Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykopy kolejny raz przecięły skwer przy Wałach gen. Sikorskiego

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Ostatnie utrudnienia na skwerze przy Wałach gen. Sikorskiego spowodowane były robotami kanalizacyjnymi
Ostatnie utrudnienia na skwerze przy Wałach gen. Sikorskiego spowodowane były robotami kanalizacyjnymi Grzegorz Olkowski
Przed świętami piesi kolejny raz musieli kluczyć omijając doły na jednym z głównych deptaków Torunia. Tym razem zmusiły ich do tego roboty kanalizacyjne, które na szczęście szybko zostały zakończone.

- Czy te remonty na skwerze przy Wałach generała Sikorskiego kiedyś wreszcie się skończą?! - narzeka pani Alicja z Mokrego. - Pracuję na starówce, przechodzę więc tamtędy niemal codziennie, korzystając na ogół z różnych przejść tymczasowych, ponieważ od miesięcy w tym miejscu pojawiają się kolejne wykopy. Miałam nadzieję, że roboty w tym miejscu już wreszcie się skończyły, ale przed świętami znów musiałam telepać się z wózkiem przez błoto, które kiedyś było trawnikiem, ponieważ alejki ponownie zostały rozryte. Swoją drogą, pracujący tam robotnicy razem z ziemią wydobyli z wykopów pełno ludzkich kości.
[break]
Utrudnienia na szczęście były krótkotrwałe. W poniedziałek śladami prowadzonych w tym miejscu robót kanalizacyjnych były już tylko barierki i znaki kierujące przechodniów do przejścia dla pieszych.
- Wykopy związane były z budową nowego przyłącza kanalizacyjnego dla Muzeum Etnograficznego - mówi Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów. - Stare było już w bardzo złym stanie. Roboty zostały zakończone, do wtorku teren powinien już zostać całkowicie uprzątnięty.
Odcinek nowej kanalizacji ma 52 metry długości. Aby go zbudować, robotnicy musieli się przekopać przez miejsce, w którym przez kilkaset lat chowani byli ludzie. Między nowym pawilonem przy alei Solidarności oraz przejściem dla pieszych przy Wałach gen. Sikorskiego w średniowieczu stał otoczony cmentarzem kościół św. Krzyża. Wiosną tego roku archeolodzy nadzorujący budowę pawilonu prasowego odkryli tu m.in. szkielety sprzed 600 lat. W miejscu amfiteatru Muzeum Etnograficznego do początków XIX wieku znajdował się gotycki kościół św. Wawrzyńca, poza tym na obecnym skwerze chowani byli również żołnierze z czasów napoleońskich oraz ofiary drugiej wojny światowej. Ludzkie kości wychodzą tu więc z każdego wykopu, wszelkie prace są więc prowadzone pod nadzorem. Odnalezione szczątki, przemieszane przed wiekami podczas budowy fortyfikacji, spoczęły w ziemi.
Przy okazji warto dodać, że w wykopach pojawiły się nie tylko kości. Robotnicy natrafili także na fragment kamiennego muru, który był najprawdopodobniej częścią fundamentów obwarowań miejskich. Znalezisko zostało udokumentowane przez archeologów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska