MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za parking w sanatorium w Ciechocinku zapłacił 505 zł! Tak sanatoria ukrywają dodatkowe opłaty - znamy kwoty

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Z sanatoriów korzysta 400 tys. kuracjuszy rocznie. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta dla turnusów trwających 21 oraz 28 dni zależy od standardu pokoju.
Z sanatoriów korzysta 400 tys. kuracjuszy rocznie. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta dla turnusów trwających 21 oraz 28 dni zależy od standardu pokoju. Wojciech Wojtakielewicz
Pan Józef wybrał się do sanatorium do Ciechocinka we wrześniu tego roku: - Musiałem zapłacić 505 zł za parking, a tej informacji nie było na stronie internetowej sanatorium. Co ciekawe, miesięczny abonament za parking wydzielony na ulicy wynosił tylko 200 zł. Żadnych dodatkowych opłat nie ponoszą zaś pensjonariusze komercyjni - pełnopłatni. Ponadto korzystają z innej formy wyżywienia, jak szwedzki stół i dania obiadowe do wyboru. To taki współczesny NFZ- owski apartheid! Dodajmy, że cena ustawowa za turnus to też ponad 500 złotych...

Spis treści

Zacznijmy od podstawowych, ustawowych opłat za sanatrorium. Bezpłatny jest w nim pobyt dziecka. Natomiast pobyt osoby dorosłej jest częściowo odpłatny.

Podstawowe opłaty za sanatorium zależą od sezonu i standardu pokoju

Obecne stawki obowiązują od 1 maja 2023 roku. Wyższe obowiązują wiosną i latem, tańsze jesienią i zimą. Odpłatność jest różna i zależy od sezonu oraz standardu zajmowanego pokoju.

  • Jest określana na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia.

Z sanatoriów korzysta 400 tys. kuracjuszy rocznie. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta dla turnusów trwających 21 oraz 28 dni zależy od standardu pokoju.

POZIOM FINANSOWANIA PRZEZ ŚWIADCZENIOBIORCĘ KOSZTÓW WYŻYWIENIA I ZAKWATEROWANIA W SANATORIUM UZDROWISKOWYM ZA JEDEN DZIEŃ POBYTU OD MAJA 2023 ROKU.
POZIOM FINANSOWANIA PRZEZ ŚWIADCZENIOBIORCĘ KOSZTÓW WYŻYWIENIA I ZAKWATEROWANIA W SANATORIUM UZDROWISKOWYM ZA JEDEN DZIEŃ POBYTU OD MAJA 2023 ROKU. NFZ

Jak długo trwa sanatorium?

Leczenie w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni. Swoje miejsce w kolejce można śledzić na bieżąco w wyszukiwarce internetowej.

Taką listę znajdziemy na stronie centrali NFZ dostępnej pod tym adresem - KLIKNIJ! Wystarczy, że wpiszemy nasz numer skierowania.

Jeżeli zostanie ustalony termin leczenia, oddział wojewódzki NFZ poinformuje cię o tym fakcie przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację mojeIKP, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą.

Jak zdobyć e-skierowanie do sanatorium?

E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę Twój aktualny stan zdrowia, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia. Jest to o tyle ważne, że leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym i niektóre schorzenia mogą ulegać zaostrzeniu.

W przypadku osób dorosłych zalecane jest korzystanie z sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego oraz rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym nie częściej niż raz na 18 (osiemnaście) miesięcy, jednak kolejne skierowanie może zostać złożone po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego.

Komu przysługuje zwolnienie z opłat w sanatorium?

Zwolnienie z opłat w sanatorium przysługuje:

  • pracownikom związanym z produkcją wyrobów zawierających azbest na podstawie odrębnych przepisów,
  • dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 lat, a jeśli kształcą się dalej - do ukończenia 26 lat,
  • dzieciom z niepełnosprawnością w znacznym stopniu - bez ograniczenia wieku.

Pozostali kuracjusze planujący wyjazd do sanatorium, muszą się liczyć z opłatami za pobyt i wyżywienie, a także tymi dodatkowymi, które zebraliśmy w dalszej części artykułu.

Wprowadzeniem niech będzie opinia pana Józefa w facebookowej Grupie Turnusy Rehabilitacyjne, gdzie poprosiliśmy, by kuracjusze podali nam, jakie opłaty i kwoty ich zaskoczyły.

Dodatkowe opłaty mają zrekompensować niskie wyceny NFZ?

"Byłem we wrześniu w Ciechocinku z NFZ - pisze pan Józef. "Lodówka, telewizja i klimatyzacja z dopłatą po 90 zł za turnus, parking aż 505 zł! Według sanatorium opłaty mają zrekompensować niską wycenę odpłatności NFZ. Co ciekawe, miesięczny abonament za parking wydzielony na ulicy wynosił tylko 200 zł. Wydaje mi się więc, że te dodatkowe opłaty nie mają nic wspólnego z faktycznymi kosztami. Dodatkowych opłat nie ponoszą pensjonariusze komercyjni - pełnopłatni. Nie mówiąc już o tym, że korzystają z innej formy wyżywienia (szwedzki stół i dania obiadowe do wyboru). Taki współczesny NFZ- owski apartheid. Warto rozeznać się, jakimi opłatami obciąży Ciebie sanatorium, do którego się wybierasz, a na stronie te informacje nie są publikowane lub sprytnie ukryte".

Poznajcie inne dodatkowe opłaty w sanatoriach i kwoty w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska