MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleja starych jesionów w Okalewie pod topór - drzewa przeszkadzały drogowcom

wixad
Tych jesionów już nie ma. Ale aleja ma zostać zrekonstruowana. Jesiony zostaną zastąpione lipami
Tych jesionów już nie ma. Ale aleja ma zostać zrekonstruowana. Jesiony zostaną zastąpione lipami Nadesłane
- To jest szok. Jakby wyrwano wsi serce - rozpacza nasz Czytelnik z Okalewa w gminie Skrwilno (pow. rypiński). Podobnie jak wielu innych mieszkańców wsi nie może pogodzić się z wycinką dziesiątek starych drzew przy przebudowie drogi wojewódzkiej.

Do tej pory wycięto już 285 jesionów.

Ścieżka zamiast drzew

Zarząd Dróg Wojewódzkich, odpowiedzialny za realizację projektu, argumentuje, że decyzja o wycince była wynikiem konsultacji społecznych. Podkreśla również, że w ramach inwestycji planowane są nowe nasadzenia. Droga wojewódzka nr 563 na odcinku Rypin - Żuromin - Mława ma zostać poszerzona, co wymaga usunięcia drzew. Oprócz nowej nawierzchni, w Okalewie ma powstać również ścieżka pieszo-rowerowa.

Wszyscy wydali zgody

Mimo że drzewa nie są objęte ochroną konserwatorską, mieszkańcy są zaniepokojeni wpływem wycinki na lokalny krajobraz. W pobliżu znajduje się bowiem zabytkowy teren pałacowo-parkowy, który podlega ochronie prawnej. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wyraził zgodę na wycięcie jednego drzewa z założenia parkowego, podkreślając, że decyzje dotyczące pozostałych drzew były w gestii gminy.

W oświadczeniu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu czytamy, że „zezwolenie na usunięcie 31 drzew wydał wójt gminy Skrwilno”.

Lipy zastąpią jesiony. Ale za kilkadziesiąt lat

Zarząd Dróg Wojewódzkich twierdzi, że – aby zbudować ścieżkę pieszo-rowerową, nie dało się uniknąć wycinki: „Prace realizowane są zgodnie z decyzją Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz pozwoleniami wydanymi przez Wójta Gminy Skrwilno” – czytamy w oświadczeniu. Oburzenie ekologów wiąże się jednak również z tym, że wycinki dokonuje się w sezonie lęgowym. Drogowcy przekonują jednak, że prace prowadzone są pod stałym nadzorem ornitologa.

W ramach kompensacji planowane są nasadzenia nowych drzew – około 250 lip srebrzystych, klonów pospolitych i jaworów. Województwo Kujawsko-Pomorskie jest jednym z pierwszych regionów, które realizują program odtwarzania przydrożnych alei. Problem w tym, że o jego efektach przekonać się będzie można najwcześniej za kilkadziesiąt lat, a nowe nasadzenia nie zrekompensują utraty starych, dojrzałych drzew, które stanowiły integralną część lokalnego ekosystemu.

Drzewa przypominają o przeszłości

Wycinane jesiony liczą ponad sto lat. Były przedłużeniem parku, który powstał na przełomie XVIII i XIX w., równolegle z budową budynku pałacowego, który znalazł się w środku terenów zielonych. Elementem parku jest również staw. Choć park ulegał przez dziesięciolecia wielu przekształceniom, jego układ nadal jest czytelny.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aleja starych jesionów w Okalewie pod topór - drzewa przeszkadzały drogowcom - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska