MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Wiemy już, ile drzew zostanie wyciętych na starym podgórskim cmentarzu

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, na terenie cmentarza przy ul. Poznańskiej 104 ma być  wyciętych 25 drzew obumarłych, bądź takich, które nie rokują szans na przeżycie.
Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, na terenie cmentarza przy ul. Poznańskiej 104 ma być wyciętych 25 drzew obumarłych, bądź takich, które nie rokują szans na przeżycie. Ryszard Wiśniewski
Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu przeprowadzili oględziny drzew i krzewów na cmentarzu przy ul. Poznańskiej 104. Niedawno pisaliśmy, że na niemal wszystkich drzewach na terenie podgórskiej nekropolii pojawiły się oznaczenia, które budziły obawy co do losu tych drzew.

W maju skontaktował się z nami Czytelnik, który skonsternowany skonstatował, że na niemal wszystkich drzewach na cmentarzy przy ul. Poznańskiej 104 pojawiły się numery. Takie które umieszcza się na drzewach przeznaczonych do wycinki. Czytelnik zwrócił się do nas, a my do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ponieważ to on odpowiada za zieleń na terenie zabytkowych toruńskich cmentarzy.

Polecamy

Z odpowiedzi jaką wtedy otrzymaliśmy wynika, że 21 kwietnia na terenie cmentarza została przeprowadzona kontrola przestrzegania i stosowania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad nimi. W jej wyniku Wojewódzki Konserwator Zabytków polecił usunąć z koron drzew posusz oraz uszkodzone gałęzie. Z terenu cmentarza usunąć samosiewy, a także drzewa obumarłe i takie, które nie rokują szans na przeżycie a mogą stanowić zagrożenie. Poza tym, zgodnie z zaleceniami, istniejący drzewostan należy poddać rewaloryzacji uzupełniając nasadzenia alejowe i obwodowe nekropolii. Konserwator polecił także usunąć składowane na terenie cmentarza śmieci.

O co wnioskowała podgórska parafia?

Siódmego maja gospodarze cmentarza, czyli parafia św. Piotra i Pawła wystąpiła o zezwolenie na przeprowadzenie prac konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru, polegających na wycince drzew, usunięciu krzewów, a w koronach drzew posuszu i jemioły. Poza tym parafia wystąpiła również o zgodę na nasadzenia zastępcze. Trzynaście dni później pracownicy WUOZ mieli przeprowadzić oględziny rosnących na cmentarzu roślin.

"Po wykonaniu oględzin tut. organ będzie mógł udzielić szczegółowych informacji i wyjaśnień czy wszystkie oznakowane drzewa zostały przeznaczone do wycinki, czy oznakowanie drzew stanowi inwentaryzację dendrologiczną mającą na celu stworzenie dokładnego wykazu ilościowego i gatunkowego drzew i krzewów na terenie cmentarza oraz ocenę aktualnego stanu zdrowotnego drzewostanu" - wyjaśnił Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jaki był efekt oględzin?

Termin zapowiedzianej kontroli minął. Odczekaliśmy jeszcze kilka dni, aby dać służbom konserwatorskim czas na opracowanie wyników i o kluczowe dla tej sprawy rozstrzygnięcie poprosiliśmy.

"Informuję, że 25 sztuk drzew rosnących na terenie cmentarza parafialnego przy ul. Poznańskiej w Toruniu zostało przeznaczonych do usunięcia - czytamy w piśmie podpisanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego. - Przeprowadzone oględziny potwierdziły przyczynę planowanego usunięcia drzew wskazaną przez wnioskodawcę. Drzewa przeznaczone do usunięcia to okazy całkowicie obumarłe lub zamierające i nie rokujące szans na przeżycie, lub zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia. Zaplanowane prace to działania konserwatorskie zmierzające do utrzymania zabytku w jak najlepszym stanie (uczytelnienie historycznej kompozycji nekropolii, ograniczenie negatywnego wpływu działania roślinności na stan zachowania historycznych nagrobków i pomników sztuki sepulkralnej) oraz do poprawy bezpieczeństwa ludzi przebywających na terenie cmentarza, uzasadnione pod względem ochrony konserwatorskiej.
Oznakowanie drzew stanowi inwentaryzację mającą na celu stworzenie wykazu ilościowego i gatunkowego drzew na terenie cmentarza oraz ocenę aktualnego stanu zdrowotnego drzewostanu".

Ze względu na okres lęgowy ptaków wycinki raczej nie należy się spodziewać przed połową października. Doświadczenie uczy jednak, że zarówno przed, jak i podczas planowanej wycinki, należy zachować czujność. W Toruniu zbyt często niestety bywało tak, że zalecenia konserwatorów i innych urzędników odpowiedzialnych za faunę i florę, nie były przez wykonawców respektowane.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska