MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV 2024 - oni będą zwolnieni z opłaty. Lista osób, które nie będą musiały płacić abonamentu [2.11.2023 r.]

JK
Konieczność uiszczania opłat abonamentowych dotyczy każdego gospodarstwa domowego, w którym znajduje się minimum jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny.Przejdź dalej i sprawdź, czy musisz opłacać abonament RTV >>>
Konieczność uiszczania opłat abonamentowych dotyczy każdego gospodarstwa domowego, w którym znajduje się minimum jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny.Przejdź dalej i sprawdź, czy musisz opłacać abonament RTV >>>archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Jeżeli posiadasz w domu odbiornik radiowy lub telewizyjny, musisz opłacać abonament RTV. Są jednak wyjątki od tej reguły. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała listę osób, które są zwolnione z płacenia abonamentu RTV. Wiemy również, ile od 1 stycznia 2024 roku będzie wynosiła opłata abonamentowa. Szczegóły prezentujemy w artykule poniżej.

Wideo: Szlak Kopernikowski - Toruń (Dom Kopernika).

od 16 lat

***

Spis treści

Kto musi opłacać abonament RTV?

Konieczność uiszczania opłat abonamentowych dotyczy każdego gospodarstwa domowego, w którym znajduje się minimum jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny. Jednak niezależnie od ilości posiadanych odbiorników w domu czy samochodzie stanowiącym ich własność, osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową.

Jedną opłatę bez względu na liczbę posiadanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych w tym samym budynku bądź zespole budynków wnoszą również publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe i domy pomocy społecznej.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Mamy horoskop finansowy na październik 2023. Te znaki zodiaku czeka przypływ gotówki

Pozostałe podmioty zobowiązane są do uiszczenia opłat za każdy posiadany odbiornik radiowy lub telewizyjny, włącznie z tymi, które znajdują się w samochodach służbowych.

Należy również pamiętać, że opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych. Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów.

Te osoby są zwolnione z opłat abonamentowych

Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych zwolnione z opłat abonamentowych są pewne grupy osób. Warunkiem korzystania ze zwolnień jest przedstawienie w placówce pocztowej dowodu osobistego i dokumentów uprawniających do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych oraz złożenie oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z ww. zwolnień.

Zwolnienia od opłat abonamentowych przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano potwierdzenie do korzystania ze zwolnienia.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła listę osób, które zostały zwolnione z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych. Sprawdź, czy jesteś uprawniony do korzystania ze zwolnienia. W galerii poniżej prezentujemy, kto nie będzie musiał płacić abonamentu RTV w 2024 roku!

Wysokość abonamentu RTV w 2024 roku

Wiemy już, ile od 1 stycznia 2024 r. wyniesie miesięczna opłata za radioodbiornik. Podobnie jak w tym roku, będzie to 8,70 złotych, a zatem w skali roku abonent zapłaci 104,40 złotych. Opłata za miesiąc użytkowania odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego będzie wynosiła 27,30 zł. Rocznie odbiorca poniesie koszt 327,60 zł.

Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2024 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymają 10-procentową zniżkę.

Należy pamiętać, że opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Opłata może być uiszczona z góry za cały rok lub za wybrane kolejne miesiące. Wtedy odbiorcom przysługuje zniżka z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc.

W galerii poniżej prezentujemy wysokość opłat abonamentowych z uwzględnieniem zniżek.

Abonament RTV - jak zapłacić?

Opłaty abonamentowe można wnosić we wszystkich placówkach pocztowych oraz przez stronę internetową Poczty Polskiej S.A. bez pobierania dodatkowych opłat. Wpłat można dokonywać również w pozostałych instytucjach finansowych. Abonament RTV można opłacić na kilka sposobów:

  • w placówce pocztowej
  • na Platformie Płatności na stronie Poczty Polskiej
  • e-przelewem

Opłaty z tytułu abonamentu należy dokonywać na numer rachunku bankowego zawierający indywidualny numer identyfikacyjny abonenta. W celu dokonania opłaty abonamentowej niezbędna jest znajomość 26-cyfrowego numeru rachunku bankowego abonenta, nadanego podczas rejestracji odbiorników każdemu abonentowi.

Tak wyglądają kontrole abonamentu RTV

Wszystkie odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne podlegają rejestracji w celu pobierania opłat abonamentowych za ich używanie. Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników rtv przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej. Podczas kontroli pracownicy mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty.

Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Podczas wykonywanej kontroli niezbędne jest ustalenie czterech elementów:

  • obecności urządzenia
  • gotowości urządzenia do natychmiastowego odbioru programu telewizyjnego lub radiowego
  • rejestracja (lub jej braku) urządzenia
  • okresu używania (odbiorca ma 14 dni na rejestrację)

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska