MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Komendant z nominacją i awansem

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
W poniedziałek 17 czerwca odbył się uroczysty apel z okazji objęcia obowiązków na stanowisku komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez pułkownika Romana Piotrowskiego
W poniedziałek 17 czerwca odbył się uroczysty apel z okazji objęcia obowiązków na stanowisku komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez pułkownika Romana Piotrowskiego Grzegorz Olkowski
Pułkownik Roman Piotrowski objął stanowisko komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Przez ostatnie cztery i pół miesiąca pełnił obowiązki szefa jednostki, którą czekają duże zmiany.

Zobacz koniecznie: Tak strzela policja w Kujawsko-Pomorskiem

od 12 lat

Przypomnijmy, że 1 lutego podpułkownik Roman Piotrowski zaczął pełnić obowiązki komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Stało się to po odejściu ze służby dotychczasowego szefa tej jednostki, pułkownika Remigiusza Zielińskiego.

Nowy komendant CSAiU w Toruniu: z nominacją i awansem

Sytuacja ppłk. Piotrowskiego zmieniła się w poniedziałek 17 czerwca. Decyzją ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza został pełnoprawnym komendantem Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Jednocześnie otrzymał awans na pułkownika. Z tej okazji w poniedziałek w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia odbył się uroczysty apel z okazji przejęcia obowiązków przez jego nowego komendanta.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Pułkownik Roman Piotrowski nominację na stanowisko komendanta oraz akt mianowania na wyższy stopień oficerski odebrał z rąk szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała Grzegorza Potrzuskiego.

- Niebawem zostanie wprowadzony nowy etap działalności CSAiU w Toruniu. Z tym wiążą się poważne wyzwania, Znając przebieg służby pułkownika Piotrowskiego, jestem pewien, że zadania postawione przed Centrum zostaną zrealizowane na najwyższym poziomie - mówił generał Potrzuski.

- Dziękuję za zaufanie i wyznaczenie na tak odpowiedzialne stanowisko. To dla mnie zaszczyt - odpowiadał pułkownik Piotrowski.

Zmiana w szkolnictwie wojskowym w Toruniu: powstanie nowe centrum

Pisaliśmy już w "Nowościach", że Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia ma zmienić nazwę na Centrum Szkolenia Wojsk Rakietowych i Artylerii. Nowa będzie jego struktura i zadania. Wiąże się to z decyzją poprzedniego rządu o zakupie od Amerykanów wyrzutni rakietowych HIMARS. W Toruniu ma powstać Akademia HIMARS. W niej, przy udziale Amerykanów, żołnierze będą szkoleni w obsłudze tego sprzętu.

- Celem jest utworzenie Centrum Szkolenia Wojsk Rakietowych i Artylerii. które będzie szkoliło artylerzystów wszystkich specjalności, też za pomocą symulacji, nowych technologii. Będziemy organizować zajęcia na trenażerach, potem szkolenie bojowe na toruńskim poligonie. Jesteśmy gotowi do podjęcia zadań. Szkolić będziemy również żołnierzy sojuszniczych armii - podkreślał przy okazji poniedziałkowej uroczystości pułkownik Piotrowski.

Centrum Szkolenia Wojsk Rakietowych i Artylerii, w które przekształci się Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, miało zacząć działać od 1 września. Prawdopodobnie nastąpi to jednak od nowego roku.

Piękna artyleryjska tradycja w Toruniu: jej częścią jest nowy komendant

Nowe centrum, tak jak to obecne, będzie zajmować wojskowy kompleks przy ulicy Sobieskiego w Toruniu.

- W tych murach rozpoczynałem swoją wojskową edukację. Tu otrzymałem pierwsze szlify oficerskie. Teraz jestem tutaj komendantem. To dla mnie wielki honor. Będę robił wszystko, by Centrum było najlepszym ośrodkiem szkolenia nie tylko w polskich siłach zbrojnych, ale także w NATO - dodał pułkownik Piotrowski.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Płk Roman Piotrowski jest absolwentem funkcjonującej w Toruniu do 2002 roku Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii. Ukończył tę uczelnię w 1989 roku. Przez lata pełnił różne funkcje w CSAiU. Od grudnia 2018 roku był tu zastępcą komendanta. Pełnił także służbę w Iraku i Afganistanie.

Wspomniana WSOWRiA oraz CSAiU to części ponad stuletniej tradycji szkolnictwa artyleryjskiego w Toruniu. Zaczęło się w 1921 roku, gdy powstał tu Obóz Szkolny Artylerii. Przed II wojną światową w Toruniu funkcjonowała Oficerska Szkoła Artylerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska