Zapłacimy bankom za nasze oszczędności? Ujemne oprocentowanie lokat jest bezprawne? Prezes UOKiK: "Nie można karać za oszczędzanie"

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Wizja ujemnego oprocentowania depozytów lub środków zgromadzonych na kontach klientów indywidualnych wzbudza coraz większe kontrowersje. Według zapowiedzi Związku Banków Polskich sektor bankowy rozważa jednak taki ruch. W praktyce oznaczałoby to, że za przetrzymywanie na rachunkach bankowych oszczędności klienci musieliby ponosić dodatkowe opłaty. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował w tej sprawie wezwanie do 23 banków. Jakie jest jego stanowisko?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNECZYTAJ TAKŻE: Te szkodliwe aplikacje kradną Twoje dane. Możesz stracić pieniądze. Uważaj, co pobierasz z Google Play!W bankach nie opłaca się trzymać pieniędzy? Lokaty stają się nieopłacalne 123RF.com
Wizja ujemnego oprocentowania depozytów lub środków zgromadzonych na kontach klientów indywidualnych wzbudza coraz większe kontrowersje. Według zapowiedzi Związku Banków Polskich sektor bankowy rozważa jednak taki ruch. W praktyce oznaczałoby to, że za przetrzymywanie na rachunkach bankowych oszczędności klienci musieliby ponosić dodatkowe opłaty. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował w tej sprawie wezwanie do 23 banków. Jakie jest jego stanowisko?

POLECAMY WIDEO: Droga do pełnej cyfryzacji finansów, odejścia od gotówki jest jeszcze bardzo odległa. „Nikt nie zamierza tej gotówki na siłę wycofywać”

Lokaty na ujemnym oprocentowaniu? Tego chcą banki

Skąd w ogóle pomysł na ujemne oprocentowanie depozytów? Branża bankowa przypomina, że od 2016 roku banki w Polsce muszą płacić podatek bankowy wysokości 0,44 proc. liczony od aktywów. Część banków już pobiera opłaty za duże depozyty od firm. Czy przyjdzie kolej na indywidualnych klientów? Okazuje się, że w czasie pandemii COVID-19 Polacy mniej wydają i tym samym dużo oszczędzają, a pieniądze przechowują na kontach. Banki tymczasem nie zarabiają na depozytach. Co więcej, muszą płacić za nie podatek.

- Jak państwo składacie u nas depozyt, a my nie mamy z tym depozytem co zrobić, bo nie ma dostatecznej akcji kredytowej, bo mamy jakiś limit na państwowe papiery wartościowe, to nawet jeżeli w banku centralnym składamy te pieniądze, to musimy od nich zapłacić podatek rzędu 44 pkt baz – wyjaśniał Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.

Polecamy

Ujemne oprocentowanie depozytów w bankach. Takie mogą być skutki...

Ujemne oprocentowanie depozytów lub środków zgromadzonych na kontach klientów indywidualnych mogłoby mieć jednak daleko idące i niekoniecznie pozytywne skutki. Według ekspertów Polacy mogliby wrócić do przechowywania pieniędzy w domach, co z kolei będzie sprzyjać kradzieżom i oszustwom. Dalszym skutkiem mógłby też być dalszy wzrost cen nieruchomości czy rozwój ryzykownych inwestycji. Takie obawy podziela prezes UOKiK Tomasz Chróstny. W specjalnym komunikacie czytamy:

  • Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprzeciwia się planom wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych.
  • Taka próba mogłaby podważyć i tak już nadwyrężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego i doprowadzić do wycofywania oszczędności na dużą skalę.
  • W skierowanym do 23 banków wezwaniu Prezes UOKiK przedstawił zastrzeżenia żądając jednocześnie wyjaśnień czy i jakie działania prowadzą poszczególne banki w tej sprawie.

Polecamy

Prezes UOKiK: "Nie można karać konsumentów za oszczędzanie"

- Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów uderzy w konsumentów, powodując jednocześnie szereg ryzyk o charakterze makroekonomicznym. Nie można karać konsumentów za oszczędzanie. Oszczędności konsumentów narażone są na uszczuplenie siły nabywczej z powodu zerowego oprocentowania depozytów, rosnących opłat i prowizji bankowych czy wyższej niż w ostatnich latach inflacji. Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów przez banki byłoby jednak nieporównywalnie potężniejszym ciosem wymierzonym w oszczędności konsumentów – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Trwa głosowanie...

Czy masz zaufanie do banków?

Jak zaznacza UOKiK, to dzięki depozytom zgromadzonym przez klientów indywidualnych bank może udzielać kredytów i pożyczek innym klientom i tym samym zarabiać. Dodatnie oprocentowanie depozytów jest niejako wynagrodzeniem dla klienta za to, że bank obraca jego pieniędzmi.

- Wprowadzając oprocentowanie ujemne, banki żądałyby od konsumentów opłat za to, że obracają ich pieniędzmi, osiągają z tego tytułu zyski. Prezes Urzędu będzie się bardzo wnikliwie przyglądał działaniom banków - czytamy w komunikacie UOKiK.

Będziemy płacić bankom za trzymanie naszych oszczędności? Prezes UOKiK zapowiada interwencję

UOKiK jest zdania, że wprowadzanie ujemnego oprocentowania lokat byłoby zarówno bezpodstawne prawnie, jak i szkodliwe dla całego rynku finansowego i gospodarki.

- Jeśli do tego dojdzie, podejmiemy działania dostępne w ramach naszych kompetencji, aby chronić konsumentów – zaznacza Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Kara za trzymanie zbyt wielu pieniędzy w banku? To nie dowci...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie