Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z reportażystą w plenerze, z dziećmi do muzeum Halika

Mirosława Kruczkiewicz
Wystawę Muzeum Podróżników „Zabawki w kulturach świata” można obejrzeć także jutro, w Boże Ciało. Na zdjęciu kuratorka Magdalena Nierzwicka
Wystawę Muzeum Podróżników „Zabawki w kulturach świata” można obejrzeć także jutro, w Boże Ciało. Na zdjęciu kuratorka Magdalena Nierzwicka Fot. Grzegorz Olkowski
Siedlce, Łomża, Słupsk, Warszawa i Toruń. Co łączy te miasta? To, że od 
1975 do 1998 roku były stolicami województw.

Miast wojewódzkich było wówczas 49. Te, które w 1999 roku miano stolicy województwa straciły, odwiedził znakomity reportażysta Filip Springer, by przyjrzeć się, jak zmiany statusu wpływały na ich rozwój. Swoje spostrzeżenia opisał w wydanej w 2016 roku książce „Miasto. Archipelag. Polska małych miast”. W ubiegłym roku ukazała się też jego „Księga zachwytów” - o polskiej współczesnej architekturze. Na spotkaniu z Filipem Springerem fragmenty tych książek przeczytają aktorzy Teatru Horzycy.

Zobacz także: Święto Miasta Torunia już 24 czerwca. Co nas czeka?

To kolejne spotkanie XXIII Toruńskiego Festiwalu Książki. Odbędzie się dzisiaj o godz. 19 przed teatrem. Taka scenografia nie powinna dziwić - architektura jest ulubionym tematem Filipa Springera, który już za debiutancką książkę „Miedzianka. Historia znikania” (o zabytkowej dolnośląskiej miejscowości zburzonej w latach 60. i 70. XX wieku) kandydował do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Organizatorzy zapowiadają losowanie książek i festiwalowych gadżetów.

Zabawki z orzechów i liści

Świąteczny spacer jutro, w Boże Ciało, można połączyć z obejrzeniem wystawy. Od godziny 10 do 18 czynne będą wszystkie oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Zobacz także: Nasi Czytelnicy pomogli niepełnosprawnej Oliwii z Chełmży

Kto dawno nie był w muzeum, ma okazję przypomnieć sobie jego stałe ekspozycje, na których znajdują się prawdziwe rarytasy - toruńska placówka może pochwalić się np. świetną kolekcją sztuki średniowiecznej, w tym witraży - do obejrzenia w Ratuszu Staromiejskim. A w Domu Eskenów można przenieść się w przeszłość Torunia multimedialnie i interaktywnie.

Czynne są też ciekawe wystawy czasowe. Z dziećmi warto zajrzeć do Muzeum Podróżników im. Halika przy Franciszkańskiej, gdzie niedawno otwarto wystawę egzotycznych zabawek. Są tam gliniane figurki zwierząt z Gwinei i z Sudanu, lalki z liści bananowca, którymi bawiły się dzieci z Rwandy, wenezuelskie zabawki z gałązek i brazylijskie ze skorup orzechów. Są przedmioty z materiałów z recyclingu wykonane na Madagaskarze. Są zwierzątka z wełny zrobione w Meksyku, szmaciane lalki z Peru i współczesne lalki z Japonii.

W Toruniu gościł dziś wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Lider Polski Razem spotkał się z samorządowcami. Więcej we wtorkowych "Nowościach".Czytaj też: Pracownik komisu odpowie za zabranie i rozbicie McLarena wartego ponad 600 tys. zł

Gowin w Toruniu ZDJĘCIA

Z dziecięcą wyobraźnią

A kto z pociechą wybierze się na starówkę dzisiaj, może w 
godz. 8-18 zajrzeć do Galerii i 
Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim. Tam czynna jest wystawa prac dzieci, które uczęszczają na odbywające się tu zajęcia plastyczne.

Powstałe pod okiem fachowców dzieła podopiecznych GiOPTD mogą zainspirować małych widzów do domowej twórczości artystycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska