michał Zaleski wygrywał w pierwszej turze.

Druga tura wyborów samorządowych: także w Chełmży i trzech podtoruńskich gminach

W niedzielę 21 kwietnia w drugiej turze wybierani będą także wójtowie podtoruńskich gmin: Lubicz, Zławieś Wielka i Chełmża oraz burmistrz miasta Chełmża.

W drugiej turze do wyborów stają:
na burmistrza Chełmży:

  • Jacek Kałamarski (w pierwszej turze 32,4 procent poparcia i 1534 głosy),
  • Paweł Polikowski (w pierwszej turze 42,02 procent poparcia i 1989 głosów);

na wójta gminy Chełmża:

  • Jacek Czarnecki (w pierwszej turze: 36,46 procent i 1449 głosów),
  • Bartosz Szprenglewski (32,84 procent i 1305 głosów);

na wójta gminy Lubicz:

  • Marek Nicewicz (43,25 procent i 3265 głosów),
  • Janusz Wojciechowski (35,62 procent i 2689 głosów);

na wójta gminy Zławieś Wielka:

  • Krzysztof Rak (39,3 procent i 2496 głosów),
  • Marcin Swaczyna (36,7 procent i 2331 głosów).

Wybory na burmistrza Chełmża oraz wójtów gmin Chełmża, Lubicz i Zławieś Wielka odbywają się na identycznych zasadach jak wybory na prezydenta Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska