Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowe myślenie o ćwiczeniach

Tadeusz Oszubski
Obiegowe porzekadło mówi, że sport to zdrowie. Naukowcy dowodzą, że faktycznie tak jest, o ile nie uprawia się sportu zawodowo. Za to zwyczajni ludzie mogą liczyć na naprawdę wiele korzyści.

Obiegowe porzekadło mówi, że sport to zdrowie. Naukowcy dowodzą, że faktycznie tak jest, o ile nie uprawia się sportu zawodowo. Za to zwyczajni ludzie mogą liczyć na naprawdę wiele korzyści.

<!** Image 2 align=none alt="Image 191899" >

Badania TNS OBOP wykazały, że 85 proc. Polaków płci obojga codziennie odczuwa stres i niepokój. 60 proc. tak doświadczonych osób stara się stres rozładować, ale tylko 17 proc. z nich uprawia w tym celu sporty, głównie ćwiczenia na siłowniach i w klubach fitness, pływanie oraz bieganie. Niestety, dwa razy tyle rodaków usiłuje rozładować stres paląc papierosy, sięgając po alkohol i popadając w inne uzależnienia, głównie zakupoholizm.<!** reklama>

Naukowcy zapewniają, że rekreacyjne uprawianie sportów pozwala nie tylko skutecznie odreagować stres, ale generalnie daje błogosławione skutki. Przykładowo, zarówno dorośli, jak i dzieci, jeśli są aktywni fizycznie, to w znacznie mniejszym stopniu zagraża im zapadanie na depresję niż w przypadku ich rówieśników, prowadzących siedzący tryb życia. Badacze z Uniwersytetu Stanowego Georgii w Atenach w USA doszli do takich wniosków, prowadząc przez kilka lat programy badawcze zarówno z ludźmi dojrzałymi, jak też z grupą ponad 4,5 tys. dzieci w wieku 12-13 lat.

- Aktywność fizyczna wpływa na zmiany poziomu takich związków, jak serotonina i noradrenalina, które pośredniczą w przekazywaniu sygnałów między neuronami mózgu w tych obszarach, jakie odpowiadają za zmiany nastroju - wyjaśnia dr Rod K. Dishman, współprowadzący te badania. - Pod wpływem ruchu zmienia się również poziom tzw. neurotrofin, które chronią komórki nerwowe przed uszkodzeniem. Według naszych ustaleń, ćwiczenia fizyczne mogą nie tylko zapobiegać depresji, ale też pomóc w jej leczeniu. Wcześniejsze prace badawcze wykazały, że u osób dorosłych z depresją ćwiczenia fizyczne mogą dawać efekt terapeutyczny podobny do leków lub psychoterapii. Tyle że w porównaniu z lekami ćwiczenia dają pozytywne efekty dopiero po upływie dłuższego czasu.

Kolejną korzyść, płynącą z wizyt na siłowni lub w klubie fitness, odkryli naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Ich zdaniem, wysiłek fizyczny przyspiesza tworzenie się nowych komórek nerwowych w hipokampie, strukturze mózgu, odpowiedzialnej m.in. za zapamiętywanie. Oznacza to, że od ćwiczeń fizycznych człowiek mądrzeje. Według amerykańskich naukowców, ćwiczenia fizyczne poprawiają ukrwienie i, co za tym idzie, dotlenienie mózgu. To z kolei przyspiesza tworzenie się nowych komórek nerwowych. Eksperci z Uniwersytetu Columbia ustalili, że zauważalne efekty w mózgu występują już po trzech miesiącach regularnych ćwiczeń.

Przypomnieć tu trzeba, że wszystkie wspomniane ustalenia dotyczą ludzi uprawiających sport rekreacyjnie, a nie zawodowo. Organizm profesjonalnego sportowca podlega bowiem iście nieludzkim obciążeniom, co prowadzi do niekorzystnych i nieodwracalnych zmian. Za przykład sztandarowy w dniach piłkarskich mistrzostw Europy EURO 2012 mogą służyć właśnie piłkarze. Wyniki badań naukowców z University of Cincinnati dowodzą, że zawodowi piłkarze mają mniejsze mózgi od ludzi uprawiających sport amatorsko. W mózgach zawodników znajduje się mniej substancji szarej, która odpowiada za proces myślenia. Według ekspertów, to skutek urazów, wynikających z częstych uderzeń w głowę w trakcie gry na boisku. Te ustalenia to jawne ostrzeżenie, by z uprawianiem sportu nie przesadzać.

Nauka zaleca ćwiczenia fizyczne jako korzystne dla stanu zdrowia człowieka. Eksperci znaleźli też rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za atmosferą siłowni. Mianowicie już samo wyobrażanie sobie, że wykonuje się ćwiczenia fizyczne, może poprawić siłę mięśni, a nawet zwiększyć ich masę. Ustalili to fizjolodzy z Cleveland Clinic Foundation w Ohio. Zdaniem amerykańskich naukowców, praca mięśni zależy od impulsów z neuronów ruchowych, zaś aktywność neuronów zależna jest od siły impulsów elektrycznych, wysyłanych przez mózg, dlatego już samo wyobrażanie sobie ćwiczeń wystarcza, by zwiększyć siłę mięśni.

Tę metodę można zalecić zestresowanym Polakom. Wystarczy, że każdego dnia 85 proc. rodaków będzie przez kwadrans myśleć o ćwiczeniach, a szybko staniemy się zdrowym i sprawnym narodem.

Ćwiczenia na pamięć

  • Wiele badań dowodzi, że regularne ćwiczenie mięśni jest korzystne dla sprawności systemu nerwowego.
  • Kolejny dowód na to uzyskał zespół naukowców, kierowany przez dr Astrid Bjornebekk z Karolinska Institute.
  • Szwedzcy uczeni stwierdzili, że ćwiczenia fizyczne stymulują wzrost nowych neuronów w obrębie hipokampa, obszaru mózgu, odpowiadającego za pamięć i uczenie się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska