Wybory parlamentarne 2023 - Okręg bydgoski
Listę bydgoską otwiera, zgodnie z przewidywaniem obecny poseł Paweł Olszewski. Zgodnie z zapowiedzianą przez Donaldą Tuska zasadą „suwaka”, kolejne miejsce przypadło kobiecie. Zajęła się Iwona Kozłowska, która również będzie starała się o reelekcję.
Dopiero trzecie miejsce przypadło Krzysztofowi Brejzie. Tuż za nim na liście kandydatów umieszczone zostało nazwisko Magdaleny Łośko, również posłanki i działaczki Platformy z Inowrocławia.
Kolejne nazwisko zaskoczyło samych działaczy Platformy – po dłuższej nieobecności wraca do aktywnej działalności politycznej psychiatra Włodzisław Giziński, który wystartuje z miejsca 5. Na szóstej pozycji znalazła się Iwona Karolewska, sekretarz powiatu świeckiego.
Na kolejnych miejscach znajdujemy Annę Niewiadomską (aktywistka, feministka z Inicjatywy Polskiej), Bashara Al-Shaera (lekarz, radny, Koronowo), Joannę Czerską-Thomas (wiceprzewodnicząca bydgoskiej Rady Miasta z Nowoczesnej), Daniela Laknera (bydgoski adwokat), Renatę Moroz-Langowską (pracownik Muzeum Kanału Bydgoskiego, Bydgoszcz), Juliusza Młodeckiego (rolnik z Radzicza), Marię Gałęską (przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów), Jarosława Katulskiego (były poseł, lekarz z Tucholi), Grażynę Rzęską (organiztorka działań na rzecz niepełnosprawnych z Bydgoszczy), Krzysztofa Dereszyńskiego (przedsiębiorca z Tucholi), Natalię Kwiatkowską (aktywistka), Wojciecha Bulandę (bydgoski radny), Piotra Malicha (filozof, działacz społeczny z Bydgoszczy, Zieloni), Krzysztofa Szperkowskiego (przedsiębiorca, Bydgoszcz), Tomasza Packa (Solec Kujawski, radny miejski). Miejsce 22 i 23 nie zostały jeszcze obsadzone. Ostatnią pozycję na liście zajął Tomasz Michalczak (wójt gminy Rogowo).
Wybory parlamentarne 2023 - Okręg toruński
Listę toruńską, wbrew wcześniejszym rewelacjom, otwiera nie Małgorzata Kidawa-Błońska, a Arkadiusz Myrcha. Była marszałek Sejmu przymierzana była do toruńskiej listy od kilku tygodni. Potwierdzały ją m.in. źródła PAP. Zmiana zaszła w ostatnich dniach. Niewykluczone, że doniesienia o starcie Kidawy-Błońskiej z toruńskiej listy były rodzajem balona próbnego, z którego powietrze zeszło po dośc cierpkim odbiorze tego pomysłu przez
Tuż za nim – metodą suwaka – pojawia się nazwisko innej torunianki – obecnej posłanki Iwony Hartwich. Miejsce trzecie należy również do dotychczasowego posła, Tomasza Szymańskiego z Grudziądza. W tym miejscu suwak zacina się, bo kolejnym kandydatem jest samorządowiec z Włocławka, Krystian Łuczak. Oczko niżej znajdujemy Katarzynę Lubańską, radną sejmiku z Chełmna.
Ciekawostką jest miejsce szóste, które przypadło Pawłowi Szramce, który w Sejmie znalazł się z ramienia Kukiz’15 (pożegnał się z Pawłem Kukizem w 2021 roku), a ostatnio organizował struktury nowej partii Dobry Ruch.
Na kolejnych miejscach znaleźli się Barbara Zalewska (radna z Łubianki), Agnieszka Jura-Walczak (włocławska radna Nowoczesnej), Dorota Łańcucka (radna z Lipna). Co ciekawe, dopiero na 10 miejscu znajdujemy nazwisko Grzegorza Karpińskiego – byłego posła i wiceministra. To może potwierdzać nieoficjalne informacje, że to właśnie Karpiński ma stanąć w szranki z Michałem Zaleskim w wyborach o fotel prezydenta Torunia.
Kolejne miejsca liście zajmują Jerzy Kowalski (radny z Lipna), Sylwester Jankowski (inżynier leśnictwa z Torunia, Zieloni), Mirosław Graczyk (były starosta powiatu toruńskiego, obecny radny) i Sławomir Bogucki (burmistrz Piotrkowa Kuj.), Lidia Tokarska (starosta Aleksandrów), Jacek Koszelak (przedsiębiorca z Torunia), Emilia Jaskólska (radna powiatowa, rolnik ze Skrwilna), Mariusz Trojanowski (dyrektor szpitala w Aleksandrowie), Zofia Małecka. Miejsce 20 to obecnie wakat (kandydowania odmówił Jacek Kruszewski). Na kolejnych pozycjach znajdujemy Włodzimierza Deczyńskiego (historyk z Torunia) i Dominikę Walichniewicz (rada okręgu Rubinkowo, Nowoczesna). Ostatnie, 26. miejsce przypadło Ewelinie Wiśniewskiej z Agrounii. Trzy wcześniejsze to również wakaty.
W skład Koalicyjnego Komitetu Wyborczego KO wchodzą: Platforma Obywatelska, Zieloni, Inicjatywa Polska oraz Nowoczesna - poinformowała 10 sierpnia Państwowa Komisja Wyborcza. Od czasu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija 6 września.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
Podział mandatów według najnowszych sondaży
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?