Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzór oraz jego wzorowe kłopoty [MYDŁO MEDIÓW]

Ryszard Warta
Ryszard Warta
red
Dziś także o państwowej telewizji, ale nie tej z Woronicza. Brytyjska BBC bywa przedstawiana jako wzór cnót wszelakich i miarka tego, jaka telewizja publiczna powinna być.

Złudzeń co do niepokalanego wizerunku brytyjskiego kolosa pozbyłem się przed polsko-ukraińskim Euro, kiedy to właśnie BBC puściła kompletnie idiotyczny materiał, przestrzegający przed przyjazdem do Polski na mecze i straszący powrotem w trumnie. W tym samym mniej więcej czasie wybuchła afera wokół postaci zmarłego w 2011 roku Jimmy’ego Savile’a, popularnego prezentera muzycznego, przez lata gwiazdy BBC, który okazał się wyjątkowo odrażającym, perfidnym pedofilem i maniakiem seksualnym. Już samo to uderzyło w wizerunek nadawcy, a już fatalne dla reputacji było ujawnienie, że stacja blokowała emisję własnego materiału o ciemnej stronie swej gwiazdy.

W ciągu ostatnich miesięcy tak wielkich wpadek nie było, ale różne ciekawostki, owszem, pojawiły się. Opublikowany został np. drobiazgowy raport, przygotowany na zlecenie BBC Trust, czyli czegoś w rodzaju rady nadzorczej koncernu, a dotyczący sposobu prezentowania danych statystycznych. Ogólny wynik jest dobry, ale autorzy wskazują, że sporo można jeszcze poprawić. Okazało się np., że w badanym okresie na antenach BBC dane statystyczne prezentowali głównie politycy i tak się złożyło, że aż w 73 procentach reprezentujący rządzących konserwatystów. Zdarzają się też takie kwiatki, jak alarmistyczna informacja, iż z powodu strajku młodych lekarzy nie przeprowadzono 3 tys.operacji, co robiło straszne wrażenie, ale zabrakło uzupełnienia, że mimo protestu, 92 proc. zabiegów przeprowadzono, co już zmienia dramatyczną wymowę materiału.

Zobacz także:Blogerze Padniewski, ach, jak się pana boimy!

Co jeszcze ostatnio przyprawiało szefów BBC o ból głowy? Pretensje mają osoby dotknięte daltonizmem, a jest ich na wys-pach ponad 2 miliony. Irytuje ich nie tylko to, że w różnego rodzaju wizualizacjach używa się np. aż 9 różnych odcieni pomarańczowego, albo że pokazuje się biały tekst na żółtym tle, co jest nieczytelne dla widzów z tą wadą wzroku. A jeszcze bardziej irytuje ich przekonanie, że prośby i uwagi ich środowiska są ignorowane. Wściekły na BBC jest Cliff Richard. Popularny piosenkarz pozywa stacje za to, że dwa lata temu przeprowadziła na żywo transmisję z przeszukania jego posiadłości - pojawiły się wtedy wobec niego niepotwierdzone później oskarżenia o przestępstwa seksualne. Według idola sprzed lat, BBC i policja działały w zmowie.

BCC nie jest wyjątkiem, wszyscy wielcy nadawcy publiczni mierzyć się muszą z zastrzeżeniami wobec swej niezależności, profesjonalizmu, etyki swych działań. Nawet ci wzorowi. Jeśli to może pocieszyć kogoś zadziwionego tym, co dzieje się w naszych mediach państwowych, to proszę bardzo. Pocieszajmy się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska