MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki w WOT w 2022 roku. Jak zostać terytorialsem? Ile wynosi uposażenie żołnierzy? Oto nowe stawki

Sara Watrak
Sara Watrak
Młodszy chorąży (młodszy chorąży marynarki) 1 dzień ćwiczeń: 147,96 zł 2 dni ćwiczeń: 295,92 zł Dodatek za gotowość: 411 zł Razem: 706,92 zł
Młodszy chorąży (młodszy chorąży marynarki) 1 dzień ćwiczeń: 147,96 zł 2 dni ćwiczeń: 295,92 zł Dodatek za gotowość: 411 zł Razem: 706,92 zł Wojska Obrony Terytorialnej
W związku z wojną na Ukrainie coraz więcej chętnych zgłasza się do Wojsk Obrony Terytorialnej. Przypominamy co zrobić, by zostać terytorialsem oraz ile można zarobić, służąc w formacji. Zobaczcie, jak się zgłosić do służby oraz ile wynosi uposażenie.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2022 - od marca podwyżki

od 16 lat

Masowane powołania WOT w Polsce

Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej liczą blisko 32 tys. żołnierzy. Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, skrzynki WOT zaczęły pękać w szwach. Polacy, także ci mieszkający za granicą, masowo wysyłali wnioski o powołanie do służby. Wzorcowo spisali się także żołnierze już należący do WOT. W czwartek, 24 lutego wprowadzono nowy status do natychmiastowego stawiennictwa.

- Żołnierze brygad OT z województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 6 godzin. Żołnierze pozostałych brygad OT mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 12 godzin — poinformował płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. Na wezwanie nie trzeba było długo czekać. Gdy 24 i 25 lutego żołnierze ze wschodnich regionów Polski: Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia zostali alarmowo powołani w trybie natychmiastowym, licznie stawili się w jednostkach.

Warto przeczytać

- Nigdy wcześniej w historii WOT nie odnotowano tak wysokiego współczynnika stawiennictwa. Powyższy fakt jest potwierdzeniem wysokiego morale żołnierzy WOT oraz świadomego podejścia do spraw obronności — mówił płk Marek Pietrzak.

WOT a urlop w pracy

Terytorialsi to często osoby, które na co dzień wykonują inne zawody. Co jeśli zostaną wezwani do pełnienia służby w trybie natychmiastowego stawiennictwa? Zgodnie z prawem, w takiej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku wypłacania im wynagrodzenia za dni, w których pełnili służbę w trybie natychmiastowego stawiennictwa. - Na ten czas pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego - wyjaśnia płk Marek Pietrzak. Dodajmy, że pracodawca, który będzie musiał zatrudnić w to miejsce inną osobę lub powierzyć stanowisko innemu pracownikowi, może ubiegać się o zwrot wydatków, czyli rekompensatę.

[g]16114145[/]

Kto może zostać żołnierzem WOT?

Do WOT może dołączyć każdy:

  • zdrowy,
  • niekarany,
  • pełnoletni Polak.

Musi on przejść badania psychologiczne, spełnić wymogi stawiane przez komisję lekarską, a następnie odbyć szkolenie podstawowe, które trwa 16 dni.

Jak zostać żołnierzem WOT?

Należy wejść na stronę internetową rekruterzy.terytorialsi.mil.pl i wpisać nazwę swojego powiatu. Wówczas otrzymamy kontakt mailowy i telefoniczny do rekrutera.

- Wystarczy, że ochotnik wypełni wniosek o wcielenie do Terytorialnej Służby Wojskowej. My taki wniosek przekazujemy do WKU i zajmujemy się resztą formalności tak, aby cały proces przebiegł płynnie. Mamy w tym doświadczenie. Ochotnikowi pozostaje przejść przez komisję lekarską i badania psychologiczne. - mówi kpr. Dawid Graczyk, jeden z rekruterów 8 K-PBOT.

Ile może zarobić żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej? Oto stawki w WOT

- Obecnie obowiązują takie same stawki uposażenia dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej jak w roku ubiegłym - informuje oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Paweł Banasiak.

SZCZEGÓŁOWE STAWKI ZNAJDZIESZ W NASZEJ GALERII LUB >>>> TUTAJ <<<<

  • Terytorialsi otrzymują pieniądze za udział w ćwiczeniach. Stawka ta różni się w zależności od stopnia wojskowego.
  • Najmniej - 117,14 zł za dzień ćwiczeń i 234,28 zł za dwa dni ćwiczeń trafi na konto szeregowca.
  • Poza tym żołnierzom przyznaje się tzw. dodatek za gotowość bojową. Jego wysokość nie zależy od stopnia wojskowego.
  • Wszyscy terytorialsi otrzymują 411 zł miesięcznie.

- Na ten rok są planowane podwyżki tego uposażenia. Jest to spowodowane tym, że uposażenie żołnierza ochotnika liczy się procentowo (w zależności od stopnia wojskowego) od najniższego uposażenia żołnierza zawodowego, które w tym roku wzrośnie - wyjaśnia por. Paweł Baniasiak.

Na razie nie może jednak wskazać konkretnych kwot. Musimy poczekać na ich oficjalne ogłoszenie.

Ile w sumie może zarobić żołnierz WOT? Sprawdźcie szczegółowe stawki >>> TUTAJ <<< w naszej galerii.

Niezawodny sprzęt w dobrej cenie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska