MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy najnowsze dane GUS o przeciętnym wynagrodzeniu. Wniosek: Polacy biednieją

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Przeciętne wynagrodzenie w grudniu 2022 roku wyniosło ponad 7 tysięcy złotych. Dokładna kwota 7329,96 złotych oznacza wzrost o 10,3 proc. w stosunku do końca 2021 roku. Jest to poziom wyraźnie niższy od inflacji. Oznacza to, że nasze płace realnie są mniejsze. Co w związku z tym? >>>>>>
Przeciętne wynagrodzenie w grudniu 2022 roku wyniosło ponad 7 tysięcy złotych. Dokładna kwota 7329,96 złotych oznacza wzrost o 10,3 proc. w stosunku do końca 2021 roku. Jest to poziom wyraźnie niższy od inflacji. Oznacza to, że nasze płace realnie są mniejsze. Co w związku z tym? >>>>>>Pixabay
Przeciętne wynagrodzenie w grudniu 2022 roku wyniosło ponad 7 tysięcy złotych. Dokładna kwota 7329,96 złotych oznacza wzrost o 10,3 proc. w stosunku do końca 2021 roku. Jest to poziom wyraźnie niższy od inflacji. Oznacza to, że nasze płace realnie są mniejsze. Co w związku z tym? Oto szczegóły!

Spis treści

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

od 16 lat

Problem wciąż wysokiej inflacji

W grudniu inflacja wynosiła 16,6%, a wiele wskazuje na to, że najbliższe miesiące pod tym względem nie będą łagodniejsze. Powolny wzrost płac w stosunku do wyraźnego wzrostu cen oznacza, że statystycznie pomimo podwyżek możemy być w stanie zakupić mniej niż wcześniej.

Polecamy

Średnie wynagrodzenie na koniec 2022 roku

Obecnie mamy pierwszą sytuację, w której średnie wynagrodzenie miesięczne przekroczyło 7 tysięcy złotych. Wciąż jednak wzrost 10,3 proc. to wyraźnie zbyt mało. Wciąż tak wysokie wynagrodzenie wcale nie wydaje się stałą, a jedynie efektem świątecznych bonusów i dodatków. Pomimo nich, jak zauważają na Twitterze analitycy Pekao, realne wzrosty płac są ujemne.

Co zapowiadają ekonomiści?

Warto spojrzeć na to, co mówią na to inni eksperci. Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że tempo wzrostu wynagrodzeń w grudniu było o 6,4 pkt. proc. wolniejsze od inflacji. Wciąż problem może stanowić nadchodząca fala indeksacji oraz różnego rodzaju fale żądań płacowych z sektora publicznego - na to wskazują ekonomiści z mBanku (jak podaje serwis money.pl).

Minimalna wzrosła i jeszcze wzrośnie, ale...

Wysoka inflacja nie sprawia, żeby wzrost był realnie odczuwalny. Oczywiście, jest to korzystniejsze aniżeli stagnacja, w praktyce tempo przyrostu płac jest zbyt małe. Kwota minimalna ma co prawda wzrosnąć o 15,9 proc. w odniesieniu do zeszłego roku, a w lipcu, gdy ponownie wzrośnie do 3600 złotych, stosunek wzrostu wyniesie aż 19,6 proc. Szacunki ekspertów są jednak wyraźne: inflacja może już w lutym przekroczyć 20 procent.

Polecamy

Wzrost wynagrodzeń jest zbyt wolny?

Zdaniem ekonomistki Moniki Kurtek z Banku Pocztowego (za: money.pl):

"Nominalny wzrost wynagrodzeń już od wielu miesięcy nie nadąża za wzrostem inflacji i można oczekiwać, że w 2023 r. dynamika wynagrodzeń będzie dalej spowalniać, do poziomów jednocyfrowych."

To może prowadzić do zmniejszenia się wzrostu zatrudnienia oraz mniejszego wzrostu wynagrodzeń. Przy wysokiej inflacji gospodarstwa domowe i ich portfele będą w coraz gorszej kondycji.

Oficjalne przeciętne wynagrodzenie według GUS

W całym 2022 roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 6653,67 zł brutto. Z kolei w samym 4 kwartale średnio plasowało się ono na poziomie 6965,94 zł, a zatem jeszcze poniżej 7000 tysięcy z grudnia. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w tym czasie wzrosło o 2,2 proc. rok do roku.

Jak GUS wylicza przeciętne wynagrodzenie?

Dane o średnim wynagrodzeniu oraz zatrudnieniu w przypadku statystyk Głównego Urzędu Statystycznego odnoszą się do przedsiębiorstw, w których pracuje więcej niż 9 osób. Przy tym nie liczy się tu edukacji, administracji publicznej, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Wynik jest zwykle zawyżany przez nadreprezentację przemysłu ciężkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska