Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa za wystawą. Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na obchody Roku Kopernikańskiego [zdjęcia]

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Kuratorka wystawy "Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich" Alicja Lubowicka prezentuje jedną z pamiątek
Kuratorka wystawy "Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich" Alicja Lubowicka prezentuje jedną z pamiątek Grzegorz Olkowski
Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowało specjalną ofertę z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Już można oglądać pamiątki związane z postacią astronoma.

"Nowości" świętują swoje 55-lecie [wersja długa]

od 16 lat

- To dla nas jedno z najważniejszych wydarzeń - mówi Aleksandra Mierzejewska, dyrektor Muzeum Okręgowego. - Mamy przecież Dom Mikołaja Kopernika, tematyką kopernikańską zajmujemy się od ponad 50 lat. Obchody Roku Kopernikańskiego zaczęliśmy w miniony piątek, gdy otwarta została wystawa "Hanna Brzuszkiewicz. Tworzywo i tchnienie". Profesor Brzuszkiewicz była wykładowczynią rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W latach 70. fascynowała się kosmosem i postacią Mikołaja Kopernika. To znakomita rzeźbiarka, która dotąd nie ujawniła się szerzej w Toruniu. Wystawę jej dzieł naprawdę warto zobaczyć.

Rok Kopernikański: wystawy warte zobaczenia

W sobotę 18 lutego w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego zostanie otwarta wystawa "Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania. "Wokół "De revolutionibus"". Zaprezentowanych zostanie między innymi siedem wydań sprzed wieków dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium", czyli "O obrotach sfer niebieskich", rewolucyjnego w sferze nauki, zawierającego wykład heliocentrycznej i heliostatycznej budowy wszechświata. Będą wśród nich też te ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i toruńskiej Biblioteki Uniwersyteckiej.

Przy okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika lepiej wyeksponowany zostanie najbardziej znany portret astronoma, z drugiej połowy XVI wieku. Podziwiać go można w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

- Będzie lepiej widoczny, ale też lepiej chroniony - mówi Michał Kłosiński z Muzeum Okręgowego. - Zostanie niżej zawieszony i znajdzie się za szybą.

W planach na kolejne miesiące Muzeum Okręgowe ma wystawę "Multum słońca. Kopernik - syn renesansu". Zostanie otwarta we wrześniu. Prezentowane na niej będzie malarstwo renesansowe, ale też rzemiosło artystyczne, wypożyczone ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu i Zamku Królewskiego w Warszawie. Podziwiać będzie również można dokumenty związane z Mikołajem Kopernikiem, w tym te pisane przez niego. Udostępni je Biblioteka Watykańska, a także biblioteka uniwersytecka ze szwedzkiej Uppsali, do której trafiły w efekcie rabunku podczas najazdu szwedzkiego w XVII wieku.

Rok Kopernikański w Muzeum Okręgowym zostanie zamknięty wystawą prezentujące plakatach a astronomem i nawiązujące do jego postaci. Placówka ma ich w swoich zbiorach ponad 700.

Pamiątek wiele w Domu Mikołaja Kopernika

Do końca 2023 roku, czyli Roku Kopernikańskiego, w Domu Mikołaja Kopernika przy ulicy Kopernika można oglądać wystawę „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich”.

- Chcemy, by rzeczy prezentowane na wystawie dłużej były pamiątkami, by nie zginęły ze śmiercią tych, którzy byli z nimi emocjonalnie związani - wyjaśnia Alicja Lubowicka, kuratorka wystawy.

Pamiątki kopernikańskie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego. Cześć została podarowana przez torunian. W sumie jest ich tyle, że przestrzeń wystawy w Domu Mikołaja Kopernika zostanie wkrótce powiększona.

Polecamy

Wśród pamiątek jest bilet na odczyt z 19 lutego 1873 roku, z okazji 400. rocznicy urodzin astronoma. Towarzystwo Naukowe zapraszało na niego na ulicę Wielkie Garbary. Jest też na wystawie menu z uroczystej kolacji, którą wydano w Dworze Artusa w 400. rocznicę.

Podziwiać także można kalkulator "Kopernik" z 1953 roku, który jest bardziej nowoczesnym liczydłem. Najwięcej pamiątek pochodzi z czasów obchodów 500. rocznicy urodzin astronoma, która przypadała w 1973 roku.

- Wtedy wszystko, co się w Polsce działo, co było wydawane i produkowane nawiązywało do postaci Mikołaja Kopernika. Był on dosłownie wszędzie. Otrzymaliśmy niedawno piórnik z Kopernikiem z 1973 roku. Pani, która go nam przekazała, dostała go wówczas od rodziców - dodaje Alicja Lubowicka.

Na wystawie prezentowane są więc koszulki, proporczyki, talerze, szklanki i witraż z wizerunkiem astronoma. Także stroje z filmu "Kopernik", nakręconego przez Ewę i Czesława Petelskich w 1973 roku, w którym astronoma zagrał Andrzej Kopiczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska