Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znane i nieznane, ale wszystkie - znaczące! Powstała książka o kobietach Torunia

Sara Watrak
Sara Watrak
Pod redakcją Alicji Włudarskiej ukazała się praca zbiorowa "Znane i nieznane kobiety Torunia 1920-2020"
Pod redakcją Alicji Włudarskiej ukazała się praca zbiorowa "Znane i nieznane kobiety Torunia 1920-2020" Agnieszka Bielecka
- Wszystkie te kobiety mają na swoim koncie sukcesy i powinny żyć w naszej świadomości miejskiej – mówi o bohaterkach książki „Znane i nieznane kobiety Torunia 1920-2020” pomysłodawczyni publikacji Alicja Włudarska, przedsiębiorczyni i członkini Stowarzyszenia Kobiece Forum Biznesu z Torunia.

Obejrzyj wideo: Instytut Weterynarii UMK w Toruniu

od 16 lat

W marcu 2020 roku w Toruniu miała odbyć się konferencja pod hasłem „Sto lat Kobiet Torunia w rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski”. W harmonogramie wydarzenia znalazły się panele dyskusyjne, a także ogłoszenie wyników plebiscytu na „Toruńską Kobietę Stulecia”, prowadzonego na stronie internetowej nowosci.com.pl. Plany pokrzyżowała pandemia. Konferencja nie odbyła się, ale niedawno światło dzienne ujrzała książka „Znane i nieznane kobiety Torunia 1920-2020”, wydana przez Stowarzyszenie Kobiece Forum Biznesu.

- Pomysł narodził się podczas przygotowywania wydarzenia z okazji stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Chciałyśmy wydać pokonferencyjny materiał, w którym zamieścimy sylwetki 100 znaczących dla Torunia kobiet, które są godne upamiętnienia i przypomnienia. W przestrzeni publicznej funkcjonuje kilka, może kilkanaście kobiecych nazwisk, one się powtarzają, my jesteśmy z nimi osłuchani, wiemy, kto to jest. To patronki ulic czy obiektów jak, chociażby gen. Elżbieta Zawacka. Jest jednak jeszcze wiele kobiet, które nie mają swojego miejsca w Toruniu. Stąd nasz pomysł – tłumaczy genezę publikacji Alicja Włudarska, członkini Stowarzyszenia Kobiece Forum Biznesu.

Niełatwo wybrać 100 zasłużonych torunianek. Mamy ich znacznie więcej!

Książkę podzielono na rozdziały: w pierwszym znajdziemy laureatki i kandydatki plebiscytu „Toruńska Kobieta Stulecia” w tym tak znane nazwiska jak Janina Bartkiewiczówna, Helena Grossówna czy Wanda Szuman. Drugi rozdział poświęcony jest wybitnym i zasłużonym postaciom historycznym. Tu z pomocą przyszło Archiwum Państwowe, w tym Toruński Słownik Biograficzny.

- Przeglądałam go tom za tomem. Nazwisk wartych upamiętnienia było dużo więcej. W książce można by umieścić jeszcze jedną setkę – mówi Alicja Włudarska.

Wybór był trudny. Autorki publikacji korzystały ze wskazówek ekspertów.

- W selekcji postaci historycznych pomagały nam osoby z Biura Turystyki i Eventów Copernicana oraz firmy „Przewodnik po Toruniu” Toramo – mówi Alicja Włudarska.

Polecamy

W rozdziale trzecim przeczytamy o znaczących i aktywnych współczesnych kobietach Torunia. W kolejnym zaś przypomnimy sobie sylwetki torunianek uhonorowanych Katarzynką w toruńskiej Piernikowej Alei Gwiazd. Ostatnia część publikacji to biogramy kobiet, które miały prowadzić panele tematyczne podczas odwołanej konferencji.

W książce subiektywnie upamiętniono aż 100 nazwisk, nie będziemy więc wymieniać ich wszystkich. Zdradzimy jedynie, że przekrój jest bardzo szeroki, bo z książki dowiemy się nieco więcej i o bardzo znanych postaciach i o tych już nieco zapomnianych.

Nasza rozmówczyni, dzięki pracy nad książką, o wielu kobietach usłyszała po raz pierwszy – jak choćby o sportsmence Melanii Sinorackiej. A które bohaterki najbardziej zapadły jej w pamięć?

- Było ich sporo, szczególnie tych, które może nie wsławiły się dokonaniami wojennymi, ale działały na rzecz społeczności.

Wymienia choćby Marię Karłowską (założycielkę Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej i Domu sióstr Pasterek w Toruniu dla chorych wenerycznie kobiet), Janinę Gardzielewską (fotografkę, która przyczyniła się do powstania Małej Galerii Fotografii przy Podmurnej) czy Kalinę Skłodowską-Antonowicz (współzałożycielkę Muzeum Etnograficznego). - Chciałyśmy wyciągnąć te kobiety z otchłani historii – mówi Alicja Włudarska.

Polecamy

Jak można zdobyć książkę?

- W październiku, miesiącu świadomości raka piersi, chcemy zorganizować spotkanie, na którym zaprezentują się niektóre bohaterki naszej publikacji – zapowiada Alicja Włudarska.

W planach są także prelekcje dotyczące profilaktyki, diagnostyki i nowoczesnych metod leczenia nowotworów – nie tylko piersi. - Mamy też zamiar zorganizować bezpłatne badania piersi – dodaje Alicja Włudarska. Na spotkaniu dostępna będzie także publikacja „Znane i nieznane kobiety Torunia 1920-2020”. - Staramy się o pozyskanie środków na dodruk. Na razie, ze względu na ograniczone finanse, wydrukowałyśmy 200 egzemplarzy, a nie 500, jak planowałyśmy – mówi Alicja Włudarska. Stowarzyszenie szuka też sponsorów wydarzenia.

Autorki publikacji nie chcą jednak, by skończyło się tylko na książce.

- Planujemy przeprowadzić sondę internetową na stronie „Nowości”. Mieszkańcy, spośród bohaterek książki, wybraliby kandydatki, które zostałyby patronkami ulic i obiektów albo znalazły się na muralach – zdradza Alicja Włudarska.

„Nowości” z pewnością będą trzymać rękę na pulsie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska