Z życia regionu

Materiał informacyjny - Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akt erekcyjny pod rozbudowę Opery Nova

Postępują prace przy budowie czwartego kręgu Opery Nova. Marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski uczestniczyli 2 kwietnia w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod rozbudowę gmachu. Inwestycja o wartości ponad 170 mln złotych obejmuje także zakup nowoczesnego wyposażenia i budowę parkingu podziemnego.

Samorząd województwa z dumą wspiera Operę Nova w jej ambitnych projektach. Cieszę się, że ten związany z rozbudową jest już w fazie realizacji. Ta inwestycja jest niezbędna, by nasza scena operowa, jedna z flagowych instytucji kultury w naszym regionie, z renomą w kraju i za granicą, miała warunki, by godnie wypełniać swoją misję – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. – Dziękuję za zaangażowanie dyrektorowi Maciejowi Figasowi i wszystkim tym, dzięki którym czwarty krąg naszej sceny operowej stanie się wkrótce rzeczywistością. Podziękowania należą się także samorządowi miasta Bydgoszczy – dzięki wspólnemu finansowaniu uda się zrealizować inwestycję kompleksowo – z budową parkingu i zakupem nowoczesnego sprzętu.

Podpisy pod aktem erekcyjnym złożyli gospodarz województwa, dyrektor Opery Nova Maciej Figas i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. W spotkaniu uczestniczył także radny województwa Konstanty Dombrowicz.

Rozbudowa Opery Nova oznacza dobudowanie dobrze wpisującego się w istniejącą architekturę obiektu przeszklonego czterokondygnacyjnego skrzydła o powierzchni użytkowej blisko 6 tys. metrów kwadratowych. Znajdą się tu operowa sala kameralna z widownią na 500 osób, przestrzeń wystawiennicza i sala kinowa, zaplanowano też taras widokowy od stron Brdy (z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską) oraz dwupoziomowy podziemny parking. Koncepcja architektoniczna powstała w sopockiej pracowni WAPA. Za prace budowlane odpowiedzialna jest firma Budimex. Szacowany koszt budowy i zakup wyposażenia to 138 mln złotych, a koszt wybudowania parkingu – 35 mln złotych. W finansowaniu solidarnie partycypują samorząd województwa i samorząd miejski Bydgoszczy.

Dodatkowe środki na realizację projektu rozbudowy przyznane zostały z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027.

Niech to miejsce wypełni się kulturą

Dom, w którym mieszkała aktorka i uczestniczka powstania warszawskiego Helena Grossówna został rozebrany i odbudowany od podstaw. Jego otwarcie nastąpiło 3 kwietnia. Uczestniczyli w nim marszałek Piotr Całbecki i wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Katarzyna Lubańska.

To miejsce będzie służyć kulturze, sztuce i zachęcać młodych ludzi do twórczości – powiedział marszałek Piotr Całbecki, który zwrócił się również do obecnej na uroczystości młodzieży. – Będziecie mogli tutaj przychodzić, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Niech to miejsce wypełni się kulturą i twórczością.

Po otwarciu Dom Grossówny stanie się miejscem popularyzacji wiedzy, w którym zaprezentowane zostaną osiągnięcia nie tylko Heleny Grossówny, ale również innych artystów teatralnych i filmowych naszego województwa. W obiekcie będą organizowane również także, konferencje i spotkania.


Wybudowany pod koniec XIX wieku Dom Grossówny, stał przy ul. Polskiego Czerwonego Krzyża. W związku z planami inwestycyjnymi nieruchomość miała zostać wyburzona. Budynek uratowano przed zniszczeniem dzięki porozumieniu z właścicielem, który przekazał go samorządowi województwa. Marszałek Piotr Całbecki podjął decyzję o przeniesieniu
i odbudowaniu obiektu w nowej lokalizacji. Po inwentaryzacji Dom Grossówny został powtórnie złożony z wykorzystaniem oryginalnych elementów i uzupełniony elementami odtworzonymi przy ul. Wola Zamkowa.

Odbudową oddajemy szacunek naszej historii i przodkom. W tych domach o prostej architekturze mieszkali robotnicy z rodzinami, którzy również tworzyli historię Torunia – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Helena Grossówna urodziła się w Toruniu w 1904 roku. Młodość spędziła w domu przy ówczesnej ul. Wodnej (dziś ul. PCK). Ukończyła toruńską szkołę baletową. Występowała w teatrach w Toruniu, Bydgoszczy, Poznaniu i Warszawie. Na ekranie kinowym zadebiutowała w 1935 roku. W czasie II wojny światowej wstąpiła w szeregi Armii Krajowej. Brała udział w powstaniu warszawskim, a po nim została osadzona w obozach jenieckich na terenie Niemiec. Po wojnie wróciła do Polski. Występowała w teatrach i produkcjach filmowych. Zmarła w 1994 roku.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa zostało inwestorem projektu, a inwestorem zastępczym spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Dom Grossówny odbudowała firma Modern House Józefa Stasiaka z Raby Wyżnej (Małopolskie). Całkowita wartość projektu wyniosła 6,8 mln zł. Dofinansowano go z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 kwotą 3,6 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z życia regionu - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska